Розподіл автомобіля при розлученні

Ще недавно сімейний автомобіль був благом – допомагав чоловікові оперативно вирішувати ділові питання, дружині – їздити за покупками, дітям – не спізнюватися в садок-школу. Деяким сім’ям пощастило ще більше – у них був не просто засіб пересування, а предмет розкоші на заздрість сусідів. Тепер же ця злощасна машина перетворилася на проблему, а суперечки про те, як поділити машину після розлучення, не вщухають.

Розділ майна після розлучення: автомобіль

У законі зазначено, що придбане під час шлюбу майно є спільною власністю чоловіка та дружини, і при розлученні ділиться між ними порівну. Автомобіль, взятий у кредит або куплений на спільні кошти подружжя (причому не важливо, на чиє ім’я оформлені документи), належить до спільного майна. Значить, підлягає поділу на рівні частини між подружжям.

Але якщо вилки-ложки можна поділити поштучно, земельну ділянку – розмежувати, будинок – перебудувати на два окремих житлових приміщення, то автомобіль поділити так не вийде. Дійсно, не розбирати ж його на запчастини.

Законно і логічно, що одному із подружжя дістанеться машина, а інший отримає компенсацію у вигляді рівноцінного майна або грошових коштів. Однак на практиці такий поділ викликає багато питань і труднощів.

Наприклад, як при розлученні ділиться особиста машина одного з подружжя?

Чи ділиться машина, придбана до шлюбу?

Буває так, що автомобіль належить одному з подружжя ще до весілля. Автомобіль міг бути куплений, подарований, отриманий у спадок, виграний у лотерею, переданий у безстрокове користування. Такий автомобіль визнається особистою власністю і не підлягає розподілу при розлученні.

Але не все так однозначно.Розподіл автомобіля при розлученні

Приклад:
До шлюбу у чоловіка була поганенька машинка вітчизняного виробництва. Через кілька років сімейного життя дружина вмовила його продати «жигуль», замість нього — придбати новенького «іноземця». Як буде здійснений розподіл автомобіля при розлученні? Це залежить від того, наскільки переконливі докази нададуть подружжя у суді. Якщо чоловік доведе, що для покупки нового авто він не взяв ані рубля з сімейного бюджету (а відсутні гроші йому надав кум), автомобіль залишиться йому. Якщо дружина доведе, що для покупки нової машини були використані загальні сімейні гроші (наприклад, відкладені на закордонний відпочинок), або її особисті гроші (наприклад, виручені від продажу ювелірних прикрас), машину доведеться ділити. Причому, розмір часток подружжя у спільному майні може бути і нерівним.

Таким чином, особистий автомобіль, який належить на праві власності тільки чоловіку чи дружині – не підлягає поділу. Але у деяких випадках право особистої власності може бути оскаржене.

Розглянемо ще кілька моментів, пов’язаних з розподілом особистого автомобіля.

Як ділиться автомобіль, якщо чоловік власник

Як згадувалося вище, відповідно до сімейного законодавства автомобіль, який був…

  • подарований;
  • отриманий у спадщину;
  • придбаний у шлюбі, але не на спільні подружні кошти, а на особисті кошти (наприклад, виручені від продажу іншого особистого майна) –

є особистою власністю і не підлягає розподілу між подружжям.

Може особиста машина чоловіка бути поділена з дружиною? Так, така можливість не виключена — цілком законними способами дружина може домогтися якщо не розділу автомобіля, то грошової компенсації.

Розділ машини в судовому порядку

Навіть якщо єдиний власник авто – чоловік, дружина може звернутися в суд та довести, що за рахунок її особистих або сімейних коштів здійснений внесок у примноженні вартості майна.

Так, якщо дружина зможе довести, що за час шлюбу машина була значно покращена (наприклад, шляхом проведення капітального ремонту або заміни запчастин, реставрації, фарбування, модифікації), від чого вартість машини значно зросла, суд може визнати за нею право на отримання грошової компенсації, сумірною її вкладом. При визначенні частки дружини та розміру грошової компенсації, суд враховує первісну вартість автомобіля та його вартість після здійснених поліпшень, встановлює, чиї кошти використовувалися для поліпшення автомобіля (спільні подружні кошти або особисті кошти дружини).

Читайте також:  Термін позовної давності при розділі майна після розлучення

Дружині слід представити в судове засідання документи, що підтверджують її внесок (договору на ТО і сервіс, квитанції про купівлю запчастин і т.і.), при необхідності – залучити свідків для дачі показань про витрати часу і зусиль, а також ініціювати експертизу оцінки ринкової вартості авто. Якщо суд задовольнить позов, автомобіль чоловіка буде визнано сумісною власністю і поділений між подружжям, нехай і на нерівні частки.

