Як оформити спадщину після спливу строку для її прийняття?

Згідно із законом, вступити у спадкові права слід протягом шести місяців з моменту відкриття спадкової процедури. Строки починають обчислюватися з наступного дня після смерті громадянина. Якщо день смерті не відомий, і особа визнана померлою у судовому порядку, днем смерті вважається дата, зазначена у судовому рішенні.

А якщо спадкоємець пропустив цей строк – як в такому випадку діяти? Як оформити спадщину після спливу строку для її прийняття? Відповімо відразу – зробити це можна. Правда, необхідно підготувати документи та пройти певну процедуру.

Раніше у статтях “Строки прийняття спадщини” та “Термін вступу у спадщину” ми докладно розповіли про гранічні строки прийняття.

Процедура оформлення спадщини

Прийняти власність у встановлені півроку нескладно. Законному правонаступнику або особі, зазначеній у заповіті, необхідно отримати свідоцтво про смерть і представити його нотаріусу за місцем відкриття спадкової процедури. Далі оформити відповідну заяву, висловивши таким чином згоду прийняти майно спадкодавця.

Питаннями спадкування займається нотаріус, який розташовується за останнім місцем проживання заповідача. Якщо не представляється можливим встановити, де постійно проживав спадкодавець, правонаступник може звернутися в будь-яку нотаріальну контору, там йому підкажуть подальший алгоритм дій.

Далі, після подачі заяви (або до її оформлення), потрібно зібрати і представити пакет документів, куди входять:

  • копія паспорта заявника;
  • свідоцтво про смерть власника;
  • довідка з керуючої компанії (з інформацією про місце проживання спадкодавця);
  • довідка про зняття з обліку;
  • документи, що підтверджують ступінь споріднення;
  • правовстановлюючу та технічну документацію на власність, яка належала спадкодавцеві на момент смерті;
  • документи, що підтверджують оціночну вартість спадкової маси;
  • квитанція про сплату держмита;
  • інші документи.

Проте зупинятися на цьому не варто – часто рідні не володіють інформацією, яке майно було придбано померлим і де воно нині перебуває. Якщо є підозра на цей рахунок, нотаріус може направити запити у відповідні установи (банк, МБТІ, ДАІ тощо) і встановити, що точно входить в реєстр спадкового майна.

Після спливу 6-місячного терміну, покликані до спадщини громадяни (або особи, зазначені в заповіті) зустрічаються знову ж у нотаріуса і отримують на руки свідоцтва про право на спадщину. Документ можна забрати пізніше. Головне, що потрібно зробити – це заявити про свої права, тобто оформити заяву.

Читайте також:  Місце відкриття спадщини

Вступити в права раніше шести місяців не вийде. А значить, перереєструвати спадкову власність і стати її повноправним власником – не можна. Навіть якщо вартість спадкової маси мізерна, документи зібрані оперативно, інших претендентів немає і не передбачається.

Про терміни позовної давності у спадковому праві ми розповіли в статті “Строк позовної давності у спадковому праві“.

Якщо правонаступник покликаний до спадкоємства відразу за кількома підставами (вказаний у заповіті, виступає в якості першочергового спадкоємця, набуває права за спадкової трансмісії), він має право прийняти власність за однією підставою, відразу з кількох, або всіх одночасно.

Ось таким чином відбувається оформлення спадщини.

Але що робити родичам, які не були обізнані про смерть заповідача, або з об’єктивних причин не змогли оформити заяву у нотаріуса? Наприклад, проживали в іншому регіоні або навіть в іншій країні, тяжко захворіли і проходили лікування, перебували в тривалому відрядженні. Невже вони втрачають остаточно право на отримання своєї частки?

У статті 1272 ЦКУ передбачені такі ситуації, зокрема прийняття майна по закінченні встановленого часу.

Як оформити спадщину, якщо минуло 6 місяців?

Отримати свою частку через півроку і більше можна, якщо…

  • поновити строк судовому порядку;
  • заручитися згодою всіх правонаступників, які вже вступили в свої права;
  • фактично прийняти всю власність або її частину.

Процедура в даному випадку більш тривала і складна. Щоб отримати належну частку, родичам, що «запізнилися», доведеться проходити через судову процедуру або домовлятися з іншими спадкоємцями, які вже встигли отримати майно чи, можливо, вже володіють ним.

А зараз докладно відповімо на питання, як оформити спадщину після спливу строку для її прийняття.

Відновлення спадкових термінів в суді

Суд продовжує (відновлює) терміни, якщо правонаступник доведе, що…

  • він не знав і не міг дізнатися про факт відкриття процедури. Тобто його не поставили до відома про смерть родича, чиє майно він зможе успадкувати.
  • пропуск строків стався з поважних причин.
Існує один нюанс: час подачі позову також обмежений. Правонаступник зобов’язаний подати позов про поновлення строків протягом півроку з моменту, коли причини пропуску усунені.

Зразок заяви про відновлення строку прийняття спадщини

В статті “Спадщина через суд (зразок позовної заяви)” ми розповіли, в якому випадку майно оформляється у суді, в який суд звернутися та які документи необхідно зібрати.

Читайте також:  Спадкування за законом - хто має право на спадщину в Україні?

