Оформлення спадщини неповнолітнім

Діти успадковують майно батьків на загальних підставах: за заповітом і за законом. Якщо відсутній заповіт, оформлення спадщини відбувається в порядку черговості. Діти є спадкоємцями першої черги та отримують рівні частки з чоловіком/дружиною спадкодавця та його батьками.

Дитина може виступати спадкоємцем також інших черг, приміром, як брат, сестра, онук чи племінник спадкодавця.

Як неповнолітньому вступити у спадок?

Самостійно успадкувати майно має право лише дієздатна особа. До 14-ти років дитина такою не являється. Діти від 14 до 18 років отримують часткову дієздатністю.

Підліток, який не досяг повноліття, може самостійно прийняти спадщину, якщо він:

  • перебуває в законному шлюбі;
  • визнаний эмансипованим.

З першим пунктом все зрозуміло, а ось що значить емансипація дитини?

Згідно ст. 35 ЦК України, неповнолітні діти, які досягли 16-річного віку, можуть бути визнані органами опіки та піклування повністю дієздатними (емансипованими), якщо вони:

  • працюють в порядку трудового договору;
  • працюють за контрактом;
  • являються батьками дитини;
  • здійснюють підприємницьку діяльність.
В останньому випадку, щоб зареєструвати неповнолітнього в якість підприємця, потрібна згода батьків, опікунів або усиновителів.

Обов’язкова частка неповнолітнього

Заповіт – виключне волевиявлення спадкодавця, але іноді виконати його в повній мірі неможливо. Мова йдеться про обов’язкових спадкоємціх, якими являються діти.

Якщо у заповіті не зазначена дитина чи належна їй частка у спадщині нижче, ніж за законом, неповнолітній у будь-якому випадку отримує обов’язкову наслідувану частку. Вона буде сформована шляхом рівного зменшення частин спадкоємців, зазначених в заповіті.

Розмір частки в обов’язковому спадщині становить не менше ½ всієї спадкової маси, яка належить дитині при спадкуванні за законом.

Приклад: згідно з заповітом А., спадкова квартира повинна була відійти непрацездатній дружині-пенсіонерці і дочки. При цьому в А. був ще неповнолітній син, не згаданий у заповіті, але якому передбачена обов’язкова частка.При відсутності заповіту квартира була б поділена на три рівні частини. В даній ситуації син отримає 1/6 частину спадкової квартири, тобто половину від 1/3.

Чи може дитина позбутися обов’язкової частки?

Згідно із законом, спадкоємця обов’язкової частки можна позбавити спадщини або зменшити розмір спадкової частки, якщо:

  • це стосується специфічного виду майна;
  • спадкоємець, зазначений у заповіті, використовував майно за життя спадкодавця;
  • неповнолітній не користувався майном.
Читайте також:  Спадкування за законом - хто має право на спадщину в Україні?

Охорона майнових прав дитини-спадкоємця органами опіки та піклування

Для захисту майнових інтересів неповнолітнього, держава обмежила права законних представників, у тому числі і батьків.

Без згоди органів опіки та піклування опікуни не можуть вчиняти будь-яких дій, спрямованих на зменшення частки неповнолітнього. А піклувальники – давати згоду неповнолітньому на такі дії.

Це стосується угоди про розділ майна або виділення часток. В даному випадку обов’язок по повідомленню держорганів опіки покладено на нотаріуса, який отримав інформацію про спадкоємця, що не володіє повною дієздатністю. Якщо такий поділ спадщини здійснений без повідомлення держорганів піклування, угода визнається нікчемною.

При виникненні спору про поділ спадщини в суді за участю неповнолітнього, в процес вступає представник опікунської ради.

Відмову від спадщини представники дитини можуть оформити тільки за згодою органів опіки, які перевірять, чи не суперечить таке рішення інтересам неповнолітнього. Від обов’язкової частки відмовитися не можна, про що прямо зазначено в законі.

При виникненні конфлікту інтересів неповнолітнього та законного представника (опікуна, піклувальника), опікунська рада може тимчасово звільнити останнього від виконання обов’язків щодо дитини. А якщо існують протиріччя в інтересах дитини і батьків, орган опіки призначить свого представника, який буде захищати майнові права неповнолітнього при вступі у спадщину.

