Чи можуть онуки отримати спадщину бабусі?

Після смерті дідуся чи бабусі претендентів на майно може бути декілька. Наприклад, переживший спадкодавця чоловік або дружина, діти – син чи дочка…

А чи можуть онуки отримати будинок або квартиру, що залишилися від бабусі? Це питання задають досить часто.

Наведемо приклад: близько 5 місяців тому помер дідусь, заповіту не залишив. У нього залишилися діти – син і дочка, які є першочерговими спадкоємцями. Син вчинив злочин, переховується від органів слідства і оголошений у розшук. Безвісти зниклим або померлим не визнаний. У нього є дочка – онучка спадкодавця.

Питання: чи може онучка померлого отримати спадок дідуся, якщо її батько відсутній, і, судячи з усього, претендувати на спадщину не збирається?

Про це ми сьогодні розповімо.

Онук і онучка – спадкоємці у заповіті

отримання спадщини онуками

При наявності заповіту, майно успадковують вказані в ньому особи. Якщо дід за життя залишив заповіт і передав всю свою власність онукам, проблем не виникне. Останні отримають майно, як того вимагає воля спадкодавця.

Але якщо заповіт відсутній, процедура спадкування буде здійснюватися у відповідність за законом, згідно черги.

Черги спадкоємців

Закон зазначає п’ять черг спадкоємців:

  • До першої черги входять син/дочка спадкодавця, переживший чоловік/дружина, його батьки.
  • Друга черга – це рідні брат/сестра спадкодавця, бабауся/дід.
  • До третьої черги входять рідні дядьки та тітки померлого.
  • До четвертої черги відносяться особи, що жили разом із власником майна однією сім’єю – не меньш ніж 5 років, аж до самої смерті.
  • У п’яту чергу право на спадщину отримують інші рідні померлої особи до шостого ступеня споріднення.
Таким чином, онуки померлого дідуся або бабусі входять до останньої, пятої черги спадкоємців. Вони мають шанс отримати власність, якщо інші родичі – з першої по четверту чергу – відсутні або відмовилися вступати у спадок.

Право представлення

Крім того, згадка про онуків, як про претендентів на майно, міститься у ст. 1266 ЦКУ. Так, онуки отримують долю у спадщині, яка б належала їх матері, батьку, діду, бабі, якби вони були живі на час відкриття спадщини.

Читайте також:  Час та місце відкриття спадщини

Іншими словами, онуки можуть успадковувати майно, якщо їх батько-мати померли раніше бабусі/дідуся, або разом з ними. Якщо ж батько та мати живі, то вони є претендентами на дідову спадщину.

Наведемо приклад: п’ять років тому при пожежі загинули чоловік і дружина Іванови. У них залишився повнолітній син. Через якийсь час помер дідусь – батько загиблої при пожежі Іванової. Своє право на майно заявив рідний брат покійного.

Правонаступником у цьому випадку виступає онук покійного діда. Рідний брат успадковує в другу чергу і не є претендентом на спадщину, оскільки онук буде приймати майно за правом представлення.

Онуки не можуть виступати спадкоємцями обов`язкової частки.

Право спадкової трансмісії

Крім цього, онуки виступають правонаступниками за правом спадкової трансмісії, якщо їх батько або мати (діти спадкодавця) померли після того, як настала смерть бабусі чи дідуся, і не встигли отримати спадщину. У цьому випадку онуки будуть виступати правонаступниками не померлих бабусі/дідуся, а батьків.

Зверніть увагу!

  • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
  • Всі випадки індивідуальні і залежать від багатьох факторів.
  • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему, і ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!
Чи можуть онуки отримати спадщину бабусі?
3.7 (73.33%) 12 votes

40
Отправить ответ

avatar
18 Тем комментариев
22 Ответов
13 Подписчиков
 
Популярный комментарий
Популярное обсуждение
  Подписка  
новейшим старейшим рейтингу
Уведомления of
Петро
Гость
Петро

Доброго дня ,померла моя мати що потрібно щоб мій батько отримав спадщину і чи потрібно щоб я і мій брат писали відмову від спадщини

Сергій
Гость
Сергій

Доброго дня,я проживаю з сім’єю в батьківській квартирі разом з батьком,як йому оформити заповіт на внука, що необхідно зробити для цього, дякую…

Владислав
Гость
Владислав

Доброго дня мій дідусь помер 8 років тому заповіту нема залишилась бабуся та мама і рідній дядко вони відмовились від права властносні а я як онук дідуся маю право власності?