Буває, що самі близькі люди тривалий час не проявляють інтересу один до одного. Але, отримавши інформацію про смерть батька чи матері, а також про те, що у тих є квартира або машина, починають активні дії та задають питання: як оформити спадщину після спливу строку для її прийняття?

В суді доведеться доводити, що претендент, який «запізнився», не знав про смерть близької йому людини. Поважною причиною недотримання строку може бути…

  • тривале відрядження;
  • затяжна хвороба;
  • проживання у віддаленій місцевості;
  • відбуття покарання в місцях позбавлення волі та інше.

Наведемо приклад:

Після смерті власника, першочерговими претендентами на майно є його дружина та неповнолітній син. Останній виїхав з країни, відносини з батьками фактично не підтримував, про те, що батько помер, йому не повідомили. Дружина після закінчення півроку вступила в права спадкування. Через вісім місяців після відкриття спадкової процедури приїхав син спадкодавця. Дізнавшись про смерть батька, подав судовий позов про поновлення строку. В даному випадку суд буде на стороні претендента, який несподівано з’явився, оскільки того не повідомили про смерть батька і про відкриття процедури. Крім того, позов був поданий протягом шести місяців з дня, коли син дізнався про смерть батька.

Якщо суддя визнає правонаступника таким, що прийняв майно, він встановить нові частки всіх учасників. А якщо це необхідно – визначить заходи щодо захисту майнових прав заявника. На підставі судового рішення, раніше видані нотаріусом свідоцтва будуть анульовані.

Але якщо в суді буде надано докази, що позивачу повідомили про смерть заповідача, однак до нотаріуса він не звернувся – терміни відновлені не будуть. Суддя розцінить це як відмову від власності в добровільному порядку.

Прийняття майна за згодою інших спадкоємців

Претендент, який пропустив строки, може одержати належну йому частку без судових позовів. Однак з умовою, що інші правонаступники, раніше покликані до спадкоємства, проти цього не заперечують.

Для реалізації даного варіанту необхідно відібрати у кожного спадкоємця, який отримав свідоцтво, заяву про те, що він згоден на перерозподіл часток. Згода має бути нотаріально засвідчена.

На практиці така процедура трапляється рідко. Якщо це і відбувається, то, як правило, спадкоємці збираються у нотаріуса, дають згоду і тут же оформляють заяви. Документ можна оформити у будь-якій нотаріальній конторі. На підставі заяв родичів, оформлені свідоцтва скасовуються і видаються нові – вже з урахуванням інтересів появи спадкоємця.

Читайте також:  Строк позовної давності у спадковому праві

Для скасування раніше оформлених свідоцтв нотаріус виносить постанову. Якщо майно було переоформлено, постанову нотаріуса слід надати в організацію, яка здійснює облік та реєстрацію власності (МБТІ, ДАІ). Надалі в базу даних вносяться зміни.

Фактичне прийняття спадщини

Якщо правонаступник не звернувся в нотаріальну контору у визначений термін, але фактично прийняв майно, він вважається таким, що вступив у спадкові права. В даному випадку діють окремі правила щодо строків, та при цьому існує позитивний нюанс.

Щоб придбати спадкову власність, правонаступник повинен взяти хоча б її окрему частину. І якщо якась частина прийнята, спадкоємець прийняв всю належну йому частку – в чому б таке майно не виражалася і де б не знаходилося.

Вступ у права спадкування з умовою або застереженням – не допускаються.

Фактично прийняте майно належить правонаступникові з моменту початку спадкової процедури. І не має значення, чи мала місце державна реєстрація прав власності (якщо таке майно підлягає держреєстрації).

Іншими словами, якщо родич прийняла хоча б частину майна померлого, він прийняв усю власність.

Наприклад: спадкоємець проживає у спадковій квартирі, оплачує боргові зобов’язання спадкодавця, одержує належні йому грошові кошти. І все це він зробив протягом півроку з дня смерті власника. Правонаступник вважається таким, що прийняв спадщину.

Зразок позовної заяви про фактичне прийняття спадщини

Трапляється, родичі не здогадуються, що вони прийняли майно. Минув час, всі терміни пропущені, однак нотаріус навіть тоді оформляє свідоцтво. Це відбувається, якщо…

  • претендент на спадщину був зареєстрований у спадковій квартирі;
  • спадкове майно знаходилося у спільній з заповідачем власності.

Тепер ви знаєте все про те, як оформити спадщину після спливу строку для її прийняття

Більше про те, як вступити у спадок без заповіту, ми розповіли в цій статті.

Зверніть увагу!

  • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
  • Всі випадки індивідуальні і залежать від багатьох факторів.
  • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему – ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!

3
Отправить ответ

avatar
2 Тем комментариев
1 Ответов
2 Подписчиков
 
Популярный комментарий
Популярное обсуждение
  Подписка  
новейшим старейшим рейтингу
Уведомления of
Марія
Гость
Марія

Доброго вечора.я проживала з бабусею багато років і дотримувала її до смерті,заповіт вона написала на мене,але я пропустила час подачі заяви в нотаріуса до пів року.як мені правильно тепер поступити? допоможіть будь ласка.

Федір
Гость
Федір

Де зразок заяви?

wpdiscuz   wpDiscuz