Розподіл машини у добровільному порядку

Є ще один спосіб домогтися розділу машини – добровільний. Навіть якщо чоловік – єдиний власник машини, він може піти назустріч дружині, яка не має майнових прав на авто, та укласти з нею:

  • Шлюбний договір (до вступу в шлюб або під час шлюбу), або…
  • Угоду про розподіл (у шлюбі або після розлучення).

Такі документи можуть містити будь-які добровільні домовленості подружжя щодо права власності на майно, в тому числі, зміни режиму власності (наприклад, з особистої – на спільну власність). Адже подружжю, як нікому іншому, відомі всі обставини придбання авто і попередні домовленості, які не можуть бути пред’явлені або доведені в судовому порядку. Не допускаються лише такі умови, які ставлять одного з подружжя у невигідне становище порівняно з іншим і порушують його майнові права.

Основна перевага укладення Шлюбної угоди — можливість досягти компромісу, мирно і добровільно поділити будь-яке майно.

Як ділиться автомобіль, якщо власник – дружина?

Все, що було сказано вище (щодо прав дружини, якщо єдиним власником автомобіля є чоловік), справедливо і в протилежному випадку.

Якщо автомобіль дістався жінці в подарунок, перейшов у спадок, був куплений на особисті гроші – він не ділиться між нею та чоловіком.

Але шанси отримати якщо не половину, то меншу грошову компенсацію у чоловіка є, навіть якщо єдиний власник автомобіля – дружина.

  • По-перше, дружина може добровільно «поділитися» – шляхом укладення Шлюбного договору або Угоди.
  • По-друге, чоловік може спробувати довести свою безпосередню причетність (спільними та особистими грошами, працею) до підвищення ринкової вартості автомобіля – шляхом його обслуговування, ремонту, реставрації, модифікації за час шлюбу. Для цього слід звернутися до суду, підготувати документи, які підтверджують право на частку в особистої власності дружини – договори, квитанції, акти проведеної експертної оцінки і т. д.

Розподіл машини при розлученні: мирова угода або суд?

Як і будь-яке інше спільне майно подружжя, автомобіль може бути поділений в договірному і судовому порядку.

Договірний порядок

Договірний порядок передбачає складання письмової угоди, в якому сторони визначають, кому з них залишається автомобіль, а хто зобов’язується надати рівноцінне майно або виплатити компенсацію. Угода складається у довільній письмовій формі, за бажанням подружжя посвідчується нотаріально та підлягає обов’язковому виконанню.

Більш докладніше про те, як розділити майно при розлученні без суду, ми розповіли в цій статті.

Через суд

Судовий порядок – це крайній захід, що застосовується в тому випадку, якщо домовитися про розподіл автомобіля мирним шляхом подружжю не вдалося.

Позовна заява про поділ машини (зразок)

Позовна заява про поділ автомобіля подається за місцем проживання відповідача, а підсудність розгляду справи визначається за територіальними районними судами.

Позовна заява про поділ автомобіля повинна містити такі відомості:

  • найменування суду;
  • П.І.П. та адреси проживання позивача і відповідача;
  • ціна позову;
  • найменування документа – позовна заява про поділ спільного майна подружжя;
  • відомості про дату й місце реєстрації та розірвання шлюбу;
  • відомості про майно, яке підлягає поділу: назва транспортного засобу, марка, рік випуску, № шасі (рами), № двигуна, № кузова, державний реєстраційний знак, реєстрація в отд. ДАЇ, дата і місце придбання автомобіля;
  • на чиє ім’я зареєстроване авто, хто ним користується;
  • ринкова вартість машини;
  • посилання на норми закону, які підтверджують правомірність вимог позивача;
  • прохання до суду;
  • дата, підпис.
Читайте також:  Як ділиться спільне майно подружжя при розлученні?
Зразок позовної заяви про поділ спільного майна подружжя

Документи для подачі позову про розділ автомобіля

Якщо звернення до суду за розділом автомобіля неминуче, слід приділити увагу підготовці позовної заяви та збору документів:

  • копії паспортів Позивача і Відповідача;
  • копія позовної заяви для Відповідача;
  • документ, що підтверджує право власності на автомобіль;
  • технічний паспорт на автомобіль;
  • документ, що підтверджує вартість автомобіля;
  • копія позовної заяви про поділ майна (автомобіля) – для чоловіка;
  • оцінювальний акт вартості автомобіля, наданий незалежним експертом;
  • документ, що підтверджує право власності на автомобіль (наприклад, договір купівлі-продажу);
  • кредитний договір (якщо автомобіль був куплений в кредит);
  • квитанція про оплату державного мита (у сумі, розрахованої на основі ціни позову);
  • свідоцтво про шлюб або свідоцтво про розірвання шлюбу, якщо розділ автомобіля відбувається після розлучення;
  • інші документи.

