Заява про фактичне прийняття спадщини

Іноді фактичне володіння спадковим майном необхідно доводити в суді. Ви дізнаєтеся, як грамотно складається заява про фактичне прийняття спадщини.

Згідно Цивільного Кодексу України, прийняти спадщину можна двома способами:

Другий варіант більш поширений, і реалізується, в свою чергу, шляхом подання заяви і шляхом фактичного прийняття спадщини.

Останній спосіб успадкування (неформальний) часто є причиною судових позовів між рідними померлого, оскільки в процесі фактичного спадкування виникають спірні ситуації. Адже спадкоємець володіє майном, не оформивши належні документи на право власності, і з часом з’являються нові правонаступники. Крім цього, нерідкі ситуації, коли спадкоємець не мав бажання або можливості у встановлені терміни оформити спадкову квартиру або будинок, але разом з тим фактично прийняв об’єкт. Надалі виникає необхідність продати або подарувати нерухомість.

У таких випадках правонаступники стають власниками майна, але лише з правом володіння і користування, але не розпорядження. Адже юридично прийняття спадщини не оформлено.

Щоб усунути цю проблему, до суду необхідно подати заяву про встановлення факту прийняття спадщини.

Як фактично прийняти майно?

Відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України, особа вважається такою, що прийняла спадщину, якщо постійно проживала разом із спадкодавцем та на протязі 6-місячного строку не відмовилася від майна.

Дії, що свідчать про фактичне прийняття спадщини, виражаються у наступному:2ee5f4cf4aa9

  • спадкоємець проживає в квартирі, яка належала спадкодавцеві, або вселився на момент відкриття спадщини, фактично розпоряджається і користується майном померлого;
  • спадкоємець здійснює заходи, спрямовані на збереження майна, захист від посягань чи домагань з боку інших осіб;
  • відшкодовує за рахунок спадкової маси витрати, пов’язані з передсмертним захворюванням спадкодавця, гідними похоронами і таке інше;
  • зберігає спадкове майно в належному стані за рахунок власних коштів;
  • оплачує боргові зобов’язання померлого або витребовує чи отримує від боржників спадкодавця кошти, що належать останньому.
Читайте також:  Строки прийняття спадщини

Зазначений у законі перелік не є вичерпним. Законодавець допускає вчинення інших дій, які свідчать про волевиявлення правонаступника прийняти майно спадкодавця.

Фактичне прийняття правонаступником якої-небудь частини майна передбачає прийняття спадкової маси в повному обсязі.

Заява про фактичне прийняття спадщини

Заява такого характеру повинна бути складена з урахуванням вимог ЦПК України.

  • У верхній правій частині вказують повне найменування суду, дані заявника і зацікавленої особи (нотаріуса або інших спадкоємців).
  • Описова частина заяви містить П.І.П померлого, ступінь рідства, дату смерті. Також вказується інформація про фактично прийняте майно (перелік) та документах або свідченнях, що підтверджують таке прийняття.
  • Обов’язково зазначається причина пропуску 6-місячного строку, встановленого законом для оформлення спадку.
  • Вказується, чи звертався заявник до нотаріуса, і пояснються причини відмови у видачі свідоцтва.
  • Містяться посилання на нормативно-правові документи.
  • У резолютивній частині позову заявник просить встановити факт прийняття спадщини та наводить перелік доданих до позову документів.
  • Під текстом – підпис, дата.

Часто фактичне прийняття об’єкта спадкування підтверджується показаннями свідків. У цьому випадку в резолютивну частину заяви про фактичне прийнятя спадщини включають клопотання про виклик свідків.

До заяви додаються документи:

  • довідки щодо прописки спадкодавця або постійного місця проживання, свідоцтво про смерть;
  • правовстановлюючі, технічні та дозвільні документи на об’єкти спадкування;
  • документи, що підтверджують особистість правонаступника і ступінь споріднення зі спадкодавцем;
  • документи, які свідчать про факт прийняття об’єкта спадкування;
  • квітанція про сплату держмита.

Заяву, складена з порушенням правил ЦПК України, суд до розгляду не приймає.

