Процедура розлучення, якщо є діти (позовна заява)

Якщо подружжя не має спільної неповнолітньої дитини та між ними відсутні взаємні матеріальні претензії – шлюборозлучна процедура в РАГСі відбувається швидко і просто. Однак процедура розлучення, якщо є діти, істотно ускладнюється. Сьогодні ми розповімо про те, яка існує процедура розлучення, якщо є діти, до якого суду слід звернутися та які документи необхідно зібрати. А також надамо типовий зразок позовної заяви.

Раніше в статті “Розірвання шлюбу в судовому порядку у 2018 р. (зразок позовної заяви)” ми розповіли, як проходить шлюборозлучна процедура в судовому порядку, як правильно скласти позов та що робити із отриманим судовим рішенням.

Як подати на розлучення, якщо є діти?

Шлюбний союз подружньої пари, яка виховує неповнолітню дитину, припиняється…

  • у РАГСі – якщо другий представник подружньої пари недієздатний, визнаний померлим, безвісти відсутнім;
  • у районному (міському) суді – якщо сторони досягли повної згоди щодо всіх дитячих питань: визначилися, з ким із них залишаться діти, встановили порядок спілкування з батьком, який проживає окремо, умови виховання та фінансування;

Якщо батько та мати бажають врегулювати всі фінансові питання щодо утримання дитини, це не причина для передачі позову до суду загальної юрисдикції. Порядок виплати аліментів можна встановити в процесі слухання справи до судового розгляду – подружжю достатньо укласти аліментний договір його до суду.

На практиці процедура розлучення подружньої пари з дітьми – процес досить складний як з юридичної, так і з психологічної точки зору. Головною особливістю є те, що розірвання шлюбу відбувається в суді – навіть якщо батьки досягли домовленості за всіма загальними, майновим та «дитячими» питаннями. Тільки суд, ретельно розглянувши всі нюанси, прийме рішення: за ким із подружжя надалі залишиться проживати дочка або син.

Коли батько (або матір) добровільно, з особистих переконань відмовляється проживати разом з дитиною, піклуватися про неї та виховувати, або один із батьків не здатний забезпечити неповнолітнього, дати йому все необхідне – суд розриває шлюб набагато швидше.

Ситуація ускладниться, коли обидва представники подружньої пари твердо мають намір особисто піклуватися про дітей та повністю відповідають всім необхідним умовам (фінансово забезпечені, мають бездоганну репутацію та відмінні характеристики). У такому разі шлюборозлучна процедура може розтягнутися на більш тривалий час.

Дитина, якій вже виповнилося 10 років, може бути залучена до участі в процесі. Суд, як правило, викликає неповнолітнього, цікавиться його думкою: з ким він бажає залишитися – з татом чи мамою? Опитування дитини може проводитися навіть у відсутність батьків – щоб виключити можливість тиску з їх боку.

Читайте також:  Які документи потрібні для розлучення, якщо є діти?

В процесі судового слухання суд встановить подальше місце проживання неповнолітнього, визначить суму аліментних виплат на дітей (можливо, і на дружину/чоловіка), здійснить розділ власності (при наявності претензій).

Зверніть увагу: так склалося, що жінки мають перевагу – володіють більшими батьківськими правами при розлученні в суді, ніж чоловіки. Законодавець, у більшості випадків, стає на захист саме їх інтересів, про це свідчать норми закону та судова практика.

Наприклад, якщо дружина ініціювала розлучення, згоди другої половини не потрібно. Більш того, суд розведе подружню пару навіть за відсутності чоловіка. Крім того, коли жінка, яка виховує малолітню дитину, проти розлучення, то процедура розірвання шлюбу неможлива. І навіть якщо мати дитини дасть згоду, на чоловіка, як правило, чекають складні та тривалі судові тяжби.

Цікавить питання, скільки буде коштувати розлучення? Прочитайте нашу статтю.

Як подати на розлучення, якщо дитині не виповнився 1 рік?