У деяких випадках розділити автомобіль між подружжям неможливо, доки не буде з’ясована його вартість. Наприклад, якщо автомобіль…оцінка авто

  • придбаний більше 5 років тому. За цей час він вже побачив наші дороги і його реальна вартість суттєво відрізняється від початкової;
  • куплений «з рук». У договорі купівлі-продажу, що укладається між приватними особами, не вказується реальна вартість авто. А в те, що автомобіль коштує стільки ж, скільки набір каструль і сковорідок, не повірить ані дружина, ані суд;
  • побував в ДТП або експлуатувався у якості таксі (що майже рівнозначно);
  • потребує капітального ремонту.

Для цього обов’язково призначається незалежна товарознавча експертиза, проводиться оцінка реальної ринкової вартості автомобіля.

Варіанти розділу машини при розлученні

Після того, як буде визначена реальна вартість автотранспортного засобу, суд може провести його розділ, не ущемивши майнові права подружжя. Судове рішення може зобов’язати подружжя…

  1. Продати автомобіль і розподілити виручені кошти між чоловіком і дружиною пропорційно їх часткам.
  2. Залишити автомобіль у одного з подружжя, а іншому – виплатити половину вартості автомобіля (або частину, пропорційно його частці). У цьому разі суд визначає строки і порядок виплати компенсації з урахуванням матеріальних можливостей подружжя.
  3. Залишити автомобіль у одного з подружжя, а другому — передати інше рівноцінне спільне майно (земельну ділянку, дачу, частку квартири). Цей варіант підходить у тих випадках, якщо автомобілем переважно користувався тільки чоловік, а володіння іншим рівноцінним майном цілком задовольняє другого з подружжя.

Мирова угода про поділ автомобіля (зразок)

Закон дозволяє сторонам закінчити судовий процес про розподіл майна мировою угодою.

Сторони подають до суду клопотання про затвердження мирової угоди, в якому викладають порядок добровільного поділу спільного майна. Наприклад, подружжя визначають, у чию власність переходить автомобіль і хто відшкодовує компенсацію. Або вирішують продати автомобіль, поділити виручені гроші або придбати на них два інших автомобіля.

Якщо мирова угода не суперечить законодавству та не порушує нічиїх прав, суд затверджує її своїм рішенням. Мирова угода набуває юридичної сили і є обов’язковою до виконання сторонами.

Якщо ж суд не затвердить мирову угоду з причини невідповідності закону або порушення прав сторін, розгляд справи про розподіл автомобіля продовжується.

Як скласти мирову угоду про розподіл автомобіля?

Необхідно вказати найменування суду, позивача і відповідача, дані про номер справи про розподіл майна. Потім указати назву документа – «Заява про затвердження мирової угоди».

Сама заява повинна містити відомості про майно, що підлягає розділу в рамках позовної заяви (назва транспортного засобу, марка, рік випуску, № шасі (рами), № двигуна, № кузова, державний реєстраційний знак, реєстрація в ДАІ, дата і місце придбання автомобіля). Після цього потрібно вказати про визначений сторонами спосіб добровільного розділу майна.

Документ завершується ствердженням про те, що сторони укладають мирову угоду добровільно і розуміють наслідки затвердження її в суді.

В кінці документа вказується дата та місце складання документа. Кожна із сторін ставить свій підпис.

Зразок мирової угоди при розподілі майна подружжя

Як розділити два автомобіля?

