Все про судовий збір

Сьогодні ми поговоримо про судовий збір. Хто платить? Про які суми йдеться? Що треба знати, щоб спокійно звернутися до судді і щоб позовна чи інша заява, на підставі якої ви вимагаєте захистити ваші права та інтереси, була задоволена? На ці та інші питання ви знайдете відповіді в нашій статті.

Прочитайте нашу статтю “Исковое заявление – основные ошибки при составлении” і ви зрозумієте, чому деякі позови не проходять в суді.

ЗУ «Про судовий збір»

З 2011 року діє спеціальний ЗУ «Про судовий збір». Він регулює правовідносини саме в цій області. В Законі чітко зазначені ставки, розміри платежу, який необхідно сплатити при поданні позову.

Грошові кошти стягуються при подачі цивільних, адміністративних, господарських позовів. В кримінальному процесі судового збору не існує. При подачі навіть цивільного позову в кримінальному провадженні кошти не сплачуються.

З законом працювати просто: в статті 4 ЗУ «Про судовий збір» існує таблиця, вона розділена на два стовпчики.

  1. У лівому стовпчику зазначені види позовів (приміром, позов майнового чи немайнового характерів, позов стосовно поділу майна у випадку розлучення тощо), види документів, за направлення яких стягуються кошти (наприклад, заява у справах окремого провадження, апеляційне, касаційне оскарження, т.і.).
  2. У правому стовпчику зазначені ставки. Розмір платежу визначається в залежності до встановленого у даній таблиці коефіцієнту прожиткового мінімуму, передбаченого Законом України про держбюджет.

Зверніть увагу: розмір прожит.мінімуму змінюється щоквартально кожен рік. Приміром, в 2013 році даний розмір складав 1 147 грн., в 2019 – вже 2 102 грн. Розмір прожиткового мінімуму представлений у цій таблиці:

Розмір  судового збору

Перше, на що треба звернути увагу при подачі позову, це на вид спору.

Так, всі спори поділені на майнові та немайнові.

  • Розмір судового збору за немайновий спір фіксований і у 2019 році складає 0,4 розміру прожит.мінімуму для працездатної особи – якщо позов подається фізособою або підприємцем – суб’єктом господарювання.
  • Якщо позов подає юридична особа (підприємство, установа, організація) доведеться сплатити судовий збір у дещо більшому розмірі – один прожитковий мінімум. У 2019 році прожит.мінімум з 01 січня по 60 червня 2019 року склав 1 921 грн., з 01 липня по 30 листопада 2019 року – 2007 грн., з 01 по 31 грудня 2019 року – 2 102 грн.

Розмір судового збору в спорах  майнових залежать від ціни позову. Ціна позову – розмір вимог, які заявник вимагає стягнути з винної сторони.

Читайте також:  Уточнення позовних вимог згідно з ЦПКУ від 2018 року

Так, при подачі вимог майнового характеру фіз.особою (або підприємцем), слід сплатити 1% ціни позову, не менше 0,4 та не більше 5 розмірів прожит.мінімуму. У разі подання заяви юридичною особою збір складе 1,5% ціни, не менше 1 розміру та не більше 350 розмірів прожит.мінімуму.

Оскарження рішення в судах першій та другій інстанції також обкладається збором. Його розмір вираховується у вигляді відсотку від ставки, яка діяла при поданні первинного позову до суду. Так, при апеляційному оскарженні слід перерахувати на користь держави 200% коштів, сплачених при подачі первинного позову. Разом із поданням касації розмір судового збору складає 150 % від цієї суми.

Приклад:
Приміром, при подачі позову в районний суд, заявником, відповідно до ЗУ «Про судовий збір», сплачено 1 000 гривень. Рішення суду його не влаштувало. Подаючи апеляцію, позивачу доведеться сплатити 2 000 грн. Якщо і апеляція не стала на сторону заявника, в касаційній інстанції слід викласти грошові кошти у розмірі 1 500 гривень.

Такі ставки діють і у разі оскарженні судових наказів, і при направленні заяви про перегляд судового рішення за новими обставинами тощо.

Зверніть увагу: ставки при подачі апеляції та касації діють при судовому оскарженні в цивільному, господарському, адміністративному провадженні.

Порада адвоката: при подачі заяви або іншого процесуального документа завжди читайте Закон України «Про судовий збір». Там зазначені випадки, при яких сплачуються кошти. Приміром, кошти у фіксованій сумі доведеться платити за копіювання судового рішення (якщо людина не сторона по справі, але таке рішення стосується її прав та інтересів), за видачу диску із записом стенограми судового засідання тощо.

Розмір судового збору постійно збільшується. Скоріш за все, держава таким чином стимулює людей до вирішення спорів у позасудовому порядку. Добре це чи погано? Ми вважаємо, в цьому є сенс. Адже якщо людина звертається до суду, до останньої інстанції, вона, як вважає, пройшла «крапку неповернення». А така думка у більшості випадків хибна. Спори краще вирішувати мирним шляхом.

Звільнення від сплати судового збору

Гроші можна і не платити. Це прямо зазначено у статті 5 Закону України «Про судовий збір». Для цього треба бути пільговиком.

