Коли чекати перших аліментних платежів (перше нарахування аліментів)

Багато аліментоотримувачів задають питання: скільки чекати перших аліментів після подачі позову? Коли відбудеться перше нарахування аліментів?

Деякі помиляються, вважаючи, що кошти починають стягувати з дня набрання чинності судового рішення або з моменту розлучення. Ми розповімо, коли дійсно починають утримувати аліменти і як довго триває судовий процес за позовами даної категорії.

Підстави для нарахування аліментів

Гроші на утримання дитини утримуються на підставі:

  • угоди;
  • судового рішення.
Заяву на аліменти можна подавати під час шлюбу, в ході шлюборозлучного процесу, а також після розлучення. Найчастіше вимога про стягнення подається одночасно з позовом про розірвання шлюбу.

Як стягнути аліменти за виконавчим листом, ми розповіли в цій статті. Що потрібно врахувати, укладаючи аліментну угоду, ми розповіли в статті “Угода про утримання дитини, розірвання шлюбу“.

Куди звернутися за аліментами?

Стягувач подає до канцелярії суду заяву з необхідними додатками і квитанцією про оплату судового збору. З цього моменту і відбувається нарахування аліментних платежів.

Судове рішення по справі є підставою для видачі наказу або виконавчого листа. В наказі і листі вказана інформація про:

  • платника;
  • аліментоотримувача;
  • суму, що підлягає щомісячному перерахунку;
  • дату, з якої повинні утримуватися аліменти.

Виконавчі документи надаються на адресу:

  • судових виконавців, які якої порушують провадження щодо аліментоплатника;
  • адміністрації підприємства, де працевлаштований платник.

Якщо стягувач направить виконавчий документ за місцем роботи платника, аліменти можна буде отримати з першою нарахованою зарплатою. Якщо ж стягненням платежів займеться виконавець, термін першого платежу може розтягнутися до 3 місяців із-за бюрократичних зволікань.

Читайте також:  Порядок стягнення аліментів в суді (зразок позовної заяви)

З якої дати утримують аліменти?

Дата нарахування коштів залежить від виду виконавчого документа, який є підставою для утримання.

Нарахування в добровільному порядку

У добровільному порядку аліменти стягуються на підставі угоди, сторонами якої є батьки (законні представники) неповнолітнього. Договір підлягає нотаріальному посвідченню, після чого набуває юридичну силу виконавчого документа.

Батьки самостійно визначають початок сплати аліментів. Однак варто врахувати, що умови угоди не повинні йти всупереч із законом і порушувати права неповнолітнього, який претендує на фінансове забезпечення. Сторони оформляють зміни і доповнення у письмовому вигляді, які також нотаріально посвідчуються. При наявності спору, розбіжності вирішуються у суді.

Стягнення аліментів у судовому порядку

Дуже часто питання з датою нарахування аліментів виникають при стягнення аліментних коштів у судовому порядку. Багато хто вважає, що аліменти починають утримувати:

  • з дати винесення рішення;
  • з моменту розлучення;
  • з дня порушення виконавчого виробництва.

Це невірно. Аліменти утримують з дня подання позову до суду.

Але в кожному правилі є винятки. Так, гроші можна стягнути за останні три роки, які передують даті звернення з позовом. Це допускається, якщо:

  • до звернення у суд стягувач вчиняв дії, спрямовані на отримання аліментів (направляв листи з вимогами про виплати на утримання, вів телефонні переговори, звертався з держоргани із заявою про розшук другого з батьків і так далі);
  • позовні вимоги заявлено вперше. Іншими словами, до моменту подання позову гроші на дитину з батьків не стягувалися.
Виконавчі документи про стягнення платежів можуть бути пред’явлені судовим виконавцям до того моменту, поки дитині не виповниться 21 рік. Це обумовлено тим, що аліментні зобов’язання зберігаються аж до 18-річчя дитини, при цьому 3 роки – термін давності по аліментах.

В статті “Порядок стягнення аліментів у суді” ми докладно розповіли, як проходить судове засідання.

