Позовна заява про стягнення заборгованості та пені по виплаті аліментів (розрахунок пені)

Не всі батьки сумлінно виконують обов’язки, пов’язані з матеріальним забезпеченням власної дитини. Багато хто тривалий час не виплачує аліменти, у результаті чого накопичується значна заборгованість. Чи існує ефективний спосіб вплинути на безвідповідального батьків — злісного неплатника аліментів? Сьогодні ми поговоримо про матеріальну відповідальність, що загрожує боржнику, який відмовляється утримувати власну неповнолітню дитину. А також про те, як здійснюється розрахунок пені та складається позовна заява про стягнення заборгованості та пені по виплаті аліментів.

Раніше у статті “Заборгованість по аліментам – розрахунок боргу виконавцем (зразок заяви)” ми розповідали, як пристав встановлює заборгованість по несплаті грошових коштів, та як стягувачу скласти відповідну заяву.

Законом передбачена відповідальність за умисне ухилення від виплати аліментів – цивільна, адміністративна і навіть кримінальна. Детальніше про це – у статті “Кримінальна відповідальність за несплату аліментів“.

Пеня за несплату аліментів

Пеня (або неустойка) – це штраф, який застосовується до батьків, у разі ухилення від сплати грошових коштів на утримання дитини . На розмір пені впливає сума заборгованості та тривалість прострочення. Дана санкція покликана стимулювати батьків сумлінно, своєчасно та повно виконувати фінансові зобов’язання перед власною дитиною.

Підстави для стягнення пені

Штрафні санкції за невиплату аліментів передбачені статтею 196 Сімейного Кодексу України. При виникненні недоїмки щодня здійснюється розрахунок пені (неустойки), розмір якої становить 1 % від загальної суми боргу. Неустойка не повинна перевищувати 100 % боргу.

Розрахунок пені здійснюється з першого числа місяця, наступного за платіжним місяцем, в якому виникла заборгованість. Пеня нараховується за кожен місяць до тих пір, поки аліментоплатник не погасить заборгованість.

Підставою для стягнення штрафних санкцій є договір про утримання дитини або рішення судового органу.

Розрахунок пені за договором

Укладена батьками дитини угода встановлює порядок, умови, розмір аліментних виплат, відповідальність за ухилення від сплатикоштів. Великою перевагою добровільної домовленості є те, що батьки дитини, у разі виникнення заборгованості, самостійно визначають розмір штрафних санкцій.

Читайте також:  Розрахунок аліментів: середня зарплата в Україні в 2018 році

Договір має бути нотаріально засвідченим, тільки в цьому випадку він є юридично значущим та прирівнюється до виконавчого документа.

Якщо батько не виконує умови письмового нотаріально завіреного аліментного договору, судовий виконавець має право порушити виконавче провадження.

Відповідальність за несплату аліментів наступає обов’язкове. Маючи на руках документ, платник розуміє, що з кожним місяцем прострочення розмір заборгованості зросте не тільки на суму аліментного платежу, але й за рахунок значної пені.

Як правильно скласти аліментний договір, ми розповіли в статті “Угода про утримання дитини, розірвання шлюбу” та надали типовий зразок документу.

Пеня за рішенням суду

На жаль, не кожен чоловік після розлучення матеріально підтримує колишню сім’ю та продовжує піклуватися про власну неповнолітню дитину. Суд зобов’яже такого батька щомісяця виплачувати аліменти. Як ми зазначили вище, розмір неустойки становить 1 % від щомісячної алиментної виплати за кожний день прострочення.

Зверніть увагу: мати, з якою залишилися неповнолітні діти, має право подати на аліменти при розлученні, після розлучення і навіть будучи в шлюбі. Вагітна дружина також має право отримувати аліментні виплати на протязі всього періоду вагітності (до суду необхідно подати довідку з жіночої консультації).

Як стягнути неустойку?

Підставою для розрахунку неустойки за невиплату аліментів є фактичне ненадходження грошей на утримання неповнолітньої дитини. Неустойка стягується у судовому порядку. Аліметноотримувачу слід подати відповідну позовну заяву про стягнення заборгованості та пені по виплаті аліментів до суду за місцем свого проживання.

Зразок позовної заяви про стягнення заборгованості та пені по виплаті аліментів можна скачати тут.

Зразок позовної заяви про стягнення неустойки за прострочення сплати аліментів 

 

Але перш за все, перед зверненням до суду слід відвідати судового виконавця та отримати постанову, де буде розрахована сума заборгованості та пені на дату звернення.

