Які документи потрібні для розлучення, якщо є діти?

Розлучення подружньої пари, яка має неповнолітніх дітей, відбувається через суд. Розірвання шлюбу через РАГС застосовується рідко. Скоріш за все, це виняток. Сьогодні ми розповімо, які документи потрібні для розлучення якщо є діти, як взагалі прозодить процесс розірвання шлюбу сімейної пари з дітьми та які існують нюанси.

Так, припинення шлюбу подружньої пари, яка має дитину, реєструється в РАГС, якщо один з представників подружньої пари:

  • визнаний безвісно відсутнім;
  • визнаний померлим;
  • визнаний недієздатним.

Крім цього, чоловік та дружина можуть розірвати стосунки в РАГСі, якщо дитина не є загальною. Як розлучитися чоловіку та жінці в РАГСі, ми розповіли в статті “Розірвання шлюбу за заявою одного з подружжя (зразок заяви)“.

Розлучення в суді

Прийнявши рішення розійтися, чоловік та жінка повинні бути розсудливими, забути взаємні образи та докори. Зробити так, щоб розлучення не позначилося на психологічному стані дитини, а також не позначилося на її майбутньому.

Цивілізоване розлучення подружжя передбачає досягнення домовленості з питань забезпечення участі кожного з батьків у вихованні дитини. Договір про утримання та виховання дітей дозволяє швидко і безболісно розлучитися.

В статті “Договір про сплату аліментів на дитину: форма, зміст, порядок укладання, зразок” ви прочитаєте, як скласти угоду і зможете завантажити зразок документа.

Законом передбачені певні умови, коли розлучення відбувається виключно в суді:

  • якщо подружня пара має спільних дітей, які не досягли повноліття;
  • якщо подружня пара не може вирішити майнові питання;
  • якщо один з подружжя відмовився розірвати шлюб або не бажає прибути в РАГС для розлучення.

Зазначені ситуації можуть бути в сукупності. Але навіть якщо і чоловік, і жінка висловили взаємну згоду перервати відносини назавжди, з неповнолітніми дітьми зробити це можна тільки через суд. Таким чином у разі розірвання шлюбу закон стає на захист інтересів дитини, вирішує питання її майбутнього місця проживання, умов спілкування та виховання, аліментних виплат.

Як було сказано раніше, подружжя значно спростять шлюборозлучну процедуру, якщо в доповнення до позову нададуть угоду про виховання дитини. Це значно скорочує терміни розгляду. Однак суд у будь-якому випадку вивчить умови угоди та з’ясує, чи не суперечать вони інтересам неповнолітнього.

Проте не кожна подружня пара здатна досягти домовленості з «дитячих» питань. У такому разі рішення про майбутнє дитини буде приймати суддя.

Процедура розлучення затягується, якщо чоловік або дружина не дає згоду на розірвання шлюбу. Тоді суд надає сторонам шанс примиритися – для цього визначає час, щоб врегулювати розбіжності (від 1 до 3 місяців). За вказаний термін чоловік і дружина можуть помиритися, процес розлучення у таких випадках припиняється.

Читайте також:  Як подати на розлучення?

Якщо відповідач не з’явився в судове засідання, можливо заочне розлучення, без його присутності.

Розривають шлюб, коли суддя встановить, що існування подружньої пари в подальшому неможливе.

Якщо подружжя наполягають на припиненні шлюбу, суд розведе їх, не з’ясовуючи причин.

Якщо ж хто-небудь з подружжя заперечує, друга сторона зобов’язана детально розповісти про мотиви, які підштовхнули її до прийняття такого рішення. Слід врахувати, що при відсутності взаємної згоди обох сторін, буде потрібно не менше двох засідань суду.

Законодавець не вказує причини розлучення, це питання суб’єктивне. Причинами можуть бути алкогольна, наркотична залежність, рукоприкладство, ігроманія, зрада, неузгодженість у фінансових питаннях або життєвих інтересах, порушення подружнього угоди, тощо.

У деяких ситуаціях потрібно надати суду докази, які підтверджують причини припинення шлюбу: акти медичного огляду, показання свідків та інше.

Які документи потрібні для розлучення якщо є діти?

Заява про розлучення

Першим етапом шлюборозлучної процедури є подання до суду відповідного позову. Ініціаторами розлучення бувають не тільки подружжя, але також опікуни одного з них, або органи прокуратури.

