Заборгованість по аліментах – як її зменьшити (позовна заява)

Згідно із сімейним законодавством, за час невиплати коштів на утримання дитини утворюється заборгованість по аліментах. Надалі борг стягується в примусовому порядку. Крім цього, на суму заборгованості нараховуються штрафні санкції – пеня. Такі заходи покликані дисциплінувати батьків, які ухиляються від зобов’язань по утриманню власних дітей.

Однак у житті трапляються різні ситуації, у тому числі може змінитися фінансове становище платника – і не в кращу сторону.

Приклад:
Наведемо приклад: вісім років тому подружня пара, що має двох дітей, оформила розлучення. Суд встановив щодо чоловіка аліментні зобов’язання в розмірі 1/3 від доходів. Протягом декількох років батько сумлінно виплачував гроші на утримання дітей. Однак кілька місяців тому захворів, його прооперували, потім проходив курс реабілітації. На ліки і лікарів витрачалися всі гроші, доводилося брати в борг. За час лікування аліменти не перераховував. В даний час утворилася велика заборгованість. Крім проблем зі здоров’ям, додалися проблеми з роботою – підприємство перестало існувати, чоловік залишився без роботи. Став на облік як безробітний, проте стан здоров’я не дозволяє йому працевлаштуватися.

Дійсно, аліментні борги можуть утворитися і у цілком сумлінних платників, за обставинами, які не залежать від них. Щомісячне збільшення аліментних виплат (які ніхто не відміняв) і неустойка, що також нараховується, перетворює зобов’язання у величезний «сніжний ком», що посилює і без того непросту ситуацію. Чи існують у законі норми, які захищають права платників? Чи можна аліментний борг анулювати або хоча б зменшити?

Раніше у статті “Які документи необхідні для зменшення розміру аліментів?” ми розповідали, як зменшити зобов’язання на утримання дитини та які документи для цього потрібні.

У статті “Стягнення неустойки (пені) за несплату аліментів (зразок позовної заяви)” ми розповіли про те, як нараховується і стягується неустойка.

Зменшення заборгованості

У ст. 197 Сімейного кодексу передбачена така можливість, як зменшення алиментної заборгованості. Більш того, в законі передбачені ситуації, коли боргові зобов’язання платника повністю списуються.

Отже, анулювати борг або зменшити його розмір можна…

  • за згодою аліментоотримувача;Заборгованість по аліментах
  • на підставі рішення суду.
Читайте також:  Розрахунок аліментів: середня зарплата в Україні в 2018 році

Поговоримо про це докладніше.

Угода про зменшення боргу

Щоб зменшити аліментну заборгованість, платнику податку та стягувачу слід оформити офіційний документ-угоду про зменшення заборгованості або про анулювання аліментного боргу.

Але законом встановлено суворі правила: якщо кошти стягуються для забезпечення неповнолітньої дитини, зменшити або списати борги за згодою сторін не можна.

Якщо домовленість з аліментоотримувачем не досягнута, боржнику потрібно звертатися до суду.

До речі, як судовий виконавець розрахувує аліментний борг, ми розповідали у статті “Заборгованість по аліментам – розрахунок боргу виконавцем (зразок заяви)“.

Зниження аліментної заборгованості судом

Дійсно, суди списують борги (що трапляється вкрай рідко) або зменшують їх розмір за наявності певних умов:

  • грошові кошти не перераховувалися з об’єктивної, поважної причини. До причин такого роду можна віднести важку хворобу батька-аліментника, знаходження в місцях ув’язнення, участь в зоні військового конфлікту та інше;
  • погашення боргу, що утворився, неможливо внаслідок погіршення фінансового стану або сімейного стану (наприклад, на утриманні у боржника знаходяться старі батьки, платник втратив роботу і так далі).

Не знаєте, як змусити платити кошти бувшу “другу половину”? Прочитайте статтю “Як подати на аліменти та отримати гроші від колишнього чоловіка?“.

Позов про зменшення боргу по аліментах (зразок)

Заява складається в довільній формі, при цьому необхідно дотримуватися вимог ЦПК України. В позовній заяві вказується наступна інформація:

  • назва судового органу, який уповноважений розглядати позов;
  • інформація про позивача і відповідача — П.І.Б., місце проживання та реєстрації, контактні номери телефонів;
  • обставини справи: коли і яким судом (або договором) були встановлені аліментні зобов’язання, в якій сумі та формі, в якому об’ємі та в який період перераховувалися, причини утворення алиментної заборгованості, обставини, які є перешкодою для перерахування боргу;
  • далі слід зазначити, які заходи вживалися боржником для досудового врегулювання спору (наприклад, позивач робив спроби домовитися з алиментоотримувачем, оформити домовленість письмовим договором);
  • вказати, що позивач не направляв аналогічного позову з такими ж вимогами та до того ж самого відповідача;
  • посилання на норми закону, які підтверджують правоту заявника;
  • виклад позовних вимог – “зменшення заборгованості по аліментах» або «звільнення від погашення”. В позові слід вказати конкретну суму боргу, яку заявник просить списати;
  • реєстр додатків;
  • дата, підпис заявника.
Читайте також:  Неофіційна сплата аліментів: як підтвердити, що батько утримує дитину?

