Неустойка по аліментах та борг – як їх зменшити?

Сутність матеріальної відповідальності за невиконання аліментних зобов’язань полягає в тому, що крім виплати основних платежів та створеного боргу, батько виплачує також і пеню, яка нараховується за кожний день прострочення платежу.

Процедура розрахунку і стягнення неустойки передбачена Сімейним кодексом України (статті 196), Цивільним кодексом України, ЗУ “Про виконавче провадження”, а також п. 22 Ппостановою Пленуму ВС України від 15.05.06 року № 3 “Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів”.

Основні принципи стягнення пені:

  • Обов’язкова умова нарахування неустойки: наявність аліментної угоди або судового рішення (наказу) про виплату аліментів. Усна домовленість – не підходить.
  • Нарахування неустойки починається вже з першого дня прострочення аліментного платежу. Якщо батько не виконує рішення суду (судовий наказ) або добровільну письмову угоду, не виплачує належну дітям грошову суму або робить це несвоєчасно, мати може вимагати не тільки виплати заборгованості, але і нарахування на неї неустойки.
  • Якщо борг по аліментах – великий, а прострочення платежів – затяжні, неустойка може досягати значних розмірів, іноді перевищувати розмір основного боргу.
  • Виплата неустойки не звільняє боржника від аліментних зобов’язань та погашення алиментної заборгованості. У зв’язку з цим боржники часто опиняються в скрутному матеріальному становищі і шукають способи знизити розмір штрафних санкцій.

Законом встановлена можливість зниження і навіть звільнення від виплати пені – за наявності поважних причин. Таким чином у боржників є шанс захистити свої права, якщо несплата аліментів мала місце не з вини платника.

Раніше в статті “Відзив – заперечення на позовну заяву (зразок)” ми розповіли, що перш за все потрібно робити, якщо на вас подали в суд і ви не згодні з позовними вимогами.

Як уникнути неустойки по аліментах

Все частіше матері, не дочекавшись своєчасної та повної виплати аліментів, подають до суду позови про стягнення боргу і пені. Якщо борг по аліментах утворився з вини батька-платника, суд задовольняє позовні заяви матерів. Судова практика по справах даної категорії багата позитивними рішеннями, винесеними на користь одержувачів аліментів.

Неустойка (пеня) – це справедлива штрафна санкція, мета якої – змусити платника аліментів в повній мірі і в строк виконувати зобов’язання перед дитиною.

Як не допустити призначення штрафів і нарахування пені? Логічно – без затримок і недоплат виплачувати аліменти, призначені судом або батьківським угодою.

А що, якщо борг вже утворився?

Розраховувати на поблажливість суду і звільнення від сплати неустойки, можна тільки в тому випадку, якщо заборгованість виникла….

  • з поважних причин таким як хвороба, втрата роботи, матеріальні труднощі, складні сімейні обставини;
  • з вини інших осіб, наприклад, роботодавця, який затримав виплату заробітної плати, банку, які з технічних причин проводять платіж з порушенням термінів.

Що робити, щоб уникнути виплати нарахованої пені?

  • Підготувати і подати в суд позовну заяву (або зустрічну позовну заяву) про звільнення від виплати неустойки по аліментах.
  • Підготувати документальні докази того, що борг утворився з поважних причин або з вини сторонніх осіб.
  • Представити суду додаткові докази того, що через матеріальний або сімейний стан виплата неустойки скрутна.

Як зменшити неустойку по аліментах?

Судовій практиці відомо безліч прикладів, коли сума боргу та нарахованих на нього штрафів ставала такою значною, що її виплата для аліментоплатника була непосильна.

Приклад:
Наприклад, у 2015 році мало місце рішення суду, згідно якому на аліментну заборгованість на суму 45 тис.грн. була нарахована пеня у розмірі 959,5 тис. грн. за період несплати з 2008 по 2013 роки.

Але тоді у судів не було ні законодавчих підстав, ні механізму зниження і списання суми неустойки. Юристи, що представляли інтереси боржників, часто просили суд знизити співставну основним боргом суму неустойки, спираючись на положення Цивільного кодексу . Але суди правомірно відмовляли – норми ЦКУ не могли бути застосовані в сімейних правовідносинах.