Читайте також:  Як розраховують аліменти на одну дитину (формула розрахунку)

Встановлення батьківства: коли утримуються аліменти?

У деяких ситуаціях заява про батьківство може містити вимогу про нарахування аліментів. Якщо суд встановить родинні стосунки, платежі будуть утримувати з дня направлення позову.

Якщо в позові про встановлення батьківства аліментні вимоги не заявлялися, потрібно насамперед отримати судове рішення, що підтверджує родинні зв’язки. Лише потім звертатися з заявою про стягнення коштів на дитину, прикласти судове рішення про встановлення батьківства. З цього моменту і почнеться стягнення платежів.

Строки розгляду аліментних справ

Скільки часу може тривати розгляд позовної заяви у суді? Це питання хвилює багатьох потенційних алиментоотримувачів.

Терміни розгляду позову залежать від виду справи, а також від того, чи оскаржать боку судове рішення.

Наказове провадження

Розгляд справи відбувається за спрощеним варіантом, який можливий, якщо:

  • відсутні суперечливі ситуації щодо дітей;
  • позов не містить вимог про оспорювання або встановлення батьківства;
  • немає спору щодо розмірів і порядку нарахування аліментів.

Суддя розглядає справу близько 3 робочих днів (з дня подання позову), далі виносить рішення, яке оформляє судовим наказом. Заява буде розглянута у відсутність сторін, судове рішення направлять платнику поштою. Сторонам дається 10 днів на оскарження, після чого рішення набуває чинності.

Підсумуємо: в наказному провадженні, судове рішення про стягнення аліментів можна отримати через 2 тижні після подачі позову.

Якщо аліментоплатник оскаржить рішення суду, воно буде скасовано. Справу направлять на повторний розгляд, але вже в порядку позовного провадження.

Позовне провадження

При наявності спору про дітей або про розміри аліментів, суд розгляне справу в порядку позовного провадження. В даному випадку засідання проходять за участю сторін і третіх осіб, суддя заслуховує доводи, вивчає подані документи, при необхідності викликає свідків.

Читайте також:  Сплата аліментів – порядок стягнення коштів на дитину

Стягувач направляє позовну заяву поштою або особисто (нарочним) до суду за місцем проживання відповідача. Документ реєструють і передають судді, який протягом 5 днів приймає справу до провадження.

Суддя не прийме позовну заяву до розгляду, якщо вона оформлена невірно або відсутні документи, на які посилається позивач. В цьому разі заявникові дається час на усунення недоліків.

Через 10 робочих днів з дня подання позову суддя повідомляє сторонам про дату та час першого засідання.

Спрогнозувати, коли буде прийнято остаточне рішення по аліментному позову, важко. Але не раніше, ніж суд вислухає доводи сторін, вивчить представлені докази.

Рішення набуває чинності після прийняття і відразу видається на руки позивачу (або документ направлять поштою). Постанову можна оскаржити. У разі скасування стягнуті кошти підлягають поверненню.

Стягнення аліментного боргу

Алиментная заборгованість підлягає обов’язковому стягненню. І неважливо, чи живий стягувач і чи досягла дитина повноліття. Борг стягнуть за весь час, протягом якого платник зобов’язаний перераховувати аліменти за угодою або судовим рішенням.

Більше про те, як отримати гроші на дитину після того, як їй виповнилося 18 років, ми розповіли в цій статті.

Зверніть увагу!

  • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
  • Всі випадки індивідуальні і залежать від багатьох факторів.
  • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему – ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!

2
Отправить ответ

avatar
1 Тем комментариев
1 Ответов
1 Подписчиков
 
Популярный комментарий
Популярное обсуждение
  Подписка  
новейшим старейшим рейтингу
Уведомления of
Ірина
Гость
Ірина

Пакет документів на стягнення аліментів подалися до виконавчої служби 11 лютого, місце роботи боржника було вказано. Вже 10 липня ,досі аліменти не нарахували. Організація, де працює боржник зробили перерахування коштів на рахунок виконавчої служби. Як отримати аліменти? Хто несе відповідальність за 6 місяців боргу?

wpdiscuz   wpDiscuz