Строк позовної давності у спадковому праві

Строк позовної давності – це час, відведений правонаступнику для захисту своїх прав. У законі чітко визначені терміни давності, проте не все так однозначно. З якого моменту починається відлік і що робити, якщо строк пропущено? Ви дізнаєтеся все про терміни позовної давності у спадковому праві.

Якщо ви бажаєте дізнатися, скільки коштує вступ у спадщину, прочитайте нашу попередню статтю.

Строк прийняття спадщини

Строк прийняття спадщини

Закон встановив єдиний для всіх строк набуття спадкового права – 6 місяців.

Спадок відкривають:

  • у день смерті особи;
  • у день набрання чинності судового рішення про визнання особи померлою;
  • з дати, вказаної у судовому рішенні.

Більше про порядок відкриття спадщини ви дізнаєтеся, прочитавши нашу статтю.

У шестимісячний термін правонаступники повинні зібрати документи та разом із заявою надати нотаріусу за місцем відкриття спадщини.

Як встановити місце відкриття спадщини, ми розповіли в статті “Час та місце відкриття спадщини“.

Якщо заяву подано протягом встановленого 6-місячного терміну, подальше оформлення спадкового майна (у тому числі отримання свідоцтва про право на спадок) будь-яким строком не обмежено.

Прочитавши “Оформлення спадщини після смерті“, ви дізнаєтеся, коли як оформити спадщину після пропуску термінів та що таке перехід права спадкування.

Іншими словами, правонаступник, який раніше подав заяву, може отримати свідоцтво в будь-який час, у тому числі після закінчення 6-місячного терміну.

Відлік строку на вступ у спадщину починається з наступного дня після відкриття спадкової процедури. В даний терміни входять вихідні та святкові дні. Але якщо останній день припадає на неробочий, термін переноситься на наступний за ним робочий день.

Читайте також:  Оформлення права на спадщину за законом

Як правило, спадкоємцям достатньо часу на подачу документів про прийняття спадкових прав та обов’язків. Однак є винятки.

Відновлення пропущених строків

Після закінчення півроку спадкоємець, який пропустив з поважної причини термін може вступити у спадщину. Для цього потрібно звернутися до суду з позовом про поновлення строків. Позивачем може виступати також представник органів місцевої або державної влади (щодо виморочного майна).

Суд відновить терміни, якщо правонаступник не міг знати та не знав про відкриття спадщини, або пропуск стався з поважних причин.

Закон не дає чіткого визначення, що може бути поважною причиною. Виходячи з судової практики, суди задовольняють позовні вимоги, якщо строк пропущений в результаті:

  • хвороби спадкоємця;
  • тривалого відрядження;
  • відсутність інформації про смерть спадкодавця;
  • відсутності даних про спадковій масі.
Зверніть увагу: час на подачу позову про відновлення термінів давності обмежений. Спадкоємець повинен встигнути звернутися з позовом протягом півроку з моменту усунення причин пропуску.

Обов’язок повідомити всіх правонаступників покладено на нотаріуса. Від того, наскільки швидко він встановить родичів і повідомить їх про смерть заповідача, залежить дотримання строків прийняття спадщини. Якщо потенційний спадкоємець не отримав повідомлення від нотаріуса, це є підставою для відновлення строків у суді.

Більше про строки оформлення спадщини ви дізнаєтеся, прочитавши нашу статтю.

Термін позовної давності при вступі у спадщину

Деякі спадкоємці вважають себе ущемленими у спадкових правах. У судовій практиці зустрічаються позови:

  • про оскарження судових рішень про визнання спадкоємців негідними;
  • про оспорювання права на спадщину;
  • про оскарження заповітів;
  • з вимогою перегляду порядок спадкування і таке інше.

Закон обмежив правонаступників тимчасовими рамками – термін позовної давності по відновленню спадкових прав становить 3 роки.

Дана категорія справ здебільшого стосується заперечення права на вступ у спадщину чи доказів такого права.

Читайте також:  Чи можуть онуки отримати спадщину бабусі?

Правонаступник, чиї права порушені, протягом 3 років, може подати позов з вимогою переглянути порядок спадкування. Якщо порушення підтвердяться, спадкове майно буде перерозподілено з урахуванням частки нового правонаступника, аж до повернення або компенсації його вартості.

Розрахунок строків давності

Згідно закону, строки давності обчислюються з моменту, коли спадкодавець дізнався або міг дізнатися про те, що його права порушені. В більшості випадків обчислення строків починається з дня смерті особи.

Наведемо простий приклад: спадкодавець помер 15.03.2016. Останній день для оспорювання заповіту або порядку спадкування за законом – 16.03.2019. Але з умовою, що дотримана процедура спадкування, встановлена законом.

Бувають ситуації, коли родич померлого дізнається про порушення своїх прав через три і більше роки після смерті особи. В такому разі строки давності обчислюються з моменту, коли особа дізналася про те, що її права порушені.

Наприклад, спадкодавець помер у січні 2012 року. Спадкове майно поділене між двома синами. Інтереси третього сина, який проживає за кордоном тривалий час, враховані не були. Більш того, про смерть батька останній дізнався тільки в січні 2014 року. До січня 2017 року обділений у спадкових правах син має право подати позов про визнання себе спадкоємцем.

Спеціальний строк позовної давності

Як правило, позови, пов’язані з успадкуванням, суди розглядають у межах загальних трирічних строків давності. Разом з тим, існують спеціальні терміни, зокрема, при оспорювання заповіту.Строк позовної давності. Спадщина

В законі визначені два позовних терміни:

  • 3 роки – для заперечного правочину;
  • 1 рік – для нікчемного правочину.

Заповіт, по суті, підпадає під категорію односторонніх угод.

Таким чином, строк позовної становить:

  • при оспорювання заповіту – 3 роки;
  • у разі визнання заповіту нікчемним – 1 рік.
Читайте також:  Спадщина з 1 листопада 2018

Як відновити пропущені строки позовної давності?

Як ми відмітили раніше, трирічний строк позовної може бути відновлений у судовому порядку. Суд піде назустріч заявникові і задовольнив позовні вимоги, якщо визнає причини пропуску вагомими. Докази значущості пропуску повинні бути документально підтверджені.

Закон визначає загальний граничний термін давності по всіх справах, в тому числі по спадковим – 10 років.

Якщо з моменту, коли правонаступник дізнався про порушення прав, пройшло 10 років, позовна заява з питань спадкування розглядатися не буде, незалежно від причин пропуску.

На практиці спадкові справи розглядаються через 10-20 років з дня смерті особи. Кожен випадок індивідуальний та залежить від багатьох нюансів.

Більше про порядок оформлення спадщини через суд ви дізнаєтеся, прочитавши цю статтю.

Зверніть увагу!

  • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
  • Всі випадки індивідуальні і залежать від багатьох факторів.
  • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему – ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!

Цю статтю шукають за тегами: позовної давності, позовна давність, строки позовна давність, строк позовної давності, про позовну давність, про строк позовної давності, строків позовної давності, цивільне право позовна давність, застосування позовної давності, термін позовної давності, строк позовної, строки позовна давність, строк позовної давності, строки позовної заяви, про строк позовної давності, строків позовної давності

Отправить ответ

avatar
  Подписка  
Уведомления of