Договір про визначення місця проживання дитини (зразок)

Подружжя, які мають неповнолітніх дітей, можуть розірвати шлюб тільки в суді. З цього правила існує виняток. Детальніше про це ми розповіли у статті “Як оформити та подати заяву на розлучення, якщо є неповнолітні діти (зразок заяви)“.

Найважливіше питання, яке необхідно вирішити в суді – з ким залишиться проживати неповнолітня дитина? Якщо це питання батьками не піднімалося, судове рішення буде містити формулювання: «спір щодо місця проживання дитини відсутній». Або суддя в рішенні конкретизує: «дитина залишається проживати з позивачем (або відповідачем)».

Іншими словами, якщо в ході шлюборозлучного процесу сторони не піднімають питання про місце проживання спільних дітей, факт їх проживання з матір’ю або батьком відображається в рішенні суду – формально. Однак таке визначення будь-якої юридичної значимості в подальшому немає.

А якщо між батьком і матір’ю дитини не був зареєстрований шлюб (отже, процедура розлучення відсутня), питання про місце проживання неповнолітнього юридично не вирішується.

Якщо ви хочете розлучитися, але не бажаєте зустрічатися з колишньою “другою половиною”, прочитайте нашу статтю “Розлучення у відсутності одного з продружжя та без участі обох сторін“.

Для чого потрібний договір про місце проживання дитини?

Для чого тоді встановлюють місце проживання неповнолітніх, якщо така процедура, як правило, формальна?

  • По-перше, укладають Угоду, якщо батько і мати не можуть визначити, з ким дітям буде краще. Кожен стоїть на своєму, і в таких випадках існує єдиний варіант – вирішити це питання в суді.
  • По-друге, діти дуже часто стають засобом маніпуляції, задоволення власних амбіцій. Щоб припинити таку практику, слід остаточно вирішити, з ким – з батьком або матір’ю – залишаться діти.
Читайте також:  Реальний поділ житлового будинку при розлученні: зразок угоди

Батьки після розлучення можуть визначити місце проживання дітей двома способами:Визначення місця проживання дитини

  1. Самостійно обговорити питання подальшого проживання дитини, прийти до згоди і викласти домовленість письмово, оформивши все договором. Крім цього, в документі можна прописати інші умови, які стосуються дітей і дорослих (визначити порядок зустрічей, умови спілкування і проведення вільного часу, прийняття значущих рішень – в якій школі вчитися, які відвідувати секції, де проводити відпочинок та інше).
  2. Звернутися з позовною заявою, якщо між батьком і матір’ю виникне нерозв’язна суперечка. У цьому випадку подальше місце проживання неповнолітнього буде визначено в суді.

Зразок позовної заяви про визначення місця проживання дитини

Краще, якщо батьки без чиєї-небудь допомоги вирішать питання, які стосуються дітей. Подружжю потрібно постаратися досягти взаєморозуміння. З великою ймовірністю це виключить ризики виникнення спорів або відмови виконувати умови, які прописані в договорі або судовому рішенні.

Разом з тим, батьки можуть досягти згоди з питаннь проживання дитини, якщо тільки будуть створені ідеальні умови – як для них самих, так і для дитини. Обов’язково має бути довіра між батьком і матір’ю, дорослі не повинні мати шкідливих звичок, психологічний і фізичний розвиток дитини не повинний піддаватися загрозі.

Однак у більшості випадків подружжя розлучається зі скандалами і взаємними претензіями. А значить добровільно оформлена (на перший погляд), Угода, не завжди вирішує питання. І єдиний вихід із ситуації – звернутися проблемою до суду.

Бажаєте знати, скільки коштує розлучення в Україні? Прочитайте нашу статтю.

Договір про місце проживання неповнолітнього (зразок)

На щастя, батьки, які думають більш за все про дітей – не виняток.

Далі ми розповімо, як правильно оформити добровільну батьківську Угоду про місце проживання дитини.

Читайте також:  Порядок розірвання шлюбу

Закон не пред’являє будь-яких обов’язкових вимог до документа. Батько і мати можуть звернутися до послуг юриста або самостійно оформити договір.

Слід врахувати, що положення документа мають відповідати нормам сімейного законодавства. Якщо договір порушує права батька, матері або неповнолітнього, суд визнає його незаконним – відмовить у затвердженні і винесе інше рішення.

В Угоді необхідно відобразити такі відомості:

  • місце і дата оформлення;
  • інформація про учасників (П.І.Б. тата і мами, дата народження, дані паспорта, адреса, реєстрація);
  • дані про дитину (П.І.Б., коли народився);
  • коли і яким органом РАЦСу зареєстрований і розірваний шлюб;
  • умови домовленості: з ким залишиться проживати син або донька після розлучення батьків. Порядок реалізації батьківських прав і обов’язків. Умови виховання дитини батьком, який проживає окремо. Порядок зустрічей з батьком (з іншими родичами) – з якою тривалістю і як часто будуть проходити зустрічі.
  • термін дії договору;
  • умови розірвання та внесення змін;
  • підписи сторін.

На відміну від аліментного договору, Угоду про встановлення місця проживання посвідчувати в нотаріальному порядку не обов’язково (хоча законом це не заборонено). Батькам потрібно грамотно скласти документ і подати в судове засідання. Суддя стверджує його, і тільки тоді Угода набуває юридичну значимість.

Зразок договору про здійснення батьківських прав та визначення місця проживання дитини

Юридична практика

Домовитися про те, з ким дитина залишиться після розлучення, можна і усно. Однак у цьому випадку мати не буде захищена від можливого свавілля батька, який може в будь-який час забрати дитину до себе.

Якщо це відбувається, матері потрібно звернутися до суду і поставити питання про місце проживання неповнолітнього (якщо відсутній договір).

Що робити, якщо колишній чоловік не виконує умови раніше укладеного договору? Матері дитини слід звернутися з позовом і вимагати передачі їй неповнолітнього. Угода є двостороннім договором, який завжди можна змінити або припинити – але тільки за згодою батьків.

Читайте також:  Угода про утримання дитини, розірвання шлюбу (зразок)

Як показує практика, умови договору порушуються іноді і матір’ю, з якою залишився неповнолітній. У цьому випадку батькові необхідно звернутися з позовом і через суд зобов’язати мати дитини виконувати умови договору.

Визначаючи місце проживання неповнолітнього, суд, по суті, надає право «першому» батьку визначати життя дитини, встановлює право повної опіки. Друга сторона не позбавляється прав щодо дитини, але дані права серйозно регламентовані і «впорядковані». А можливо, й обмежені.

Ще один важливий нюанс: батько, з яким залишилася проживати дитина, завжди може вимагати її повернення. У першу чергу, з-за кордону, а також з країни, в якій діє Конвенція про цивільно-правові аспекти міжнародного викрадення дітей.

В статті “Розірвання шлюбу в судовому порядку: порядок розлучення через суд” ми детально розповіли про судову процедуру розірвання шлюбу.

Зверніть увагу!

  • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
  • Всі випадки індивідуальні і залежать від багатьох факторів.
  • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему – ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!

2
Отправить ответ

avatar
1 Тем комментариев
1 Ответов
1 Подписчиков
 
Популярный комментарий
Популярное обсуждение
  Подписка  
новейшим старейшим рейтингу
Уведомления of
Oleg
Гость
Oleg

У моего сына проблема,невестка подала на расторжение брака и выплату алиментов, имеется дочка 1.5 года, без предупреждения.Сын не хочет отказыватся от дочери.Что делать?

wpdiscuz   wpDiscuz