Для зручності пристав оформляє описову частину постанови (тобто безпосередньо розрахунок) у вигляді таблиці, в якій вказує такі дані:

  • місяць, за який не проведена аліментна виплата;
  • точна сума боргу;
  • кількість днів прострочення сплати аліментів;
  • відсоток пені;
  • розрахунок пені.
Читайте також:  Неустойка по аліментах та борг - як їх зменшити?

Стягувачу слід звернутися з позовною заяву в суд, поки дитина не досягла вісімнадцяти років. Хоча аліментну заборгованість можна стягнути і після повноліття дитини. Як це зробити, ви прочитаєте у статті “Як стягнути аліменти на дитину після 18 років?“.

Законодавець не передбачив обмежень на подачу позовної заяви про стягнення аліментного боргу та пені. Розрахунок заборгованості можна зробити вже на наступну добу після того, як вона виникла. Але на практиці, позовна заява подається через декілька місяців після того, як припинилися виплати.

Коли нараховується пеня?

Штрафну санкцію застосовують незалежно від того, яка форма аліментних виплат встановлена – у твердій грошовій сумі або у відсотках по відношенню до заробітку батька.

В яких випадках розраховується та стягується пеня?

  • Батьки уклали добровільну угоду, або є судове рішення про стягнення аліментних виплат.
  • На адресу судових приставів направлений виконавчий документ.
  • З вини аліментоплатника утворилася заборгованість.
  • Суд прийняв рішення про нарахування пені на суму боргу.

Коли неустойка не нараховуватиметься?

  • Виконавчий лист не надійшов на адресу судових виконавців.
  • Аліментний борг утворився в результаті затримки або невиплати зарплати, з причини хвороби платника.
  • Заборгованість утворилася в результаті помилки бухгалтера підприємства, банківського працівника або інших осіб, в обов’язок яких входило нарахування та перерахування аліментів;
  • Причиною несвоєчасної виплати стали форс-мажорні обставини або дії непереборної сили.
  • Аліментплатник є неповнолітнім.

Розрахунок пені за несплату алиментів (формула)

Нарахуванням пені займається судовий пристав, який веде справу про стягнення грошових коштів на утримання дитини. Підставами для порушення виконавчого провадження є судове рішення або аліментний договір. А от визначає розмір неустойки – суд.

Зверніть увагу: суддя, розглядаючи позов про стягнення заборгованості та пені по виплаті аліментів, бере за основу розрахунок пені, виконаний виключно судовим виконавцем та зазначений у постанові. Приблизний (або навіть точний) розрахунок здійснений позивачем, до уваги не приймається.

Читайте також:  Як оголосити в розшук боржника по аліментах?

Однак аліментоотримувачу все ж необхідно знати, як розраховуються пеня за аліментами. По-перше, незайвим буде зрозуміти принципи нарахування неустойки. По-друге, батькам завжди цікаво, яку грошову суму – аліментного обов’язку та пені – можна стягнути в судовому порядку.

Формула розрахунку пені: розмір заборгованості за розрахунковий місяць/кількість днів у місяці/відсоток неустойки.

розрахунок пені

Розрахунок пені за формулою

Приклад:
Приміром, батько ухиляється від сплати аліментів протягом 3 місяців, грошові кошти на утримання дитини не надходили зовсім. Розмір заборгованості становить: червень – 2000 грн; липень – 2150 грн; серпень – 2300 грн. Розрахунок: за червень: 2000 х 30 х 1 % = 600 за липень: 2150 х 31 х 1 % = 666,5 за серпень: 2300 х 31 х 1 % = 713 Загальна сума пені – 1 979,5 грн.

Зверніть увагу! Судовий виконавець здійснює розрахунок пені та бере за основу не загальну суму аліментного боргу за всі місяці, а розмір заборгованості за конкретний місяць.

Суд, приймаючи до уваги скрутне матеріальне становище боржника або його сімейний стан, може зменшити розмір нейстойки, зазначений у позовній заяві про стягнення заборгованості та пені по виплаті аліментів.

Більше про те, яка відповідальність загрожує злісним неплатникам, ви дізнаєтесь із нашої статті “Ухилення від сплати аліментів на утримання дітей“.

Зверніть увагу!

  • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
  • Всі випадки індивідуальні та залежать від багатьох факторів.
  • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему – ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!

1
Отправить ответ

avatar
1 Тем комментариев
0 Ответов
1 Подписчиков
 
Популярный комментарий
Популярное обсуждение
  Подписка  
новейшим старейшим рейтингу
Уведомления of
Галина
Гость
Галина

Какие статьи ЦПКУ и Сем.кодекса можно посмотреть, чтобы составить отзыв на исковое заявление по взысканию пени по алиментам?

wpdiscuz   wpDiscuz