Чоловік не зможе розірвати шлюб, коли дружина вагітна, виховує малолітнього сина або дочку віком до одного року. І не важливо, визнав батько малюка або відмовився від нього. Суд може встановити батьківство та зобов’язати батька перераховувати аліменти. Більше про встановлення батьківства ви прочитаєте у нашій статті.

Підсумуємо. Як подати на розлучення якщо є діти, яким не виповнився рік, а жінка не дає згода? Або якщо жінка вагітна?

Відповідь: Ніяк. Принаймні до того моменту, поки малюкові не виповниться один рік.

Якщо вагітна дружина погоджується розлучитися, вона може вимагати аліментні виплати не тільки на дитину, але й на себе, незалежно від свого матеріального добробуту. Розлученому чоловікові доведеться кілька років фінансово забезпечувати не тільки малюка, але і колишню “другу половину” – до тих пір, поки дитині не виповниться три роки.

Все ж таки існує один спосіб, як подати на розлучення якщо є малолітня дитина, або дружина вагітна та категорично проти. Мова йдеться про оспорювання батьківства. Безумовно, на такий кардинальний крок можна піти, коли існує тверда впевненість, підтверджена доказами, що син або дочка нерідні. Чоловікові, який вирішив оскаржити спорідненість, необхідно ініціювати проведення генетичної ДНК-експертизи. Це дослідження – задоволення не з дешевих, але якщо результат підтвердить позицію чоловіка, вартість експертизи змушена буде компенсувати дружина.

В який суд звертатися за розлученням?

Як ми відзначили раніше, процедура розлучення подружньої пари буде відбуватися в суді за наступних підстав…

  • сторони виховують неповнолітніх дітей;
  • дружина вагітна;
  • не вирішені «дитячі» питання – щодо майбутнього місця проживання дітей та порядку спілкування з батьком, що проживає окремо.
Читайте також:  Розірвання шлюбу в судовому порядку в 2018 році (зразок позовної заяви)

З чого розпочинати процедуру розлучення, якщо є діти? Сторонам необхідно підготувати документи, одному з представників подружньої пари скласти та подати позов.

Існує спосіб прискорити процес. Для цього батьки повинні скласти договір про місце проживання дитини, в якому вирішити всі питання стосовно дітей – умови виховання та утримання після розірвання шлюбу. Подружжя можуть направити документ до канцелярії суду разом з первісним позовом. Чи оформити пізніше, подати в канцелярію або судді – на черговому судовому слуханні.

Бажаєте знати, скільки часу займає розлучення? Про це ми розповіли тут.

В договорі бажано прописати всі пункти, що стосуються реалізації батьківських прав – частоту зустрічей з батьком, що проживає окремо, участь у вихованні, освіті, тощо.

Документ засвідчувати у нотаріуса необов’язково – договір приймається судом, аналізується та затверджується. Коли узгодженість по всім «дитячим» питанням досягнута, це обов’язково фіксується в черговому протоколі, а батькам запропонують у ньому розписатися. В подальшому умови договору закріпляються в рішенні суду.

Після винесення остаточного рішення, зацікавлена особа може оскаржити його в Апеляційному суді.

Які документи потрібні

Батькам, які бажають розпочати процедуру розлучення та виховують дітей, разом із позовною заявою про розірвання шлюбу слід надати в суд пакет документів:

  • паспорт позивача (фотокопія);процедура розлучення, якщо є діти
  • шлюбне свідоцтво (оригінал);
  • свідоцтв про народження дитини (фотокопія);
  • документи, що підтверджують особу відповідача (копія паспорту, ідентифікаційного коду);
  • згода другої сторони на розлучення, завірена нотаріусом (не обов’язково);
  • платіжна квитанція – підтвердження сплати позивачем адміністративного збору;
  • довіреність нотаріально завірена – якщо інтереси заявителя представляє довіритель, або якщо позовна заява про розірвання шлюбу подається не особисто позивачем, а його представником.