Читайте також:  Як розраховують аліменти на одну дитину (формула розрахунку)

В теперішній час закон дещо пом’якшив порядок нарахування та стягнення неустойки на аліментний обов’язок:

  • по-перше, обмежив розмір штрафних санкцій – пеня не повинна перевищувати суму боргу (згідно ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку стягнення аліментів» від 17 травня 2017 року N 2037-VIII);
  • по-друге, допустив списання або зниження суми неустойки за наявності вагомих підстав;
  • по-третє, встановив відповідальність у вигляді неустойки (пені) виключно за наявності вини платника (згідно Постанови ВС № 3 від 15.05.2006).

Тепер боржники по аліментах вправі звертатися до суду та просити зниження або повного звільнення від виплати аліментного обов’язку та/або неустойки. Зрозуміло, якщо для цього є вагомі підстави.

Суд задовольняє далеко не кожен позов. Згідно закону, звільнити від виплати боргу і пені (повністю або частково) суд може в тому разі, якщо …

  • прострочення платежів сталося з поважних причин.

Що можна вважати поважною причиною?

Як правило, основною поважною причиною є хвороба платника, але це не означає, що інші причини суд не бере до уваги. Згідно судової практики, можна перерахувати обставини і фактори, що повністю виключають або значно знижують вину боржника. До них відносяться:

  • важке захворювання або інвалідність;
  • втрата роботи, тривалі затримки заробітної плати, низький рівень доходу, який не «дотягує» до прожиткового мінімуму;
  • кредитні та інші боргові зобов’язання;
  • складне сімейний стан (народження дітей, наявність утриманців);
  • матеріальні труднощі;
  • перебування на військовій службі або на території бойових дій, теракти, катастрофи техногенного характеру, стихійного лиха.

Порядок дій

Борг і пеня не підлягають виплаті також у тому випадку, якщо вони виникли не з вини платника, а з вини інших осіб, наприклад, з вини роботодавця, який затримує заробітну плату, неправильно або несвоєчасно перераховує платежі.

Суд не знизить суму боргу, якщо боржник умисно ухиляється від виплати аліментів, відмовляється стає на облік до центру зайнятості та шукати додаткові джерела доходу, не вживає ніяких заходів для надання матеріальної підтримки дітям. В статті “Ухилення від сплати аліментів на утримання дітей” ми розповідали, яка відповідальність чекає на боржників.

Вище ми згадували, які дії повинен зробити боржник, щоб домогтися списання боргу по аліментах. Такий же порядок дій застосовується і для зниження суми заборгованості та пені:

  • підготовка позову (або зустрічного позову) про зниження суми алиментної заборгованості та/або нарахованої пені;
  • підготовка доказової бази – збір документів, які підтверджують поважність причин утворення боргу;
  • подача позову в суд за місцем проживання відповідача (або за місцем розгляду основного позову – якщо зустрічний позов подається);
  • участь у судових розглядах;
  • при винесенні судом негативного рішення – оскарження судового рішення у вищій судовій інстанції.
Для підготовки грамотної та переконливої апеляційної скарги бажано заручитися підтримкою компетентного юриста. Отримати безкоштовну юридичну консультацію можна напрямо зараз.
  • отримання копії судового рішення і передача в ССВ за місцем виконавчого провадження– для перерахунку суми боргу.

Позовна заява

Боржникові, яких хоче досягти повного або часткового звільнення від зобов’язань, слід серйозно поставитися до підготовки позову (або зустрічного позову).

При підготовці позовної заяви слід керуватися…

  • ст. 196 СК України (які допускають зниження суми боргу і пені за аліментів);
  • ст. 175 ЦПК України (що визначають форму та зміст позовної заяви).

Позов повинен містити такі відомості:

  • найменування суду;
  • дані про сторін – платника та одержувача аліментів – П.І.Б., адреса проживання та реєстрації;
  • ціна позову (сума, на яку боржник просить знизити боргове зобов’язання);
  • заголовок: Позовна заява про звільнення від сплати заборгованості по аліментам (та/або розстрочення суми заборгованості, зменшення неустойки за прострочення сплати аліментів);
  • основна частина позову: докладний і точний опис обставин справи.
Читайте також:  Аліменти з продажу автомобіля: платити чи не платити?

