Порядок розірвання шлюбу

Не всім подружнім парам вдається збудувати гармонійні сімейні стосунки. Трапляється, що прекрасна історія про довгу і щасливу «любов до гроба» закінчується. І тоді чоловік (або дружина) вирішує остаточно розлучитися зі своєю другою половинкою, яка не виправдала очікування про щасливу сім’ю, дітей та інші радощі. Сьогодні ми поговоримо про порядок розірвання шлюбу в РАГСі та в суді.

Загальний порядок розірвання шлюбу

Якщо взаємна згода на розлучення відсутня, подружжя виховує неповнолітню дитину чи відсутні взаєморозуміння з питання розподілу власності – з позовом про розлучення необхідно звернутися до суду.

Розлучення за ініціативою однієї сторони та припинення шлюбу без урахування думки другої сторони – поняття абсолютно різні. В останньому випадку згода другого з подружжя не потрібно. Більш того, його думка зовсім ігнорується. Іншими словами, ініціювати бракоразводную процедуру без згоди другої половини має право кожен в будь-який час. А ось отримати розлучення без урахування думки другого чоловіка – можливо за наявності певних умов, встановлених законом.

До речі, причин для розірвання шлюбу в односторонньому порядку безліч – від банальної неможливості відвідати РАГС до активної протидії з боку колись гаряче улюбленої другої половини. У такій ситуації законодавець передбачив можливість припинення союзу без згоди або без урахування думки другого з подружжя.

Отже, одностороннє розірвання шлюбу можливе, якщо один із подружжя…

  • не може відвідати РАГС або брати участь у судових засіданнях;
  • противиться розлученню.

Порядок розірвання шлюбу стандартний: адміністративний, спрощений (в РАГСі) або ж судовий (в суді).

Одностороннє розлучення в РАГСі

Отже, самий простий та швидкий спосіб анулювати шлюб – у РАГСі. Однак не всі подружні пари можуть вибрати такий порядок розірвання шлюбу. Потрібні певні умови, а саме:

  • обидві сторони виявили бажання розірвати союз;
  • у подружньої пари відсутні діти;
  • врегульовані всі майнові претензії;
  • подружжя можуть прибути в РАГС та взяти участь у процедурі – оформити заяву, бути присутнім при реєстрації, отримати свідоцтво.

Як правило, для реєстрації розлучення необхідна присутність обох сторін, оскільки чоловік та жінка повинні оформити відповідну заяву. Але якщо один із них не може відвідати РАГС, документ можна надіслати поштою або передати кур’єрською службою, перед цим нотаріально завірити. Тоді при реєстрації розлучення буде присутній тільки один чоловік, він же отримає свідоцтво.

Реєстрація розлучення в РАГСі можлива незалежно від наявності дітей, якщо один з подружжя …

  • визнаний померлим за рішенням суду;
  • визнаний безвісно відсутнім що такаж підтверджується рішенням суду;
  • являється недієздатним (за судовим рішенням).

Зрозуміло, що отримати згоду у недієздатної або відсутньої особи проблематично. Тому реєстрація розлучення відбувається тільки за ініціативою другого з подружжя.

Цей перелік умов, за наявності яких можна розлучитися без урахування думки другого чоловіка – вичерпний, його розширене тлумачення не допускається. Якщо ці умови відсутні, розірвання шлюбу відбувається виключно в судовому порядку. Більше про порядок розірвання в РАГСі ми розповіли в статті “Розірвання шлюбу за заявою одного з подружжя (зразок заяви)“.

Читайте також:  Повернення аліментів при оспорюванні батьківства (зразок позовної заяви)

Порядок розірвання шлюбу в суді

Шлюборозлучна процедура без участі чоловіка (або дружини) у суді починається з того, що її ініціатору потрібно подати позов. Документ складається з урахуванням вимог, передбачених статтями ЦПК України.

Так, позовна заява має містити такі дані:

Порядок розірвання шлюбу

вступна частина –

  • назву, адресу суду, якому підсудна справа;
  • інформація про позивача і відповідача;

описова частина –

  • коли та яким органом РАГС оформлений союз;
  • чи є у подружньої пари діти, які не досягли 18-річного віку;
  • причини розірвання шлюбу;
  • згода відповідач на розлучення (або незгода);

заключна частина –

  • посилання на нормативно-правові акти;
  • заявлені вимоги (розірвати шлюб, встановити аліментні зобов’язання, провести поділ власності).

У завершенні перераховуються документи, на які посилається заявник у позові.

Докладно те, як відбувається процес розлучення в судовому порядку, ми розповіли у статті “Розірвання шлюбу в судовому порядку (зразок позовної заяви)“.