Бувають ситуації, коли спадкоємцем виступає неповнолітній, поміщений під нагляд загальноосвітньої, медичної, соціальної організації, закладу для дітей-сиріт. При цьому опікун або піклувальник не призначений. У такому разі обов’язки законних представників покладаються на організацію, у якої перебуває дитина.

Як дитині вступити у спадок?

Як ми вже сказали, від імені малолітнього заяву нотаріусу подає законний представник.

Для вступу в спадщину підлітку потрібна згода батьків, опікуна або піклувальника. Його інтереси може представляти також і третя особа – по довіреності. Заяву підліток может заповнити у нотаріуса або надіслати поштою. При цьому підпис дитини повинен бути нотаріально посвідчений.

Читайте також:  Спадщина через суд (зразок позовної заяви)

До якого нотаріуса слід подати заяву, ми розповіли в статті “Час та місце відкриття спадщини“. Як обчислюються строки прийняття, ми розповіли в статті “Оформлення спадщини після смерті“.

Законні представники можуть приймати спадщину особисто, підтвердивши свій статус документально.

Пропущений строк спадкування – не підстава для припинення прав дитини на спадщину.

Після того як дитина прийняла спадщину, розпоряджатися майном (продати або подарувати) можуть законні представники, але за згодою опікунської ради. Витрати на утримання спадкового майна несуть також законні представники. Після досягнення повноліття, дитина має право розпорядитися спадщиною на власний розсуд.

Особливості вступу в спадщину неповнолітнім

У питаннях спадкування законодавець стає на захист інтересів неповнолітніх. Норми права, що стосуються дітей-спадкоємців, дещо відмінні від порядку прийняття спадщини дорослими. Підсумуємо:Як неповнолітньому вступити у спадок?

  • Від імені малолітніх дітей (до 14-річного віку) в спадок вступає батько, опікун або усиновитель. Підліток від 14 до 18 років самостійно приймає спадщину за згодою законних представників.
  • Неповнолітній успадкує обов’язкову частку майна, навіть якщо дитина не є спадкоємцем за заповітом.
  • Якщо, згідно із заповітом, неповнолітньому відходить менша частка, ніж належить за законом, вона збільшується до розмірів обов’язкової.
  • Неповнолітня дитина має право на спадщину батька незалежно від того, чи був узаконений шлюб між батьком і матір’ю. Єдина вимога – спадкодавець повинен бути записаний у свідоцтві про народження дитини як батько.
  • Усиновлена дитина має ті ж права, що й рідна. А ось у спадок кровних родичів усиновлені діти, як правило, не вступають. Але в судовій практиці є винятки з цієї норми закону.
  • Якщо із спадкодавцем проживала і перебувала на утриманні нерідна і невсиновлена дитина, вона також бере участь у першочерговому спадкування.
  • Буває ситуація, коли на момент відкриття спадщини дитина ще не народилася, але вже зачата. Майно буде розділене після народження малюка, тобто після отримання ним правоздатності.
  • Спадкові правовідносини не виникають у разі смерті опікуна, піклувальника і іншої особи, яка фактично займалося вихованням дитини без усиновлення.
Читайте також:  Час та місце відкриття спадщини

До речі, термін вступу в спадщину – обмежений. Більше про це ви прочитаєте в цій статті.

Зверніть увагу!

  • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
  • Всі випадки індивідуальні і залежать від багатьох факторів.
  • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему – ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!

Цю статтю шукають за тегами: спадщина неповнолітній, спадщина дитина, наследство детям,  наследство жена дети,    права ребенка на наследство,  наследство между детьми,  ребенок вступает в наследство,  наследство несовершеннолетнего ребенка,  наследство первому ребенку,  доля наследства детям,  наследство детям матери,  имеют ли право на наследство дети,  наследство квартиры детьми,  как делится наследство между детьми,  наследство мужа жене детям,  наследство ребенку от первого брака,  наследство между женой и детьми

Оформлення спадщини неповнолітнім
5 (100%) 1 vote

Отправить ответ

avatar
  Подписка  
Уведомления of