Потрібно викласти, коли було прийнято судове рішення (судовий наказ) або батьківська угода про виплату аліментів, з яких причин або з чиєї вини утворилася заборгованість по аліментах, який розмір доходу у платника і чому повна виплата боргу – скрутна.

Важливо, щоб зазначені в позові причини була досить поважними і переконливими для суду.

Якщо подається зустрічний позов, боржник може взяти за основу положення та доводи основної позовної заяви – не погоджуватися з ними, уточнювати, доводити недостовірність, наводити контраргументи, описувати обставини, що склалися з протилежної точки зору. Обидві позовні заяви – основна та зустрічна — будуть розглянуті одночасно, в одному судовому процесі.

  • прохання про зниження суми боргу і пені;
  • перелік додатків;
  • дата подачі позову (зустрічного позову);
  • підпис.

Тут Ви можете завантажити зразок позовної заяви про зниження суми боргу і пені за аліментами

Даний зразок допоможе Вам скласти власний позов. Якщо у вас виникнуть складнощі, буде потрібна допомога чи порада з урахуванням ваших індивідуальних обставин – пишіть або дзвоніть. Я безкоштовно вас проконсультую та допоможу зы складанням письмового позову та збором документації.

До речі, позовні вимоги, викладені в заяві, можна змінити. Як це зробити та коли, ми розповіли у статті “Уточнення позовних вимог згідно з ЦПКУ від 2018 року“.

Документи

Згідно ЦПК Украъни, до позовної заяви слід додати документи, якими підтверджується кожне зазначене в позові обставина.

Наприклад, якщо боржник стверджує, що виплати аліментів перешкоджала важка хвороба, до позовом потрібно докласти медичні довідки.

Якщо мова йде про втрату роботи та додаткових джерел доходу, про великих кредитах – ці твердження повинні бути підтверджені…

  • довідками про доходи від роботодавця або податкової інспекції;
  • трудовою книжкою або контрактом;
  • кредитними договорами;
  • квитанціями про комунальні борги;
  • листами з банків або колекторських компаній.

Якщо основна причина – складний сімейний стан, потрібні довідки про вагітність дружини, свідоцтва про народження дітей, медичні довідки про захворювання близьких родичів (батьків), квитанції та чеки про покупки.

Про те, які бумаги потрібно зібрати, ми детально розповіли у статті “Які документи необхідні для зменшення розміру аліментів?“.

Терміни

Чим раніше боржник звернеться до суду, тим вище його шанси на позитивне рішення.

Тривала бездіяльність, особливо, якщо сума боргу – велика, свідчить про злісне та несумлінне ставлення до алиментной заборгованості перед дітьми. Це не тільки не допоможе звільнитися від боргу, але стане підставою для притягнення до інших заходів відповідальності – адміністративної та навіть кримінальної.

Що ж стосується тривалості судового процесу, то він становить у районному/міському суді: 2 місяці на розгляд і ще 1 місяць — на набуття рішенням суду чинності.

Затягування судового процесу понад передбаченого законом строку – нерідке явище. Таке трапляється, як правило, з причини пропуску судових засідань позивачем або відповідачем, а також для проведення додаткових процедур або експертиз.

Витрати

Часта помилка: у справах, пов’язаних з аліментами, не передбачено стягнення судового збору. Це не так. Звільнення від оплати держмита допускається тільки в тому випадку, якщо позов подається в інтересах неповнолітнього. Але в даному випадку позов подається в інтересах боржника, а не дитини. Отже, судовий збір сплачується обов’язково.

Формула для розрахунку мита за подачу позову майнового характеру міститься в Законі України «Просудовий збір». Розмір державного мита залежить від ціни позову – суми, на яку позивач просить знизити заборгованість, і складається з двох частин — фіксованої суми та процентної ставки.

Детальніше про принципи і правила розрахунку державного мита за подання позовів, пов’язаних з аліментами – у статті «Все про судовий збір в Україні (звільнення, повернення, калькулятор розрахунку, зразок заяви)».