Зразок позовної заяви про встановлення факту прийняття спадщини

В статті “Скільки коштує спадщина?” ми розповіли про вартість різноманітних витрат – нотаріальних послуг, послуг технічного характеру, держмито.

Читайте також:  Чи можуть онуки отримати спадщину бабусі?

В статті “Заява про прийняття спадщини” ми розповіли, як правильно скласти документ.

Які документи свідчать про фактичне прийняття спадщини

Завдання спадкоємця – включити в заяву якомога більше юридично значимих обставин. Вони допоможуть суду встановити факт користування спадковим майном і прийняти обгрунтоване рішення на користь правонаступника. У більшості випадків визначення та збір доказів викликає найбільшу складність.

Які документи підтверджують фактичне прийняття майна?business-real-estate-loan-modification-backgrounds-powerpoint

  • довідка правоохоронних органів, органів місцевої влади або ЖЕО про факт спільного проживання;
  • довідка управлінського органу кооперативу про факт використання спадкоємцем майна (проживання в дачному будинку, ремонт гаража, користування земельною ділянкою);
  • документи, що свідчать про оплату комунальних, податкових, страхових платежів, кооперативних та інших внесків, які відносяться до об’єкта спадкування;
  • договори про покращення, охорону, оренду об’єкта нерухомості;
  • документи, що свідчать про оплату правонаступником боргових зобов’язань померлого;
  • копії позовних заяв правонаступника до осіб-боржників спадкодавця.

Документи, що надаються до суду за місцем відкриття спадщини, оформлюються з дотриманням вимог діловодства: довідки  повинні бути виконані на фірмових бланках організацій, підприємств, установ і містити вихідний номер, підпис посадової особи, печатку. Позовні заяви – з відміткою про прийняття. Копії – належним чином завірені.

Єдиною вимогою до документів є період виписки або фіксації факту: термін повинен охоплювати 6 місяців, відведених законом для оформлення спадщини.

Особливості судового розгляду справ

Судочинство по цій категорії справ здійснюється судами загальної юрисдикції за місцем відкриття спадщини або за місцем проживання заявника. Якщо у спадковій масі є нерухомість – за місцем розташування об’єкту.

Після розгляду позовної заяви про фактичне прийняття спадщини, суддя задовольняє позов або відмовляє у задоволенні. Як правило, відмова в задоволенні відбувається через недостатність доказів, або є незавершений спір щодомайна.

Читайте також:  Свідоцтво про право на спадщину: порядок, місце, строк видачі

Судове рішення підтверджує факт вступу у спадок і є підставою для подальшого його оформлення. До речі, терміни вступу у спадщину обмежені. Більше про це ми розповіли у цій статті.

Зверніть увагу!

  • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
  • Всі випадки індивідуальні і залежать від багатьох факторів.
  • Для вас працюють безкоштовні експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему і ми допоможемо її вирішити! Задайте питання прямо зараз!

4
Отправить ответ

avatar
2 Тем комментариев
2 Ответов
2 Подписчиков
 
Популярный комментарий
Популярное обсуждение
  Подписка  
новейшим старейшим рейтингу
Уведомления of
Алина Билалова
Гость
Алина Билалова

Здравствуйте! Интересует вопрос!!! У меня умерли бабушка и дедушка , у них остался дом! На кто-то дом притендуют две моих тети ! Но есть нюанс ! У них был третий сын ето мой папа но он умер ! Могли ли я тоже претендовать на какое-то наследство в ето случае! Срок 6 месяцев пока не прошло!!!

Павел
Гость
Павел

У меня есть автомобиль, который в свое время был оформил на отца. Я был вписан в техталон и имел генеральную доверенность. После смерти отца я не вступал в наследство, а отказался в пользу матери. Однако автомобиль не вошел в наследственную массу по моему упущению и по упущению нотариуса. Вскоре умерла мать и я получил в наследство все кроме автомобиля, не предавая этому факту значения. Все время я проживал вместе с родителями. Однако недавно у меня похитили документы и теперь я не могу получить копию талона регистрации автомобиля

wpdiscuz   wpDiscuz