Як ми відзначили вище, в заяві про розлучення зазначаються причини такого рішення. У більшості випадків вказується стандартна фраза – «не зійшлися характерами». Можна детально розписати причини, чому подальше спільне життя з відповідачем неможливе. Якщо заявник наполягає на своєму рішенні, суддя не буде вдаватися в подробиці – шлюбний союз анулюється у будь-якому випадку.

Зверніть увагу: заяву та всі додаткові документи необхідно підготувати у 3-х примірниках. Один пакет документів залишається в суді, другий – надсилається відповідачу, третій (з відміткою про прийняття) – зберігається у позивача.

Документи, що додаються до позову

Крім заяви, судді слід направити додаткові документи, а саме:

  • копію паспорта заявника;
  • довідки про прописку заявника, відповідача, неповнолітніх дітей;
  • копію свідоцтва про народження дитини;
  • документи, що підтверджують викладену раніше інформацію: довідки з місця проживання/роботи, характеристика, довідки з ОВС, що свідчать про притягнення відповідача до адміністративної відповідальності та інше;
  • документи, які підтверджують право власності на майно, що підлягає поділу (якщо заявлені позовні вимоги такого роду);
  • документи про доходи позивача та відповідача (якщо заявлені позовні вимоги про стягнення коштів на утримання дитини);
  • оригінал довіреності – якщо позов подається представником;
  • квитанцію про перерахування судового збору.

В який суд направляти документи?

Якщо чоловік та жінка проживають разом – проблем немає. Документи направляються в суд, розташований за місцем проживання подружжя. Але що робити, якщо позивач живе в Києві, а відповідач – у Львові? Не їхати ж, насправді, через всю країну?…

Згідно із законом, позов такого характеру подається в судову інстанцію за місцем проживання відповідача. Заява може розглядати судом також за місцем знаходження позивача, якщо тільки стан його здоров’я не дозволяє виїжджати та брати участь у засідання, або якщо з заявником залишився проживати дитина, яка не досягла повноліття.

Скільки коштує розлучитися в РАГСі або в суді?

  • При анулювання шлюбу в РАГСі за ініціативою однієї сторони (якщо другий представник подружжя помер, безвісти відсутній, недієздатний) розмір державного мита складе 0,03 неоподаткованих мінімальних доходів громадян.
  • Якщо ж документи направляють обидві сторони, державне мито сплачується кожним окремо і становить 0,5 мінімальних доходів.
  • Якщо розлучення відбувається в суді, (без поділу власності), заявник повинен буде сплатити податок у сумі 0,4 прожиткового мінімуму громадян. За наявності заявлених вимог про поділ власності, сума мита залежить від оціночної вартості майна. (1% від суми позову, але не менше 0,4 прожиткового мінімуму).
Читайте також:  Договір (позовна заява) про виділ частки в натурі у суспільній сумісній власності (зразок)

Після отримання судового рішення, розведеним подружжю слід відвідати РАГС, офіційно зареєструвати розлучення і отримати на руки свідоцтво. Дана процедура платна – чоловікові та жінці доведеться заплатити держмито.

Бажаєте знати, скільки доведеться заплатити при розділі майна? прочитайте статтю “Скільки коштує розділ майна подружжя при розлученні в 2018 році?“.

Заходи по примиренню

Чоловік, що чинить опір розлученню, повинен знати одне: навіть якщо він категорично не згоден розходитися, або в справі є різного роду нюанси та складнощі, суд все одно задовольнить позовні вимоги заявника, розірве союз. Однак, якщо відповідач не дає згоди та клопоче про надання часу для примирення, суддя не зможе йому відмовити. Тоді шлюборозлучна процедура значно затягується, у деяких випадках – на строк більше трьох місяців (враховуючи час, який надається на оскарження судового рішення).

Такий захід для примирення дає сторонам можливість переглянути своє рішення, переосмислити та вирішити виниклі проблеми, встановити розуміння. А в перспективі – зберегти сімейні відносини. Якщо конфліктна ситуація вирішена, подружжя, що примиродося, має звернутися до суду із заявою про закриття справи.

Якщо час, даний суддею для примирення, минув, а заявник не змінив рішення та наполягає на ньому, суддя задовольнить заявлені позовні вимоги – розірве союз.

Порядок розірвання шлюбу заочно

Закон дозволяє судді винести рішення заочно, якщо відповідач, завідомо знаючи про судову процедуру, навмисне ігнорує засідання. Як правило, повторне сповіщення та неявка без причини в суд дає підставу для винесення заочного рішення. При цьому, відсутній чоловік може оскаржити рішення, прийняте за його відсутності – у встановлений строк подати апеляцію. Але тільки якщо доведе, що дане рішення порушує його інтереси.

Більше про заочному розлучення ми розповіли в цій статті “Заочний розлучення – чи можна розірвати шлюб без участі одного з подружжя?”.

Коли не можна розлучитися в односторонньому порядку?