Ми привели стандартний перелік документів, необхідних для процедури розлучення подружньої пари з дітьми. Не виключена ймовірність того, що можуть знадобитися додаткові документи – все залежить від обставин окремо взятої справи.

Все про заочне розлучення ми розповіли у статті “Розлучення у відсутності одного з подружжя та без участі обох сторін“.

Процедура розлучення подружньої пари з дітьми

По закінченні 30 днів з моменту подачі позову, заявник отримує повістку, в якій зазначено час та місце першого судового засідання.

Перше засідання – підготовча стадія процесу. Суд з’ясовує всі нюанси, які пов’язані з подальшим вихованням та забезпеченням дитини.

Підготовча стадія важлива, оскільки на даному етапі можуть бути виявлені питання, що впливають на підсудність. Суддя зобов’язаний встановити, чи є у сторін суперечки з «дитячих» або майнових питань. З цієї причини, ще до призначення слухання справи по суті, для суду важливо визначити, чи можуть подружжя мирним шляхом розв’язати питання, що стосуються виховання та забезпечення дитини.

Читайте також:  Розподіл автомобіля при розлученні

У підготовчому засіданні суд також роз’яснює, які ще вимоги можуть бути розглянуті в даному шлюборозлучному процесі (наприклад, про розподіл власності). Якщо буде встановлено, що у сторін є матеріальні претензії, суддя прийме заходи для встановлення складу власності, яка підлягає розподілу, вимагатиме від учасників надати необхідні документи (акти опису, інформацію про оціночну вартість та інше).

З’ясувавши всі нюанси, суд може прийняти рішення одночасно по декількох позовних вимогах – і все в рамках одного процесу. Буває також зворотна ситуація – суд на підготовчому етапі робить висновок про необхідність виділення позовної вимоги в окреме провадження. Таке рішення може мати місце, коли буде встановлено, що виділення позовних вимог буде доцільно та не позначиться негативно на процесі. Після того як суд прийде до висновку, що справа готова до слухання, він винесе ухвалу і призначити судовий розгляд.

Безпосередньо в самому засіданні подружжя повинні будуть відповісти на ряд питань: за якою причини відбувається розлучення, які обставини заважають примиритися, хто з них бажає та має можливість надалі піклуватися про дітей. Не виключно, що суддя прийде до думки про можливість примирення. У таких випадках слухання справи буде відкладено (як правило, на місяць) і подружжю дадуть час, щоб змінити своє рішення.

Якщо примирення сторін неможливо або минув термін, а подружжя все ж наполягають на розірванні шлюбу, суддя викличе дитину (за умови, що та досягла 10-річного віку) та запитає: з ким вона хоче залишитися в подальшому – з батьком або матір’ю? Дійсно, суд враховує побажання неповнолітнього, однак, може прийняти протилежне рішення – передати його другому із батьків.

Завершуючи процедуру розлучення пари, у якої є діти, суд припинить союз та призначить аліментні виплати у відношенні батька, який буде проживати окремо.

Більше інформації по цій темі ви знайдете в статтях “Розірвання шлюбу в судовому порядку: порядок розлучення через суд” та “Як оформити та подати заяву на розлучення, якщо є неповнолітні діти (зразок позовної заяви)“.

Зверніть увагу!

  • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
  • Всі випадки індивідуальні та залежать від багатьох факторів.
  • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему – ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!

31
Отправить ответ

avatar
14 Тем комментариев
17 Ответов
16 Подписчиков
 
Популярный комментарий
Популярное обсуждение
  Подписка  
новейшим старейшим рейтингу
Уведомления of
Алла
Гость
Алла

Позов на розділ майна, коли подається прирозлучені.? І чи потрібно наймати для розірвання шлюбу адвоката?