вікторія
Гость
вікторія

Доброго дня .моя бабуся померла ( 8років тому у 2010р),із спадкоємців залишилися (дочка померлої та чоловік) не один із спадкоємці спадщину не прийняв .у 2015 році померає дочка (моєї бабусі)…. зараз спадкоємцем є чоловік моєї бабусі та я онука . чи можу я претендувати на половину спадщини?

Наталія
Гость
Наталія

Моя мама померла ще 26 років тому. Чи можу я бути спадкоємцем бабусі? Якщо маминих документів не залишилося, щоб довести родинні стосунки.( чи можна якось обійтися без цього) Адже подати запит про їі свідоцтво про народження я не можу. Мама народилася в Азербайджані.

Марина
Гость
Марина

Доброе утро. подскажите пожалуйста.Умерла моя свекровь не оставив завещания. Имеет ли право внук на часть если его отец сын умершей к сожалению умер раньше нее. Интересуюсь так как оставшиеся дети не берут во внимание существование племянника.Если имеет то какие документы нужно предоставить.

Дмитро
Гость
Дмитро

Доброго дня , моя пра бабуся 15 років назад склала заповіт на мене( квартиру) . Але зараз вона переживає що його може оскаржити її внук інвалід 1 групи , дружина в нього нотаріус .
Дітей в пра бабусі немає .
Щось можна в цьому випадку зробити?
Чи вони не зможуть оскаржити?

Тетяна
Гость
Тетяна

Доброго дня.Батько помер 2016 року.Подали на спадщину до пів року після смерті але не було можливості прийти всім після півроку щоб дооформити .Як тепер поступити ?

Галина
Гость
Галина

Чи потрібні документи онуків на оформлення заповіту?

Євгенія
Гость
Євгенія

Доброго дня! Підкажіть будь-ласка як краще оформити спадщину і на кого? Помер мій рідний дядько ( татів брат) заповіт складений на мене ( племінницю) спадщина ( квартира ,хата в селі, земля ) Тато мій інвалід 1 групи отримує субсидію,. Квартиру ( яка по заповіту) хотілось би зразу продати .З батьками у мене дуже хороші відносини.Дякую!

Влад
Гость
Влад

Доброго дня! Інвалід (1-б,довічно)1957р.н. після смерті батьків сестра вигнала з батьківської хати(де я не прописаний(в мене поросила доручення на отримання нового автомобілю із пунктом який передбачує прописку та виписку за данною адресою ).Які дії я маю прийняти для отримання частини будинку або хоча б кімнати.?

Любов
Гость
Любов

Батьки не залишили заповіт.У мене є старша сестра яка претендує на майно, але в мене п’ятеро неповнолітніх дітей.На чиєму боці закон

Вікторія
Гость
Вікторія

Доброго вечора.Дід з бабусею померли чи мають онуки право на землю.

Юра
Гость
Юра

Дуже вам дякую.Міцного хдоров’я вам і успіхів у всіх справах.

Юра
Гость
Юра

І якщо за якигось обставин його визнають недійсним.чи зможу я спадкувати за законом?

Юра
Гость
Юра

Дякую.суть справи в тому,що я є спадкоємцем за заповітом.заяву до нотаріуса до пів року я подав.вже мав оримати свідоцтво на спадщину ,але дядько ,який пропустив строк хоче оскаржити заповіт.

Юра
Гость
Юра

Доброго дня!чи може онук успадкувати майно після померлого дідуся якщо його син і дочка пропустили строк на подання спадщини і судом їм відмовлено про продовження строку для звернення до нотаріуса про подачу заяви на отримання спадщини?

Христина
Гость
Христина

Добрий день! Підскажіть будьласка які варіанти можкть бути . Бабця і батько співвласники квартири . Бабця півроку як плмерла . Батько хоче передаьи квартиру у власність дочці. Як краще поступити?