Зверніть увагу! Закон передбачив обмеження на розлучення для чоловіка: він не вправі вимагати розірвати шлюбні відносини, якщо дружина вагітна або з нею залишилася загальна дитина віком до одного року. Але якщо дружина не заперечує проти розриву відносин (навіть якщо вона вагітна або виховує малюка), розлучення оформляють.

Порядок подання позову визначений у ЦПК України. Так, заявник подає позов у суд за місцем проживання другої сторони (або за місцем реєстрації майна). Місце проживання сторін може збігатися.

Позивач може направити заяву до суду за місцем свого проживання, якщо з ним залишається неповнолітня дитина або стан здоров’я не дозволяє йому відвідати судове засідання.

Зразок позовної заяви про розлучення 

Більше про те, як скласти позов, ми розповіли в статті “Як оформити та подати заяву на розлучення, якщо є неповнолітні діти“.

Додаткові документи

Ще які документи потрібні для розлучення, якщо є діти або одна дитина? До позовної заяви додається пакет документів, куди входять…

  • копія паспорта заявника;які документи потрібні для розлучення якщо є діти
  • свідоцтво про одруження/народження дитини;
  • шлюбна угода;
  • інформація про доходи;
  • квитанція про сплату судового збору;
  • довіреність (якщо інтереси заявника представляє інша особа);
  • адресна довідка, що підтверджує факт проживання дитини з позивачем;
  • угода про визначення місця проживання дітей та порядок виплати аліментів;
  • документи на майно, що підлягає розподілу (якщо майнові питання не узгоджені);
  • інші документи, що фігурують у позові.

Після реєстрації позову починається шлюборозлучний процес. Перше засідання суд призначить через місяць. Дата і місце проведення засідання повідомляється сторонам.

 Нюанси шлюборозлучного процесу

Шлюборозлучні позови розглядаються у районних (міських) судах.

Звичайно, процедура розірвання шлюбу у райсуді займає більше часу та енерговитрат, ніж у РАГСі. Ми завжди радимо чоловікові та жінці обговорити всі нюанси до подачі позову, мирним шляхом укласти угоду про сплату аліментів та порядок виховання дитини. Без дотримання цих умов розірвання шлюбу в суді буде тривалим та витратиним.

Читайте також:  Оспорювання батьківства (скільки коштує тест ДНК)

Порядок розірвання шлюбу залежить від того, чи будуть присутні сторони в судових засіданнях.

Так, якщо подружня пара не з’явилася, суд не стане розглядати заяву, оскільки вважатиме, що чоловік та дружина помирилися.

Якщо в суд не з’явився чоловік (як правило – відповідач), суд з’ясує причини відсутності. У всякому разі, у першому засіданні рішення про розлучення прийнято не буде, засідання перенесуть – призначать на інший час. Однак якщо відсутній чоловік аргументує свою неявку, друге засідання можуть перенести на більш пізній термін.

У разі неявки відповідача на друге слухання, суддя прийме рішення заочно, без присутності другого з подружжя.

Якщо подружня пара надасть суд аліментну угоду та угоду про поділ загального майна, рішення може бути прийнято в першому ж слуханні. Але для цього необхідна явка як позивача, так і відповідача.

Реєстрація розлучення

Після того як буде вислухана думка сторін, розглянуті аргументи і докази, суд відправиться у нарадчу кімнату для прийняття рішення. Після чого воно буде озвучено.

Рішення про розлучення вручається обом сторонам через декілька днів після його оголошення (як правило, потрібно звернутися до помічника судді, який призначить дату вручення рішення). В рішення суду буде вказано подальше місце проживання неповнолітнього, розміри аліментних зобов’язань, зобов’язання по забезпеченню колишньої дружини (якщо з нею залишається дитина, яка не досягла трирічного віку). Також встановлений порядок розподілу спільного майна.

У сторін є 30 днів на оскарження рішення про розлучення.

Після закінчення даного часу розлучення реєструється в РАГСі, ще через 30 днів сторони отримують на руки свідоцтво.

Судова процедура розірвання шлюбу докладно розписана у статті “Розірвання шлюбу в судовому порядку (зразок позовної заяви)“.

