Спадщина з 1 листопада 2018

В інтернеті поширюється інформація про те, що дарування та спадщина з 1 листопада 2018 ускладняється – громадяни України не зможуть укладати договори дарування, а також не зможуть отримувати спадок, поскільки змінюється порядок оцінки майна. А саме влада виключає із переліку прав оцінювачів, права по проведенню оцінки майна, яке передавалося за договорами купівлі-продажу та оформлювалося у спадок. А відсутність такої оцінки унеможливлює оформити договори та спадкові документи нотаріально.

Новий закон про спадщину з 1 листопада 2018

При цьому новий закон про спадщину 2018 відсутній, а зміни аргументуються нормативними актами, зокрема…

  • Порядком вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, який затверджений наказом Мінюсту України від 22.02.12 №296/5;
  • та Порядком проведення оцінки для цілей оподаткування та нарахування і сплати інших обов’язкових платежів, які справляються відповідно до законодавства, який затверджений постановою КМУ від 04.03.13 №231).

Згідно п. 1.11 Порядку № 296/5, при проведенні операцій з об’єктами нерухомості, нотаріуси посвідчують договори при наявності оціночної вартості таких об’єктів.

А згідно Порядку, визначений механізм здійснення оцінки нерухомості та рухомого майна з метою розрахунку доходу платника податку – фізичної особи – від продажу (обміну) майна, крім випадків дарування та прийняття у спадок.

Таким чином, як вказано у багатьох статтях, договори дарування та спадщина з 1 листопада 2018 стають недосяжними – при зверненні громадянина до нотаріуса, в нотаріальній конторі його попросять надати оціночні документи, які, як зрозуміло, будуть відсутні.

Разом з тим, не зрозуміло, чому в інтернет-статтях вказана саме ця дата – 01 листопада 2018 року. Чому саме з цієї дати вказано, що прийнято новий закон про дарування майна 2018 та новий закон про спадщину. Чому оцінювачі з цього дня не зможуть проводити оцінку майна, подарованого або отриманого у спадок? Ніде в нормативних актах не зазначений цей період.

Читайте також:  Оформлення спадщини неповнолітнім

Але навіть це не головне.

А звернути увагу слід на наступне: якщо пересічний громадянин, який збирається отримати в дар майно або успадкувати, зайде на офіційний сайт ЛігаЗакон, то він побачить, що Постанова КМУ від 04.03.2013 № 231 втратила чинність, на підставі судового рішення від 29.07.2015 № v6298760-15.

постанова КМУ від 04.03.13 №231

З Постановою суду можна ознайомитися тут:

Порядком проведення оцінки для цілей оподаткування та нарахування і сплати інших обов'язкових платежів, які справляються відповідно до законодавства, який затверджений постановою КМУ від 04.03.13 №231

Таким чином, вищезазначений Порядок № 231 був розкритикований на всіх рівнях та на сьогоднішній день не має юридичної сили.

Правові відносини, пов’язані з даруванням та отриманням майна у спадок, зустрічаються повсякденно. Такі правовідносни врегульовані Цивільним кодексом України, іншими нормативно-правовими актами.

Договори дарування та спадкові документи засвідчуються в нотаріальних конторах без будь-яких проблем.

Крім того, зверніть увагу на те, що при отримані спадку правонаступниками першої та другої черги, проведення оцінки взагалі не потрібно, оскільки оподаткування здійснюється за 0 ставкою (Закон України “Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні”).

Зверніть увагу: до першої черги входять: батьки, чоловік/дружина, діти (у т.ч. усиновлені). До другої черги – рідні брат/сестра, бабуся/дідусь, онуки. Більше про черги спадкоємців ми розповідали у статті “Спадкування за законом – хто має право на спадщину в Україні?“.

Новий закон про спадщину та закон про дарування майна 2018

Ще раз наголошуємо, що українці зможуть спокійно подарувати, отримати у дар або прийняти у спадок майно, навіть після «страшної дати» – 1.11.2018.

До речі, ці чутки про труднощі, які ніби-то виникають з 01 листопада при оформленні договору дарування та прийняття майна у спадок, виникають у жовтні кожного року. У 2016 року навіть розповсюдилася паніка – поширилися чутки, що спадкове майно потрібно викуповувати у держави…

Читайте також:  Заява про прийняття спадщини (зразок заяви)

Порада юриста в даному випадку буде одна: збирайте інформацію з офіційних джерел та не довіряйте чуткам.

В статті “Свідоцтво про право на спадщину: порядок, місце, строк видачі” ми розповіли, що треба для видачі свідоцтва, які є пільги, при яких осбтавинах свідоцтво можна визнати недійсним.

До речі, прочитайте нашу попередню статтю “Договір дарування або заповіт – що краще та дешевше?“.

Якщо ви бажаєте дізнатися, як правильно скласти договів дарування, скільки коштує його оформлення у нотаріуса, коли цей документ можна визнати не дійсним та скасувати, прочитайте нашу статтю “Закон про договір дарування майна 2018 (скільки коштує у нотаріуса, зразок)“.

Зверніть увагу!

  • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
  • Всі випадки індивідуальні та залежать від багатьох факторів.
  • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему – ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!

10
Отправить ответ

avatar
6 Тем комментариев
4 Ответов
6 Подписчиков
 
Популярный комментарий
Популярное обсуждение
  Подписка  
новейшим старейшим рейтингу
Уведомления of
Оксана
Гость
Оксана

Власник квартири не має громадянства України, але тривалий час проживає в Україні. Що для нього краще і дешевше: заповісти чи подарувати квартиру сину

Марина
Гость
Марина

Здравствуйте! У меня умерла бабушка. Завещание не оставила. Моя мама в течении шести месяцев не подала заявление на права наследства. Братьев и сестер у мамы нет. Дедушка тоже давно умер. У бабушки есть ещё одна сестра с которой они не общались напротяжении 10 лет. Могу ли я оформить наследство на себя, потому как мама не хочет.

Віка
Гость
Віка

Доброго дня! Скажіть будь ласка чи може моя мама претендувати на спадок, якщо заповіт написаний на внука? Заповіт ми не знайшли, мама подала заяву про оформлення права на спадщину до 6 місяців, їй відмовили, сказали, що заповіт написаний на її сина(заповіт вже знайшли), мама повідомила сина він збирається судитися. На той час коли писався заповіт в бабусі були проблеми з головою ( втрачала свою пам’ять) частково, їй ставало гірше і гірше в перед смертю вона втратила її зовсім. Довідки від лікаря в нас немає, так як ми не думали, що таке буде. Доглядала за нею мама всі витрати в зв’язку… Читать далее »

Віталій
Гость
Віталій

Доброго дня. Якщо мати написала заповіт на мене,але там ще проживає вітчим (більше 5років). На яку частку він має право,але вони жили в “цивільному шлюбі” і він там не приписаний.

Дина
Гость
Дина

Я отримала квартиру дарствено.5рокив на квартире живут кватеранти,без прописки,вони можуть претендовать на квартиру?

Наталія
Гость
Наталія

Добрий день . Мама залишила в спадок пай на землю , в акті про право на власність з однієї стороги написано мама , з друої сторони написали мене як правонаступнецю. Кажуть що тепер видають новий акт . де буде зазначено тільки я как власниця пайової землі . Як його отримати і де .

wpdiscuz   wpDiscuz