Спадщина за законом, якщо немає заповіту

Питання, пов’язані зі спадщиною, в правовій сфері вважаються найскладнішими. При їх вирішенні, крім юридичної складової, необхідно брати до уваги й людський фактор. Якщо інститут прийняття спадщини на підставі заповіту більш-менш врегульований, то при оформленні майна за законом у родичів виникає безліч питань. Сьогодні ми розповімо про те, як оформляється спадщина за законом, які терміни відведені для цього, які необхідно зібрати документи.

До речі, в статті “Спадщина за заповітом: порядок оформлення, форма і зміст” ми розповіли, як складається та посвідчується за повіт, коли документ можна визнати недійсним.

Процедура спадкування за законом

У законі встановлено, що майно після смерті власника приймається двома способами:

  • на підставі заповіту;
  • за законом.

У першому випадку все зрозуміло – власник при житті оформляє заповіт, особисто визначає, хто з осіб (родичів, громадян, які не перебувають з ним у родинних стосунках або юридичних осіб) отримає його майно, яка частка і кому належить.

Якщо заповіт оформлений не був, спадкові права реалізуються у відповідність із законом – в суворій відповідності з встановленою черговістю спадкоємців:

  • 1-я черга – діти, подружжя, який пережив власника, батьки;
  • 2-я – дід-бабуся, повнорідні та неповно рідні брати-сестри;
  • 3-я – дядько-тітка спадкодавця;
  • 4-я – особи, що проживали із спадкодавцем однією сім’єю не менше п’яти років;
  • 5-я — інші рідні до шостого ступеню споріднення, а також утриманці померлого, які не являються кровними родичами;
Існує основне правило спадкування за законом – родичі наступної черги можуть вступити у спадкові права тільки в тому випадку, якщо відсутні першочергові претенденти. І так далі. Тобто оформлення відмови або неприйняття спадщини родичами попередньої групи дає право отримати майно особам, які входять у наступну чергу.

Якщо до спадщини закликаються правонаступники однієї черги, кожен з них отримує рівну частину. При цьому частки можуть бути перерозподілені. Для цього претендентам слід оформити відповідну заяву.

Спадщина за законом без заповіту

При виникненні питань, які стосуються спадкових відносин, насамперед необхідно звернутися в нотаріальну контору. Перше питання, з яким стикаються спадкоємці – до якого нотаріуса слід звернутися?

  • Питання переоформлення майна на підставі заповіту регулюються будь-яким нотаріусом (приватним або державним), до послуг якого звернувся правонаступник. Якщо у родичів відсутній заповіт, але є підстави вважати, що документ був оформлений, слід звернутися у вищий нотаріальний орган з відповідним запитом.
  • Питання поділу спадкової маси між законними правонаступниками (якщо відсутній заповіт) раніше належали до компетенції державних нотаріальних контор, які розташовувалися за місцем проживання померлого власника. Зараз же спадкоємцям можна звернутися до будь-якого нотаріуса, в тому числі і до приватного.
Читайте також:  Документи для спадщини

Які документи необхідні для оформлення спадщини?

Процедура спадкування без заповіту починається з того, що всі зацікавлені особи (правонаступники за законом) зобов’язані відвідати нотаріуса і оформити заяву про видачу спадкового свідоцтва. Цей документ є підставою для переоформлення права власності.

Законом не передбачена спеціальна форма заяви. Документ оформлюється у довільній формі, з дотриманням загальних правил документообігу і повинен містити наступну інформацію:

  • П.І.Б. нотаріуса, який розглядає заяву;
  • П.І.Б., місце проживання та реєстрації, контактні дані заявника (правонаступника);
  • П.І.Б., місце проживання та реєстрація довіреної особи (якщо заяву подає довірена особа);
  • назва документа;
  • загальна інформація, що дає право на отримання власності – дата смерті громадянина, наявність родинного зв’язку, бажання заявника вступити в права і так далі;
  • дата, підпис.

Претенденту слід оформити заяву особисто, але краще звернутися до нотаріуса, який надасть типовий зразок.

