Термін прийняття спадщини

Багатьом відомо, що термін прийняття спадщини становить 6 місяців. У цей період правонаступники мають право подати заяву та отримати свідоцтво на право спадкування. Але з якого дня починається відлік? Як бути, якщо термін вступу у спадщину пропущений? І чим строк прийняття майна відрізняється від терміну давності? Про це та інше ми поговоримо в нашій статті.

Загальні і спеціальні терміни прийняття спадщини

Згідно з чинним законодавством, вступити в спадщину можна протягом 6 місяців після його відкриття. Для цого необхідно подати заяву

Загальний строк

Загальний, шестимісячний строк спадкування застосовується до осіб, які:

  • вказані в заповітах або призначені спадкоємцями (в останньому випадку — якщо основний правонаступник, визначений спадкодавцем, помер);
  • визнані спадкоємцями в порядку черговості;
  • покликані до спадку, якщо заповіт визнаний судом недійсним, або зазначені в документі спадкоємці померли.

Спеціальний строк

У законі передбачений спеціальний строк прийняття спадщини. Він також становить 6 місяців, проте відлік починається не з дня смерті особи, а з дня виникнення повноважень. Спеціальний термін застосовується, якщо:

  • спадкодавець визнаний безвісно відсутнім;
  • інформація про смерть особи відсутня, але є доказ того, що існували умови, небезпечні для життя спадкодавця;
  • правонаступник відмовляється вступити у спадок;
  • правонаступник визнаний судом негідним.

В останніх двох випадках спадкоємцями будуть виступати законні правонаступники з наступної черги спадкування.

Також спеціальне правило спадкування передбачено для осіб, які:

  • згодні прийняти майно після спадкоємця, який відмовився від майна;
  • приймають спадкову власність, якщо першочергові правонаступники не заявили на неї права.

Термін прийняття спадкової маси в таких випадках обчислюється 3-ма місяцями.

Читайте також:  Оформлення спадщини без заповіту - терміни, черговість, порядок оформлення, документи

Відлік строку прийняття спадщини

Терміни на оформлення спадкової маси починають обчислюватися:

  • на наступний день після відкриття спадщини;
  • на наступний день після дня виникнення права на спадщину.

Якщо особа визнана померлою у судовому порядку, і день смерті визначено в рішенні, відлік строків починається з дати, зазначеної судом. Якщо суд не визначив дату смерті — на наступний день після оголошення судового рішення.

Аналогічне правило діє при наявності заповіту: терміни обчислюються з дня, наступного за днем оприлюднення документа.

Якщо спадкоємець за заповітом або першочерговий спадкоємець визнаний негідним, родич наступної черги має право почати оформлення документів з дня отримання повноважень.

У всіх вищевказаних випадках термін прийняття спадщини становить 6 місяців.

Якщо у особи виникає право на спадщину в результаті неприйняття майна іншим правонаступником (бездіяльність або відмова від спадщини), строки обчислюються з дня, наступного після закінчення загального строку. Термін оформлення спадщини в даному випадку — 3 місяці.

Граничний термін вступу в спадщину

Останній день прийняття спадщини, згідно із законом, визначається датою, з якої починається відлік шестимісячного або тримісячного строку. При цьому обставини отримання спадщини ролі не грають.

  • Приклад № 1. Є спадкоємець першої черги. Спадщину відкрито 30.01.2017 і вона має бути прийнята ним у період з 31.01.2017 по 30.07.2017 включно.
  • Приклад № 2. Якщо першочергові спадкоємці відмовилися вступити у спадщину та оформили відмова належним чином, тобто подали заяву, датовану 15.02.2017, правонаступники другої черги приймають спадщину з 16.02.2017 по 15.08.2017 включно.
  • Приклад № 3. Спадкоємця за заповітом визнали негідним або відсторонили від спадкування за рішенням суду, що набрало законної сили 24.01.2017. Правонаступники першої черги вступають у спадок з 25.01.2017 по 24.07.2017.
  • Приклад № 4. Правонаступник за заповітом відмовився приймати майно, термін оформлення спадщини закінчився 10.01.2017. Родичі померлого мають право прийняти спадкове майно у період з 11.01.2017 по 10.04.2017.

Бувають ситуації, коли дитина власника майна є першочерговим спадкоємцем, народилася після смерті спадкодавця. Шестимісячний строк у такому випадку обчислюється від дати народження дитини. Оформленням спадщини від імені малолітного буде займатися законний представник.

Читайте також:  Оскарження заповіту (зразок позовної заяви про визнання недійсним)

Відновлення пропущених строків

Іноді спадкоємці не встигають у відведений термін подати заяву про отримання свідоцтва. В цих випадках закон допускає оформлення права на спадщину наступним способом:

  • вступити в спадщину в досудовому порядку;
  • попередньо відновити термін вступу в спадщину через суд.

У першому випадку застосовується таке поняття, як «погоджувальна термін». Іншими словами, спадкоємці, раніше прийняли спадкове майно, добровільно погоджуються включити в число правонаступників родича, який пропустив строк.

Погоджувальний термін не застосовується, якщо спадкоємець, який пропустив строк – єдиний. В такому випадку потрібно буде відновлювати терміни прийняття спадщини в суді. І тільки за умови, що інші наявні правонаступники не скористалися правом успадкування.

Спадкоємці, які отримали свідоцтво, оформляють згоду на прийняття в їх число нового спадкоємця єдиним документом, або окремими. Їхні підписи повинні бути нотаріально засвідченими. Якщо спадкоємець бажає направити письмову згоду поштою, підпис також підлягає нотаріальному посвідченню.