Всі пільги можна розділити на види:

  • У залежності від соціального статусу позивача (приміром, від сплати коштів за подачу позову звільняються особи-чорнобильці, інваліди 1 та 2 груп, особи, які відстоюють інтереси інших, психічно хворі та представники і т.д.). Представники прокуратури, МВС, МЗС, інших органів державної влади, пенсійні фонди, органи із захисту населенні та інші установи при поданні позовів не сплачують кошти.
  • В залежності від виду позовної заяви (грошові кошти збережуть позивачі, які вимагають поновлення на роботі, стягувачі аліментів, особи-споживачі продукції, права яких порушені виробником і таке інше).
Читайте також:  Все про виконавче провадження в Україні

Якщо ви пільговик та відноситися до певної категорії громадян, які звільнені від сплати, разом із документами, що подаються до заяви, слід додати відповідну довідку, свідоцтво або інший документ, який надає виключне право зекономити.

Крім того, в самій позовній заяві, у її завершенні, необхідно зазначити наступне:

Деякі адвокати не направляють разом із позовом окреме клопотання про звільнення від сплати судового збору. Враховуючи судову практику можна зробити висновок, що такий документ краще подати, тоді суддя зможе процесуально визначити питання стосовно сплати збору.

Із клопотанням про звільнення від сплати судового збору ознайомтесь тут.

 Що буде, якщо судовий збір не сплачено?

Без сплати коштів за подання позову заява судом розглядатися не буде.

 

Перше, на що зверне увагу суддя, коли отримає документи, це на те, чи міститься в документах оригінал квитанції по сплату збору. Якщо такої квитанції не буде, суддя залишить позов без руху та надасть час для усунення недоліків – зокрема на те, щоб позивач сплатив належні кошти та направив до суду підтвердження – банківську квитанцію.

Зверніть увагу! Суд виносить відповідну ухвалу про залишення позову без руху.

В ухвалі зазначається період, в який недоліки повинні бути усунені – в нашому випадку сплачений збір та підтверджуючий документ направлений до суду. Як правило, суд надає 5 або 10 днів з моменту отримання позивачем ухвали (термін залежить від багатьох факторів, приміром, від місця проживання позивача, від суми збору і т.і.) Ухвала також повинна містити точний розмір судового збору, банківські реквізити, на які слід перерахувати кошти.

Надіятися на те, що суддя без квитанції прийме справу та розпочне слухати – не варто. За надходженням грошових коштів пильно слідкує судова адміністрація, держказначейство, податкова та інші контролюючі органи.

Більш того, грошові кошти, які надійшли за розгляд позову, акумулюються на казначейських рахунках саме того суду, який слухає справу. А це – технічне забезпечення суду, премії, зарплатня і таке інше.

Раніше при поданні позовної заяви юристи та адвокати маніпулювали: направляли декілька ідентичних позовних заяв, при цьому грошові кошти не сплачувалися ні по жодній. В подальшому, при надходженні документів до «потрібного» судді, йому надавалася квитанція, інші позови не оплачувалися, поверталися судом без розгляду. В теперішній час, згідно вимогам закону, позивач в позовній заяві повинен зазначити, що ним не поданий інший аналогічний позов до того ж самого відповідача та в той же суд.

Подали позов, але зробили помилку? Прочитайте статтю “Уточнення позовних вимог згідно з ЦПКУ від 2018 року” і дізнаєтесь про важливі нюанси із судової практики при подачі уточнення.

Читайте також:  Приватні виконавці – як працюють, скільки стоять їх послуги?

Як вірно розрахувати платежу? Повернення судового збору

Як ви вже зрозуміли, якщо бажаєте звернутися до суду, грошові кошти доведеться сплатити. Тепер стає нове питання: як не помилитися і правильно його розрахувати?

В теперішній час це не складає труднощів. Кожен суд має власний сайт. На сайті суду представлений калькулятор, розібратися в ньому доволі просто. Слід ввести вид позову (майнового або немайнового характеру), суму позову (якщо спір – майновий), а калькулятор видасть вам точну суму коштів, які слід сплатити при подачі заяви. На судових сайтах також представлені банківські реквізити, на які слід перерахувати кошти. Більш того, з допомогою сервісу ви просто та швидко зможете роздрукувати квитанцію, яку слід надати касиру в банку.

Зверніть увагу: якщо ви заявляєте декілька позовних вимог, збір сплачується за кожну окремо. При цьому не має значення, чи супровідні такі вимоги, чи витікає одна вимога з іншої.

Приклад:
Приведемо приклад: подається один позов про скасування наказу та про відшкодування морального збитку у конкретному розмірі. Судовий збір слід сплачувати як для позову немайнового характеру (фіксований – для вимоги про скасування наказу) та як для позову майнового характеру (у вигляді відсотку від заявленої суми моральної шкоди). І краще окремими квитанціями.

Якщо ж ви самостійно розрахували розмір платежу, але помилилися, не панікуйте. При недоплаті суд винесе ухвалу та надасть час для усунення недоліків. Якщо ж ви переплатили, необхідно звернутися до секретаря судді, написати відповідну заяву про повернення судового збору. Надлишкові кошти будуть повернуті з рахунку казначейства на зазначений в заяві банківський рахунок.

Більше інформації по цій темі ви знайдете в статті “Все про судовий збір в Україні (звільнення, повернення, калькулятор розрахунку, зразок заяви)“.

Зверніть увагу!

  • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
  • Всі випадки індивідуальні та залежать від багатьох факторів.
  • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему – ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!