Читайте також:  Неофіційна сплата аліментів: як підтвердити, що батько утримує дитину?

Судова практика

Отже, у боржників є шанс добитися зниження або навіть повного скасування заборгованості по аліментах і пені.

Але це не означає, що кожен недобросовісний батько зможе списати борг та продовжити безвідповідально ставитися до грошовим зобов’язанням перед дітьми.

Приклад:
Приклад № 1 – відмова суду від зменшення неустойки. Щомісячний дохід Іванова становить 10 000 грн. Згідно з рішенням суду, його 14-річна дочка повинна отримувати аліменти у розмірі 2 500 грн. -¼ від заробітку батька. Протягом перших шести місяців після винесення судового рішення, Іванов виплачував аліменти. Але потім втратив роботу. Протягом наступних трьох місяців накопичувався борг перед дочкою – 7,5 тис.грн. Мати дочки звернулася до судового пристава, який справив розрахунок неустойки. Після чого – звернулася в суд з позовом про стягнення боргу та неустойки. Зустрічний позов Іванова про скасування заборгованості з причини звільнення з роботи та відсутності заробітку суд не задовольнив.

Суд буде розглядати справу зі всіх сторін і з урахуванням всіх обставин, навіть таких як: причина звільнення, постановка на облік в ЦЗ, пошук роботи та інших джерел доходу, надання посильної допомоги дитині. І тільки якщо боржник зможе довести, що борг виник з не залежних від нього причин, він зможе добитися позитивного рішення та надалі виплачувати аліменти без штрафів і нечуваних неустойок.

неустойка по аліментах як зменьшити

Приклад:
Приклад № 2 – зменшення неустойки. Мати 12-річної дитини, Лєскова подала позов про стягнення боргу по аліментах у розмірі і неустойку за прострочення аліментних платежів. Відповідач Григоров подав зустрічний позов про зниження суми неустойки, оскільки борг виник внаслідок затяжної хвороби та витрат на лікування, в якості доказів – пред’явив медичні довідки й чеки про купівлю препаратів. Лєскова призвела доводи про те, що протягом лікування Григоров продовжував отримувати дохід від бізнесу, здачі в оренду нерухомості та витрачав на лікування не всі грошові кошти. Суд, керуючись статтями СКУ, відповідно до якої батьки зобов’язані забезпечувати своїх дітей незалежно від розмірів доходу, прийняв рішення про зменшення розміру неустойки, нарахованої за час хвороби Григорова.
Приклад:
Приклад № 3 – звільнення від неустойки. До суду звернувся Холмогоров, якому за 3 місяці невиплати аліментів нарахували борг і пеню. Він стверджував, що виплачував аліменти точно в строк в тому порядку, який був обговорений з одержувачем платежів – на банківську карту. В якості доказів Холмогоров привів виписки з банківських рахунків і чеки про проведені платежі. Відповідачка Шахіна стверджувала, що грошей не отримувала. В ході судового розгляду стало ясно, що банк відповідачки списував перераховані на карту грошові суми в рахунок заборгованості за кредитом, а сповіщень вона не отримувала, оскільки змінила номер. Суд зняв з Холмогорова обов’язок сплачувати нарахований борг і неустойку, оскільки його вини у нестачі коштів на рахунку Шахиної – не було.

Ще більше інформації по цій темі знайдете в статті “Заборгованість по аліментах – як її зменьшити (позовна заява)“.

Не впевнені, що дитина ваша? Прочитайте статтю “Оспорювання батьківства (скільки коштує тест ДНК)“.

Зверніть увагу!

  • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
  • Всі випадки індивідуальні та залежать від багатьох факторів.
  • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему – ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!

1
Отправить ответ

avatar
1 Тем комментариев
0 Ответов
1 Подписчиков
 
Популярный комментарий
Популярное обсуждение
  Подписка  
новейшим старейшим рейтингу
Уведомления of
ігор
Гость
ігор

Дуже гарна стаття і корисна. В інеті не так багато і нформації саме на тему захисту чоловіків від свавілл виконавців.

wpdiscuz   wpDiscuz