Спірні питання при розлученні

Шлюборозлучна процедура для подружніх пар, які мають дітей, мало чим відрізняється від розлучення бездітних чоловіка та жінки. Особливістю в даному разі є те, що суд буде розглядати важливі моменти, що стосуються дітей:

  • місце проживання;
  • умови та порядок утримання.

Багатьох хвилює питання: з ким залишиться дитина? Як правило, малолітні діти до трьох років залишаються проживати з матір’ю. Але суддя має право стати на сторону батька. При винесенні рішення враховуються особисті уподобання дитини (якщо їй виповнилося 10 років), фінансові можливості обох батьків, моральні якості, наявність шкідливих звичок та інше.

Зобов’язання щодо забезпечення дитини несуть обоє батьків. Аліменти встановлюються у добровільному або судовому порядку. В останньому випадку чоловік змушений буде щомісяця перераховувати від ¼ до ½ свого доходу. Розмір аліментів залежить від кількості спільних дітей.

Розлучення з дитиною до 1 року.

Якщо дружина, яка виховує дитину віком до одного року, не дає згоди на припинення шлюбу, чоловік розлучитися не зможе. Судова заборона однозначно буде, якщо дружина вагітна. Такі правила не тільки захищають права дитини та матері, а також залишають подружній парі шанс зберегти сім’ю, в подальшому спільно виховувати дітей.

Читайте також:  Порядок розірвання шлюбу

Розлучення з дитиною до 3 років.

Після розлучення сімейної пари, яка виховує малюка до трьох років, на батька, що проживає окремо, покладаються зобов’язання по сплаті аліментів. Якщо дитина малолітня, розведений чоловік змушений буде матеріально забезпечувати також і колишню дружину – до того часу, поки малюку не виповниться три роки, або ж поки його мати офіційно не працевлаштується.

Розлучення з дитиною-інвалідом.

Шлюборозлучна процедура подружжя, на утриманні яких знаходиться дитина-інвалід, ускладниться. В даному випадку суд розгляне питання про стягнення аліментів на його забезпечення — до і після повноліття. Також буде визначено розмір виплат на лікування та спеціальний догляд, реабілітаційні заходи, придбання обладнання. Які ще документи потрібні для розлучення якщо є дитина-інвалід? Матері дитини потрібно надати до суду медицинські довідки, висновки та інші документи, що підтверджують діагноз та витрати на лікування, реабілітацію малюка.

Зверніть увагу! Мати може вимагати від батька компенсації додаткових витрат на дитину-інваліда. Безумовно, такі витрати повинні підтверджуватися документально  – договорами, чеками, квитанціями та інш.

Терміни розлучення через суд

Раніше ми розповідали, скільки часу займає розлучення в суді. Якщо коротко, то…

тривалість шлюборозлучної процедури становить, як правило, від 2 до 6 місяців. Все залежить від того, чи є згода відповідача, спори щодо проживання та виховання дитини, питання по розділу майна.

Якщо чоловік та дружина згодні розірвати шлюб, все відбудеться через 1-1,5 місяця, якщо рішення буде прийнято на першому ж засіданні. Закон не дозволяє оформити розірвання шлюбу швидше, ніж через 30 днів з дня реєстрації позовної заяви. У деяких ситуаціях потрібно 3-4 судових засідань, іноді шлюборозлучний процес може тривати до 6 місяців.

Оскарження судового рішення також може значно затягнути процес ще на кілька місяців.

Крім цього, терміни розлучення залежать від суб’єктивних причин: відпусток та завантаженості судді, неявки відповідача, тощо.

Тепер ви знаєте, які документи потрібні для розлучення, якщо є діти, та як проходить судова процедура розірвання шлюбу в суді.

Ще більше інформації ви знайдете в статті “Процедура розлучення, якщо є діти (зразок позовної заяви)“.

Зверніть увагу!

  • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
  • Всі випадки індивідуальні та залежать від багатьох факторів.
  • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему – ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!

3
Отправить ответ

avatar
1 Тем комментариев
2 Ответов
1 Подписчиков
 
Популярный комментарий
Популярное обсуждение
  Подписка  
новейшим старейшим рейтингу
Уведомления of
ірина
Гость
ірина

я хочу розлучитися мені надоїли щоденні пянки у нас дитина 5років він хоче сам подати заяву і хоче всі документи я боюся йому їх давати що робити

wpdiscuz   wpDiscuz