Право на розлучення є у кожного дієздатного громадянина, що перебуває в шлюбі – як у чоловіка, так і у жінки. Природно, якщо супутник життя з якихось причин не влаштовує та не виправдав очікування.

Однак закон обмежує право на одностороннє розлучення без урахування думки другого представника подружньої пари. Так, існують деякі обмеження, і вони стосуються саме чоловіків. Чоловік не зможе ініціювати шлюборозлучну процедуру, якщо його дружина…

  • вагітна;
  • виховує малолітню дитину, якій не виповнився один рік.

Якщо має місце одна із зазначених ситуацій, але жінка заперечує проти розлучення, суд не задовольнить поданий чоловіком позов. А ось якщо наполягає на розлученні дружина, вагітна або така, що виховує малолітню дитину – перешкоди взагалі відсутні. Тоді жінка сама буде нести відповідальність за фінансове благополуччя – своє та своєї дитини.

У статті “чи Обов’язково при розлученні подавати на аліменти?” ми розповіли, потрібно вимагати з колишньої другої половини кошти на утримання дитини. І якщо так, то як краще це зробити.

Коли можна отримати розлучення?

Зовсім не обов’язково, щоб розставання відбувалося зі скандалами, взаємними докорами. Якщо любов пройшла, подальша спільне життя неможливе,  рішення прийнято остаточно – слід просто юридично узаконити розлучення сімейної пари.

Порядок розірвання шлюбу завершується видачею свідоцтва про розлучення. Скільки часу займає увесь шлюборозлучний процес?

  • Якщо процедура припинення шлюбу відбувається в РАГСі, сторони  отримають довгоочікуваний документ вже через 30 днів.
  • Якщо шлюб анулюється через суд, треба чекати мінімум два місяці. Перше слухання суддя призначає через місяць після реєстрації позову в канцелярії. Але навіть якщо рішення приймається на першому засіданні, воно вступить в силу тільки через місяць.
Читайте також:  Як швидко розлучитися?

Більше про терміни шлюборозлучної процедури ми розповіли тут.

Порядок розірвання шлюбу онлайн

В силу різних причин, деякі люди не бажають або не можуть відвідати РАГС – треба їхати за кілька сотень кілометрів, спланувати свій графік, гаяти час у чергах та брати участь у формальному шлюборозлучному процесі. Іноді рішення про розлучення відкладається, оскільки потрібно зустрічатися з колишньою другою половиною в РАГСі та спільно оформляти заяву.

Виявляється, можна все це зробити віддалено, через інтернет.

Люди, які не бажають втрачати дорогоцінний час або зустрічатися з «майбутнім колишнім», можуть подати заявку на розлучення в Інтернеті, а саме на сайті Міністерства юстиції.

Таке право надано наказом Мінюста України «Про введення пілотного проекту щодо подання заяв в сфері державної реєстрації актів цивільного стану через мережу Інтернет» та «Порядком розгляду відділами державної реєстрації актів цивільного стану – учасниками пілотного проекту заяв у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, поданих через мережу Інтернет ».

Але тут існують певні нюанси:

  • За допомогою цього сайту можна лише зареєструвати заявку, але не сам розлучення.

Онлайн – порядок розірвання шлюбу є прекрасною альтернативою особистого відвідування РАГСу, куди подається письмова заява. Сам портал являється свого роду посередником – приймає інформацію від зареєстрованих користувачів та передає її в державні установи. Однак дані про припинення шлюбного союзу вносяться до актової книги саме співробітниками РАГСу. Це значить, що візит в РАГС та проведення стандартної процедури через 30 днів після подачі документів – процедура неминуча.

  •  Онлайн-заву можна подати тільки за місцем реєстрації подружжя (на відміну від реєстрації шлюбу).
  • Оформити документи в онлайн-режимі можна, лише якщо є підстави для анулювання шлюбу в РАГСі.

Як ми зазначили вище, умови розірвання союзу такі:

  • обопільне бажання розійтися;
  • відсутність дитини;
  • відсутність будь-яких матеріальних претензій;
  • наявність законного судового рішення, згідно якого один із подружжя визнаний померлим, безвісно відсутнім, недієздатним.

Для подачі онлайн-заявки ініціатору розлучення слід зареєструватися, а також заповнити стандартний бланк. Крім цього, необхідно завантажити скановані копії документів, що підтверджують викладену в заявці інформацію.

Після того, як документи будуть оброблені, заявнику на телефон приходить смс-повідомлення – коли і куди потрібно з’явитися для реєстрації розлучення та отримання свідоцтва. Якщо з якихось причин сторони не з’являться в РАГС, заявку буде анульовано.

Якщо потрібна ще інформація по даній темі – прочитайте нашу статтю “Як подати на розлучення?“.

Зверніть увагу!

  • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
  • Всі випадки індивідуальні та залежать від багатьох факторів.
  • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему – ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!

Отправить ответ

avatar
  Подписка  
Уведомления of