В подальшому, після оформлення згоди, частки у спадковій масі перерозподіляються і виділяється нова частка правонаступника, який пропустив законний термін.

Нотаріус видає свідоцтво про вступ у спадщину, включивши в нього всіх правонаступників. Якщо раніше видані свідоцтво, вони підлягають анулюванню.

Як бути, якщо спадкоємці оформили документи про право власності на майно до того, як з’явився новий правонаступник? В даному випадку, на підставі нового свідоцтва вносяться зміни до державного реєстру.

У всіх інших випадках правонаступник, який пропустив строки, повинен відновити їх у судовому порядку.

Причини порушення терміну повинні бути вагомими і документально підтвердженими, в іншому разі суддя відмовить у задоволенні заяви.

Більше про відновлення пропцущених сроків ми розповіли в статті “Спадщина на нерухомість: строк позовної давності“.

Читайте також:  Заява про прийняття спадщини та документи - куди і кому подавати?

Позовні терміни давності та строки прийняття спадщини

Ці поняття різняться і треба вміти їх розрізняти.

Відмінністю терміну давності від вступу в спадщину є те, що строк давнини застосовується до порушення прав на вступ у спадок.

Іншими словами, правонаступник вважає, що його права порушені іншими спадкоємцями або іншими особами. В цьому випадку у нього є 3 роки для захисту та відновлення справедливості.

А термін вступу в спадщину – шести – або тримісячний строк, протягом якого правонаступники повинні прийняти спадкову масу.

В ЦК України встановлені граничні строки позовної давності – 10 років. Після закінчення цього часу навіть першочергові спадкоємці не зможуть оформити спадкове майно, незалежно від причин пропуску.

Більш детально про строки прийняття власності ви дізнаєтесь з нашої попередньої статті.

З чого почати оформлення спадщини, ми розповіли в цій статті.

Зверніть увагу!

  • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
  • Всі випадки індивідуальні і залежать від багатьох факторів.
  • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему, і ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!

16
Отправить ответ

avatar
8 Тем комментариев
8 Ответов
6 Подписчиков
 
Популярный комментарий
Популярное обсуждение
  Подписка  
новейшим старейшим рейтингу
Уведомления of
Валерій
Гость
Валерій

Доброго дня. Померла моя мама яка проживала в однокімнатній квартирі з братом який там не прописаний. Мама оставила заповіт де квартиру заповідає нам обом. Але брат заявив що виїзжати з квартири не збирається, продавати її не збирається і буде надалі жити там. Як мені діяти далі. Всі документи на квартиру і заповіт мама оставила мені.

Олександр
Гость
Олександр

Доброго дня. Є ситуація по спадщині. Мати померла. Син не вступив і не відмовився від спадщини. Просто жив собі не ходив до нотаріуса. Оскільки жодного матеріального у матері не було. Будинок був подарований сину задовго до її смерті. Пройшло 1,5 роки, і банк прислав сину лист-скаргу, що він має сплатит замість своєї матері борг, невеликий близько 12 тис грн, який вона колись брала без будь-якого забезпечення. Банк посилається, що буде через суд із сина стягувати борг. питання. з чого він може стягнути, якщо син фактично не вступив у спадщину,,,,не звертався абсолютно до нотаріфуса, і у матері на день смерті нічого… Читать далее »

Альона
Гость
Альона

доброго вечора.скажіть будь-ласка чи є якісь терміни на оформлення майна після відкриття спадкової справи?я відкрила справу через 5 місяців після смерті бабусі.вчасно але оформити майно (будинок і дві земельні ділянки, все приватизовано) поки що не маю змоги .Дякую.

Роман
Гость
Роман

Хочу відмовитися від частки спадку, на користь мами.
Спадкова справа в нотаріальній конторі, 6 місячний термін минув.
Держ.нотаріус каже що вже не можна відмовитися

Анастасія
Гость
Анастасія

Доброго дня! Цікавить чи потрібно відразу після 6 місяців, ВІД МОМЕНТУ подачі про право на спадщину з’явитися у ноторіальній конторі спадкоємцю? Чи не виникнуть проблеми, якщо вийде приїхати на 7 чи 8 місяць і забрати свідоцтво про право на спадщину?
Буду вдячна за відповідь!

ВОЛОДИМИР
Гость
ВОЛОДИМИР

ДОБРОГО ДНЯ .Є ТАКА СИТУАЦІЯ Я ЗАЯВИВ ПРО ПРИЙНЯТТЯ СПАДЩИНИ В СІЛЬСЬКІЙ РАДІ, В 2-ох МІСЯЧНИЙ ПЕРІОД, ДЕ МЕНІ НА РУКИ СЕКРЕТАР ВИДАЛА ЗАЯВУ ТОБТО БАТЬКО ПОМЕР 03.03.2018р
Заява подана мною в травні 2018р, але коли я прийшов до нотаріуса 10.09.2018р. мені було видано постанову про відмову, мотивуючи тим що моя заява незареєстрована в нотаріуса.Батько проживав сам нікого не було більше прописано і заповіту не складав.
Запитання Хто мав реєструвати і заводити спадкову справу згідно Указу Президента №1709-VІІ як мені діяти далі????

Валентин
Гость
Валентин

доброго дня! Моя мати отримала в спадок будинок та земельну ділянку від рідного брата по заповіту. Через 9 років з’являється його дочка від першого шлюбу та заявляє право на спадщину ( на даний момент їй 24 роки). Чи варто перейматись за розподіл спадку?

Саша
Гость
Саша

Я визнаний постраждалим від дтп,винуватець-водій загинув,чи маю я право на частку спадку майна його через шкоду,яку він завдав зробивши дтп?!

wpdiscuz   wpDiscuz