Катя
Гость
Катя

Доброго дня. Якщо я розлучусь чоловіком, я сама наполягатиму щоб дитина (3 роки) проживала батьком, а не зі мною.
Чи буде це достатньою підставою для надання відстрочки воєнкоматом від строкової служби. Відмовлятитись від материнських прав не планую.
Після досягнення чоловіком 27років одружились би заново

Марина
Гость
Марина

Здраствуйте.збираюсь подати на розлучення.дитині вже недавно виповнився рік.щє є дитина 3 років.проживають зі мною.з чьоловіком не проживаємо більше року.на розлучення ми згодні вдвох.є будинок де прописана я(мама)і двоє діток.чьоловік недавно виписався,але по документах він власник будинку.він в тєчєнії місяця збирається переписати його на мене.чи зможе він при розлученні претендувати на будинок?і як кращє подати на розлучення до того як перепише будинок чи вже після того?

Світлана
Гость
Світлана

Доброго дня! Нам з чоловіком потрібно ррзлучитись по документах, є 2 дітей. Як так зробити, шоб бистро було і без тяганини. Проживати далі будемо разом.

Іван
Гость
Іван

Якщо я, чоловік, хочу розірвати шлюб із дружиною і залишити доньку проживати зі мною (доні 6 років) а дружина проти. Я військовий офіційно винаймаю житло і маю стабільну заробітню плату. Які в мене шанси залишити доньку жити зімною?

Тіті
Гость
Тіті

Доброго вечора. З чоловіком не живемо більше 5 місяців,маєм сина(4 років) чоловік постійно говорить,що позбавить мене батьківських прав (я працюю на держслужбі,поганих звичок не маю,живу у будинку батьків),налаштовує проти мене дитину.Подавати заяву до суду не хоче.Чи може він позбавити мене батьківських прав?і як вирішиться питання про місце проживання дитини якщо він офіційно не працевлаштований,має власний будинок?
Дякую

Віталій
Гость
Віталій

Доброго дня. Чи можна відмовитись від сплати аліментів, якщо обидві сторони не заперечують?

Юрій
Гость
Юрій

Доброго вечора . Склалися обставини , що розлучаюся з дружиною. Є діти 6 років і 1 рік 4 місяці. Зі сторони дружини заперечень немає. Діти будуть проживати з мітір’ю, спільного майна немає, дружина не проти спілкування бітька з дітьми . Як довго може тривати процес розлучення і які обставини можуть затягнути процес. Чи можливо написати заяву за спільною згодою подружжя для прискорення процесу ? Як краще домовитися щодо суми офіційних аліментів? Дякую

Юлія
Гость
Юлія

Ав мене троє дітей, чоловік п’є і б’є. Розподіл майна, якщо будинок не приватизований, як буде ділитися?

Ольга
Гость
Ольга

Доброго дня. Чоловік вирішив розлучитися, так як я мала декілька кредитів які не могла погасити але зараз погасила. Є дитина 1,9місяців. Чи може він забрати від мене дитину?

Наталка
Гость
Наталка

Чи можу я розлучитися з чоловіком, якщо дитині немає 1 року. Маю власне житло де прописана дитина, чоловік не прописаний та не проживає з нами (приїжджає на вихідних).

Діана
Гость
Діана

Маю дитину хочу розлучення з чоловіком не маю власного житла

Інна
Гость
Інна

Доброго вечора! Склалася неприємна ситуація,з чоловіком розійшлися,живу окремо з дітьми,коли чоловік бере до себе 4 річного сина,то не погоджується його повертати,каже,що син хоче жити з ним! На розлучення ще не подавала,але він вже зараз настроює дитину проти мене,у чоловіка психічні розлади,постійно мене реагував і говорив,що його переслідують,мені страшно з ним залишати дитину,чи можу я в майбутньому це придоставити в суді,чи можливо буде провести незалежну психіатричну єкспертизу?

Анна
Гость
Анна

Доброго дня,я в декретній відпусткі, дитині півтора роки,чи може чоловік при розлученні дитину забрати?

wpdiscuz   wpDiscuz