Якщо в сімейному користуванні є не один, а цілих два автомобіля, розділ буде відбуватися інакше. Можливі такі варіанти:два автомобіля

  • залишити кожному з подружжя по автомобілю. Якщо моделі приблизно рівні за технічними характеристиками і вартістю, досягти компромісу не так вже і складно. Якщо ж між автомобілями є істотні відмінності, той чоловік, якому залишиться новий, дорогий і технічно справний автомобіль повинен виплатити компенсацію тому із подружжя, хто залишив собі гіршу машину.
  • залишити обидва автомобіля одному чоловікові. Буває і так, що в користуванні чоловіка залишається і вантажний мікроавтобус для бізнесу, і легкове авто для особистих цілей. А дружина, яка не має навичок водіння, не претендує на одне, ні на друге авто. У кожному конкретному випадку суд бере до уваги всі обставини справи.
Читайте також:  Договір (позовна заява) про виділ частки в натурі у суспільній сумісній власності (зразок)

Як ділиться кредитна машина при розлученні

Складності можуть виникнути, якщо машина придбана в кредит, а сума боргу ще не виплачена в повному обсязі. Як визначити, кому з подружжя дістанеться машина, а кому доведеться виплачувати залишок боргу?

За загальними правилами, розділ кредитного майна та кредитних зобов’язань здійснюється в рівних частках між подружжям. Тому і вартість автомобіля, і сума боргу — діляться навпіл.

Якщо подружжя не хочуть ділити кредитну машину і продовжувати виплачувати займ, вони можуть продати транспортний засіб, погасити кредит і поділити залишок грошей.

Розділ проданого автомобіля після розлучення

Буває і так, що на момент розгляду спору про поділ майна автомобіль вже проданий. Нічого дивного в цьому немає, адже право власності оформляється на одного з подружжя, інший же просто довіряє… Поки не стикається з розподілом майна.

Як бути в тому випадку, якщо після розлучення загальний автомобіль проданий? Звертатися до суду з вимогою про розподіл вирученої від продажу суми згідно часткам у спільному майні.

При цьому слід звернути увагу на кілька моментів:

  • Право власності. Необхідно надати документи про те, коли і при яких обставинах придбаний автомобіль. Важливо, щоб це майно було саме спільною, а не особистою власністю;
  • Вартість автомобіля і компенсація. Оскільки мова йдеться про розподіл вирученої від продажу машини суми, необхідно мати уявлення про її вартість. Як правило, в договорі купівлі-продажу вказується штучно занижена ціна – для зменшення податків. Реальна, ринкова вартість автомобіля, на половину якої претендує ошуканий чоловік – набагато вище.

Якщо зацікавленій стороні невідома сума, виручена від продажу автомобіля, слід звернутися до експерта-оцінювача, який визначить реальну вартість…

  • спираючись на дані вартість аналогічного транспортного засобу;
  • на основі даних про пробіг, ступень зносу, наявні пошкодження кузова та ходової, інші особливості, що істотно впливають на ціну.

Якщо ж автомобіль проданий від імені подружжя, про що свідчать їх підписи на договорі купівлі-продажу, зазначена в договорі вартість буде взята судом за основу. Розмір компенсації, яку повинен буде виплатити один з подружжя іншому, розраховується на основі цієї суми.

Безпечний розподіл автомобіля

Іноді в процесі поділу спільного майна виникає ризик несумлінної поведінки одного з подружжя. Наприклад, підприємливий чоловік, на чиє ім’я зареєстрований транспортний засіб, поспішає реалізувати загальний автомобіль до прийняття судового рішення.

Щоб цього не сталося, одночасно з поданням позовної заяви про поділ майна потрібно подати заяву про прийняття забезпечувальних заходів, тобто про заборону на здійснення будь-яких угод з автомобілем.

Відверто кажучи, збір документації та процес доказування, а також безпосередньо судовий розгляд – завдання непросте. Щоб не витрачати сили, час і гроші даремно, оцініть свої шанси на успіх, звернувшись за консультацією до юриста. Юридична консультація надається безкоштовно. Якщо шанси домогтися грошової компенсації від чоловіка або дружини у вас є, варто поборотися за них в суді! У такому випадку ви можете розраховувати на подальший юридичний супровід справи – від збору документів до представництва ваших інтересів в суді.

До речі, терміни розподілу майна обмежені. Скільки для цього закон надає часу ви дізнаєтесь, прочитав статтю Термін позовної давності при розділі майна після розлучення.

Зверніть увагу!

  • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
  • Всі випадки індивідуальні і залежать від багатьох факторів.
  • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему, і ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!

2
Отправить ответ

avatar
1 Тем комментариев
1 Ответов
1 Подписчиков
 
Популярный комментарий
Популярное обсуждение
  Подписка  
новейшим старейшим рейтингу
Уведомления of
Ольга
Гость
Ольга

Доброго дня! Дякую за статтю, дуже пізнавальна і актуальна. Підкажіть, будь ласка, чи можна звернутися до суду з позовом про поділ майна, якщо цим майном є машина на іноземних номерах?

wpdiscuz   wpDiscuz