Обставини, які викладені в позові, необхідно підтвердити документально (документами, показаннями свідків і так далі).

Зразок позовної заяви про звільнення від сплати заборгованості за аліментами

Зверніть увагу! У позові викладаються обставини, які стали причиною утворення аліментного боргу. Але навіть якщо вони вагомі та заслуговують на увагу – цього не достатньо. В суді слід довести, що боржник на день подання позову не може погасити заборгованість по аліментах, оскільки, в сукупності із зобов’язаннями (які нішто не відміняв), щомісячна сума перерахувань буде для нього непідйомною.

Іншими словами, необхідно переконати суд, що заборгованість виникла не з вини платника, а з незалежних від нього обставин. І в даний час існують обставини, що перешкоджають погашенню боргу.

Разом з позовною заявою до суду направляються докази, які…

  • підтверджують поважність причини несплати;
  • перешкоджають погашенню виниклого боргу.

Якщо суддя вважатиме причину невиплати неповажною та побачить, що перешкоди для погашення боргу відсутні – у задоволенні позову відмовить. У такому разі заборгованість, що утворилася, гаситиметься шляхом утримання половини заробітку платника.

Наведемо приклад:

Приклад:
Батько неповнолітньої дитини звернувся до суду з проханням звільнити його від сплати алиментной заборгованості в розмірі 20 000 грн. На підтвердження заявлених вимог чоловік представив документи та виписки з історії хвороби. Пояснив, що перерахування аліментних виплат припинив, оскільки важко захворів, з роботи його звільнили. Щоб оплатити лікування, взяв кредит. Батько сам потребував грошей, тому протягом шести місяців грошові кошти на дитину не перераховував.

При розгляді позову судом встановлено, що аліментна заборгованість дійсно утворилася з незалежних від позивача обставин – в результаті важкого захворювання, яке перешкоджало його працевлаштуванню. Разом з тим, заявник не представив докази, які підтверджують неможливість погасити борг в сумі 20 000 грн. На день подачі позову чоловік перебуває на обліку як безробітний, стан його здоров’я нормалізувався, може працювати. А значить, може працевлаштуватися та погасити аліментну заборгованість в повному обсязі. У даній ситуації суд відмовить у задоволенні позову.

Читайте також:  Аліменти: виплати на дитину з матеріальної допомоги

У нашій попередній статті ми розповіли, як дізнатися суму аліментного боргу.

Не слід забувати, що, при розгляді позову до справи може бути залучена третя особа – відділ опіки та піклування. Як правило, представники відділу у більшості випадків заперечують проти списання заборгованості, навіть якщо відповідач (у нашому випадку – той з батьків, з ким лишилася дитина), не заперечує проти анулювання заборгованості по аліментах.

Ще більше інформації по цій темі ви знайдете в статті “Неустойка по аліментах та борг – як їх зменшити?“.

В яких випадках суд зменшує заборгованість по аліментах?

Однозначно відповісти на дане питання важно. Судова практика показує, що одні суди на підставі певних обставин скасовують або зменшують борг, тоді як інші – не приймають їх до уваги.

Разом з тим, подавати до суду треба, оскільки це єдиний шанс скасувати або принаймні зменшити борги.

Так, суд, скоріш за все, стане на сторону платника, якщо несплата сталася з наступних причин:

  • платник захворів та потребує додаткових грошей на лікування;
  • у платника з’явилися інші утриманці, про яких необхідно піклуватися (наролилася дитина у іншому шлюбі, батьки “пішли” на пенсію);
  • судовий виконавець помилився та невірно розрахував борг;
  • платника не повідомили про зміну стягувача (наприклад, якщо відносно матері дитини скасували батьківські права), реквізитів і грошові кошти поверталися;
  • аліменти не сплачувалися в повному обсязі з вини бухгалтерії, де працює платник.
Зверніть увагу!

  • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
  • Всі випадки індивідуальні та залежать від багатьох факторів.
  • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему – ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!

Отправить ответ

avatar
  Подписка  
Уведомления of