Крім заяви, потенційному спадкоємцю слід надати пакет документів, куди входять:

  • свідоцтво про смерть громадянина;
  • документ про реєстрацію померлого;
  • документи, які підтверджують ступінь споріднення;
  • інші документи, що мають відношення до прийняття власності.

Перевірка документів та оформлення свідоцтва

Після оформлення заяви та надання пакету документів, нотаріус проводить перевірку. На цій стадії буде перевірена наявність всієї документації, достовірність даних, підтверджені повноваження правонаступників, проведені інші необхідні дії.

Якщо документи зібрані і повністю відповідають дійсності, нотаріус оформляє і видає свідоцтво про вступ у спадок. Як правило, даний документ видається через шість місяців з моменту відкриття процедури. У деяких випадках строки спадкування за законом можуть бути скорочені – якщо, приміром, нотаріус переконається в тому, що інших претендентів немає і претензії на спадщину заявлені не будуть.

Якщо у спадковій масі є прості рухомі об’єкти (наприклад, побутова техніка, особисті речі) – стадія переходу власності до нових власників на даному етапі завершена. Якщо до складу спадщини входить нерухоме майно, існую додаткові умови. Оформлене нотаріусом свідоцтво потрібно пред’явити в територіальний відділ МБТІ, який вносить зміни в реєстраційні документи і, у свою чергу, видає свідоцтво про право власності. Для переоформлення транспортних засобів, спадкоємцям необхідно звернутися в ДАІ.

Читайте також:  Виплата боргів, які входять у склад спадщини

Терміни оформлення спадщини

Законом визначені загальні терміни для оформлення спадщини – шість місяців. Протягом цього часу встановлюються і закликаються до спадщини першочергові родичі. Якщо вони відсутні, або оформили «відмовну» заяву, майно отримують родичі, які входять у наступну групу. Для них терміни оформлення обмежені вже трьома місяцями.

Наведемо приклад:

після смерті громадянина, претендентами на його майно є родичі першої, другої та третьої групи. Першочергові правонаступники мають право прийняти власність, не прийняти або оформити відмову. На це їм дається півроку. Якщо власність не прийнята, право спадкоємства переходить до родичів другої черги. У останніх є три місяці на подачу відповідної заяви. Якщо ж і вони підписали відмовну, майно відійде до претендентів, які входять у третю групу. Таким чином, правонаступники третьої черги закликаються до спадкування через дев’ять місяців після відкриття спадкової процедури. Варіантів може бути безліч. Цей приклад показує, що оформлення спадщини у деяких випадках розтягується на більш тривалий термін.

Якщо встановлений законом термін пройшов, а родичі не побажали вступити в ряди спадкоємців, вони втрачають право на отримання власності.

Разом з тим, при підрахунку спадкових термінів слід врахувати такі нюанси:

  • Хоча законодавець встановив, що час починає обчислюватися з дня смерті власника, фактично термін починає відраховуватися з наступного дня, що передує дню смерті (щоб усунути можливу колізію з часом).
  • Правонаступник, який не був повідомлений про смерть власника або пропустив шестимісячний строк з поважної причини, може відновити його, звернувшись до суду з позовною заявою. Якщо суд задовольнить вимогу і відновить термін, свідоцтва, оформлені раніше – анулюються.

Відновлення строків

Що можна порадити родичам, які не змогли укластися в шестимісячний термін і не встигли подати заяву? Існує два варіанти виходу з даної ситуації:

  • Звернутися до судового органу з позовом і клопотати про відновлення строку. Якщо рішення буде позитивним, частки будуть розподілені по-іншому – з урахуванням інтересів нового спадкоємця.
Зверніть увагу! Час подачі позову про поновлення строків також обмежений шістьма місяцями і починає обчислюватися з дня, коли правонаступник дізнався (або міг дізнатися) про відкриття спадкової процедури.
  • Заручитися згодою всіх раніше покликаних до спадщини родичів і відібрати у кожного заяву про те, що він не заперечує проти зміни раніше розподілених часток.
Читайте також:  Заява про фактичне прийняття спадщини

Більше про це ми розповіли в статті “Як оформити спадщину після спливу строку для її прийняття?“.

