Угода про перерозподіл спадщини між спадкоємцями

Угода про розділ майна – один із способів перерозподілу спадщини. Його укладають правонаступники –   співвласники спадкової маси.

Перерозподіл спадщини

Спадщина, у більшості випадках, виражається в майнових об’єктах. Це можуть бути транспортні засоби, об’єкти нерухомості, грошові накопичення і таке інше. Якщо правонаступник один, він приймає майно одноособово. Два і більше спадкоємця стають співвласниками майна і володіють ним на праві спільної сумісної власності. В статті “Спадщина на нерухомість: строк позовної давності” ми розповіли, які діють строки давності та як відновити пропущені строки.

Часткова власність має істотні обмеження. Особа не може повноцінно володіти, користуватися і розпоряджатися матеріальними благами без згоди інших співвласників.

З цієї причини закон передбачає перерозподіл спадщини між правонаступниками.

При розділі загальна спільна власність припиняється, частка кожного із спадкоємців виділяється в натурі або компенсується. Також можливий виділ частки одного з правонаступників, тоді як у решти зберігається спільна власність.

перерозподіл спадщини
Угода про перерозподіл спадщини

Розділ спадкового майна відбувається:

  • в судовому порядку – на підставі рішення суду;
  • за згодою всіх спадкоємців – на підставі угоди.

Договір про поділ спадщини укладається у письмовій формі, якщо до майна входять об’єкти нерухомості та транспортні засоби. В інших випадках розподіл здійснюється за спрощеною процедурою: за усною домовленістю спадкоємців.

Як взагалі здійснюється оформлення спадщини після смерті, ми розповіли в цій статті.

В яких випадках відбувається поділ спадщини?

Як правило, розділ спадкової маси відбувається між спадкоємцями за законом і рівних по черзі.

Читайте також:  Строк позовної давності у спадковому праві

Якщо спадкодавець залишив заповіт, перерозподіл спадку здійснюється у відповідності з його волевиявленням.

Розділ не проводиться, якщо в заповіті спадкові об’єкти розподілені між правонаступниками. Кожен з учасників стає власником належного йому майна.

Якщо заповіт складено за принципом дольового розподілу, ділення спадку цілком можливо.

Порядок договірного розподілу спадщини

Як ми зазначили раніше, розподілу підлягає майно, що перебуває у спільній дольовій власності. Договірний розподіл може бути тольки тоді, кили відсутній спір між учасниками спадкового процесу.

Поділ майна здійснюють, виходячи з розміру часток. Кожен спадкоємець отримує виділ в натурі або грошову компенсацію, еквівалентну його частині в спільній власності.

Разом з тим, спадкоємцям не забороняється здійсювати розподіл на свій розсуд, а не відповідно із частками. Правонаступник, за згодою інших спадкоємців, може отримати майно, що не відповідає його первісній частці.

Наприклад, після смерті спадкодавця дочка і син успадкували квартиру та автомобіль. За законом спадкоємці повинні отримати рівні частки, проте за домовленістю дочка залишила собі квартиру, син – машину. У цьому випадку розділ стався без урахування рівності часток.

Також при розподілі матеріальних об’єктів та об’єктів інтелектуальної власності можна здійснити грошову компенсацію для зрівноваження часток.

Повернемося до нашого прикладу. Брат, отримавши автомобіль, також отримав від сестри компенсацію, в результаті чого спадок фактично поділено порівну.

Особливості поділу майна

Певна категорія спадкоємців має пріоритетне право спадкування. Мова йдеться про правонаступників, які володіли майном або проживали зі спадкодавцем. Такі особи в першу чергу претендують на неподільну частку спадщини.

Щоб стати єдиним власником, спадкоємець повинен компенсувати іншим учасникам різницю між його часткою і вартістю загальної спадкової маси.

За згодою спадкоємців можна зробити розділ не тільки майнових об’єктів, але і грошей, отриманих після їх реалізації.

Читайте також:  Оскарження заповіту (зразок позовної заяви про визнання недійсним)

Угода про перерозподіл спадщини

Угода укладається після того, як учасники отримають свідоцтва про право на спадщину.

У процесі домовленості інтереси кожного із спадкоємців мають бути враховані. Інакше при наявності спору, суд визнає документ нікчемним. Крім цього, кожен із спадкоємців має дати згоду на розподіл. Якщо хоча б один з правонаступників заперечує, підписаний іншими учасниками і нотаріально завірений документ не буде мати законної сили.

Угода про перерозподіл спадщини складається у письмовій формі, за загальним зразком, з дотриманням вимог ЦПК.

У документі відображається наступна інформація:

  • дата і місце складання;
  • П.І.П. сторін, адреса проживання та реєстрації;
  • реєстр спадкового майна із зазначенням реєстраційних, технічних і інших даних;
  • порядок розподілу;
  • додаткові положення;
  • підписи сторін.

Сторони можуть визначити додаткові умови. Наприклад, встановити розмір грошової компенсації для зрівноваження часток, визначити порядок відшкодування витрат, пов’язаних з укладенням угоди і таке інше.

Документ набуває юридичної чинності після нотаріального засвідчення.

Зразок договору про розподіл спадку

Коли укладають угоду про поділ спадщини?

Угода підписується після встановлення всіх спадкоємців, до перереєстрації права власності на майно.

Якщо у склад спадкової маси не входять об’єкти нерухомості, документ можна скласти і нотаріально завірити до отримання свідоцтва про спадщину.

Порядок реєстрації майна

Для перереєстрації права власності спадкоємцю необхідно звернутися до Укрреєстру, надати наступні документи:

  • паспорт;
  • свідоцтво про право на спадщину;
  • угоду про перерозподіл спадщини;
  • документи на майно;
  • квітанцію про сплату держмита.
Порядок розділу спадщини, зазначений у свідоцтві, може відрізнятися від порядку, визначеного угодою. Даний факт не є підставою для відмови у перереєстрації права власності.
Зверніть увагу!

  • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
  • Всі випадки індивідуальні і залежать від багатьох факторів.
  • Тому для вас працюють безкоштовні експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему і ми допоможемо її вирішити! Задайте питання прямо зараз!

1
Отправить ответ

avatar
1 Тем комментариев
0 Ответов
1 Подписчиков
 
Популярный комментарий
Популярное обсуждение
  Подписка  
новейшим старейшим рейтингу
Уведомления of
Марина
Гость
Марина

Добрий вечір! Потрібна консультація. Після того, як минуло пів року після смерті спадкодавця, та отримання сертефікатів на частину спадку, обов’язково переоформляти їх на себе, чи можна через певний проміжок часу? І чи обов’язкова консультація в Центрі з Надання Адміністративних Послуг?

wpdiscuz   wpDiscuz