Податки при оформленні спадщини

Раніше в статті “Скільки коштує спадщина (витрати при вступі у спадщину в Україні)” ми докладно розповіли, скільки треба заплатити родичам при оформленні спадку.

В ст. 174 ПК України встановлені правила оподаткування доходу, отриманого в результаті прийняття спадщини.

Так, для членів сім’ї померлого, які входять у першу та другу ступінь спорідненості, об’єкти спадщини оподатковуються оподатковуються за нульовою ставкою.

Всі інші родичі зобов’язані перераховувати 5% від вартості отриманого ними спадкового об’єкту.

Якщо в списку претендентів знаходяться два і більше родича, податок сплачується кожним окремо. Розмір податку за свідоцтво, видане за рішенням суду, залишається незмінним.

Існують окремі випадки, коли розрахунок вартості оформлення провадиться по-іншому (наприклад, якщо нотаріус засвідчує документ за межами контори).

Крім того, при оформленні спадщини за законом, стягується військовий збір у сумі 1,5% від вартості майна.

Зверніть увагу!

  • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
  • Всі випадки індивідуальні і залежать від багатьох факторів.
  • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему – ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!

12
Отправить ответ

avatar
7 Тем комментариев
5 Ответов
6 Подписчиков
 
Популярный комментарий
Популярное обсуждение
  Подписка  
новейшим старейшим рейтингу
Уведомления of
Виктория
Гость
Виктория

Здравствуйте. Помогите разобраться. Получила я у спадок дом от мамы, есть уже свидетельство на право собственности, а на землю где стоит дом и сарай нет, так как мама моя его не успела оформить, только дом успела после своей мамы. Могу я продать дом без документов на землю?

Ірина
Гость
Ірина

Добрий день.Помер тато,проживав з мачухою,перебував з нею в шлюбі.Мене виховувала бабуся,татова мама.Спільних дітей з мачухою не було,але мачуха являється опікуном своєї онуки.Чи належить мені частина спадщини?Я незнаю ,чи був складений заповіт.

Ярослава
Гость
Ярослава

Доброго дня підкажіть померла моя мама в неї три дочки.середня отримала заповіт на хату від мами коли вона ще була жива.напай нічого не залишила .старша дочка відмовляється використати заяву в чіюсь користь взагалі не притендує на пай.як буть .в середньої дочки 5 паїв та ще заповіт на хату.я найменша в матері як мені буть в такій ситуації.коли мама ще була з нами вона казала що пай розділений між старшою і меншою.бо в тої є вже не один пай.що мені робить .моя мама помогала вчити мені старшого сина за кошти паю.дякую

Виктория
Гость
Виктория

Здравствуйте. У меня такой вопрос: умерла моя мама, у нее остался дома м паи на землю, сразу хотел вступить мой отец в спадок, но потом написал отказ в пользу меня и моего брата. Хочу узнать имеем мы права на дом и паи? Или только паи? Завещание мама не оставила.

Катя
Гость
Катя

Добрий день .Цікавить питання таке після смерті батька хочу забрати у спадок план на забудову земельної ділянки.Заповіт батьком не був складений.Що мені потрібно робити?

Іванна
Гость
Іванна

Доброго дня!Допоможіть,будь ласка,розібратися в такій ситуації:після смерті батька спадкоємці не подали заяви про прийняття спадщини в установлений термін.Пройшло багато років.Ми живемо у батьківській хаті.Інші спадкоємці днями написали відмову від своїх часток.Як тепер отримати свідоцтво про право на спадщину і до кого звернутися?

Дмитро
Гость
Дмитро

Доброго дня!
Дайте відповідь будь ласка: якщо строкові банківські вклади померлого чоловіка підлягають розподілу між правонаступниками за законом на тих самих умовах що й рухоме та нерухоме майно придбане під час браку, тобто лише 50% (безпосередня доля померлого чоловіка) розподіляються рівними частинами (у т.ч. між жінкою), чи діє в даному випадку зворотна логіка: підлягає чи ні 50% долі строкового банківського вкладу жінки оформленого під час браку розподілу між правонаступниками на тих самих умовах?
Дякую

wpdiscuz   wpDiscuz