Закон про договір дарування майна 2018 (скільки коштує у нотаріуса, зразок)

Законодавець дає право власнику майна (наприклад, нерухомості) визначити підстави та умови, згідно яким інша особа буде повноправно володіти та розпоряджатися таким майном. Мова піде про договір дарування.

Сьогодні ми з’ясуємо, які вимоги пред’являються до дарчої, в яких випадках вона визнається недійсним, які податки та збори треба сплатити при оформленні документів. Також надамо зразок договору та розповімо, чи правда, що у 2018 році змінився закон про дарування майна та з’явилися складності при оформленні дарчої у нотаріуса.

Договір дарування квартири, обмеження при оформленні

Порядок та умови укладення договору дарування (в тому числі квартири або іншої нерухомості), описані у главі 55 ЦКУ.

Сторонами в такому договорі виступають фізичні та юридичні особи, держава, територіальні громади. За умовами угоди дарувальник передає або зобов’язаний передати іншій стороні (обдаровуваній особі) майно у власність та без оплати.

Документ складається у письмовому вигляді, обов’язково завіряється нотаріально.

Процес нотаріального завірення проходить просто: нотаріус робить запис у Державному реєстрі речових прав про перехід прав власності. Далі департамент держреєстрації та нотаріату Мінюсту (управитель Держреєстру) направляє підтвердження. Нотаріус роздруковує виписку з реєстру та передає новому власнику. Виписку можна отримати як в паперовому вигляді, так і на електронному носії. Тільки після цього обдаровувана особа має право володіти, користуватися та розпряджатися майном.

Обмеження при укладанні договорів дарування квартири

Стаття 717 ЦКУ говорить про те, що майно передається безоплатно. Якщо сторони закріпили зобов’язання обдарованого вчинити на користь дарувальника якісь дії (майнового або немайнового характеру), це вже не буде вважатися договором дарування.

Закон обмежив добру волю дарувальника, якщо передача майна у дар порушує права особи, що визнана недієздатною. Крім того, батькам, усиновителям та опікунам не можна подарити власність своїх підопічних.

При укладанні договору дарування квартири присутність дарувальника не обов’язкова. Документ може підписати представник, якщо сторона-дарувальник не може оформити угоду особисто, приїхати  в нотаріальну контору та надати необхідну документацію. Представник повинен мати довіреність, в якій зазначені його повноваження. У договорі, що укладається представником, обов’язково зазначається ім’я особи-дарувальника, інакше договір визнається недійсним.

Читайте також:  Розподіл боргу при розлученні подружжя

Зобов’язання сторін

У ст. 721 ЦКУ законодавець наполягає на сумлінному ставленні особи-дарувальника до одержувача. Якщо майно, що передається в дар, має недоліки або якусь небезпечну властивість, дарувальник зобов’язаний повідомити про це. Якщо обдарована особа при використанні подарунку, зазнала шкоди, дарувальник повинен відшкодувати таку шкоду.

Умови прийняття дару за замовчуванням визначено в ст. 722 ЦКУ. Якщо людина отримала подарунок без попередньої згоди, то майно вважають прийнятим, якщо не було негайної відмови.

Згода отримати майно в дар під підтверджується просто: обдарована особа приймає майно. Взагалі-то передається не тільки майно, а й предмети, що пов’язують дарувальника з таким майном (наприклад, документи про власності на квартиру, ключи від автомобіля або інші інструменти, з допомогою яких можна управляти майном і т.і.).

Законодавець допускає оформлення договорів дарування, в яких визначені обов’язки сторін. Так, у ст. 723 визначено, що сторона-дарувальник може зобов’язатися подарити майно…

  • в майбутньому;
  • через певний проміжок часу;
  • при настанні обумовлених відкладених обставин.

Такі умови законом не встановлюються, разом з тим можна навести типові приклади: настання повноліття у одержувача майна, народження дитини у його родині, тощо.

Обов’язки одержувача подарунка на користь третіх осіб

Законодавці врахували, що отримання нерухомості в дар розширює матеріальні можливості обдаровуваної людини. У статті 725 ЦКУ обумовлено право особи-дарувальника покласти на одержувача обов’язки на користь третьої особи. Список зобов’язань не обмежений і, як приклади, можна назвати:

  • передачу певної суми грошей або майна;
  • виплату грошової ренти;
  • забезпечення довічного утримання;
  • збереження житла за вказаною людиною після зміни власника та інші подібні вимоги.

Після смерті дарувальника, вказана в дарчій третя особа може вимагати від одержувача подарунку виконання певної умови. Спори з приводу укладеного/зареєстрованого договору дарування розглядає суд. Законом встановлена позовна давність – 1 рік з дня реєстрації угоди у нотаріуса.

При оформленні угоди з відстроченими умовами її виконання, сторони зобов’язані враховувати настання необоротних обставин. У ст. 723 ЦКУ вказано, що дарча втрачає силу, якщо особа-дарувальник або обдаровувана особа помруть раніше обумовленого терміну передачі подарунка.

Читайте також:  Як залишити машину собі при розлученні (практичні поради юриста)?

Одностороннє розірвання договору

Законодавець допускає одностороннє анулювання відстроченого договору дарування,  якщо…

  • фінансовий стан дарувальника значно погіршився, при цьому строк виконання дарчої не настав (розірвання угоди відбувається за заявою особи-дарувальника);
  • людина відмовляється прийняти дар, коли документ вже укладений, але термін його виконання не наступив (розірвання дарчої відбувається за заявою одержувача);
  • дарувальник може анулювати угоду, якщо друга сторона скоїла злочин чи правопорушення;
  • власник побачив можливість погіршення, знищення майна одержувачем.

Якщо договір дарування розірвано на підставі домовленості сторін або судового рішення, обдаровувана особа зобов’язана повернути дар в речовій чи грошовій формі.

Договір дарування: зразок, правила оформлення

Згідно ст. 719 ЦКУ договір дарування нерухомості складається у письмовий формі та завіряється у нотаріуса. Учасники зобов’язані особисто бути присутніми при нотаріальному посвідченні/держреєстрації документа, але з цього правила є виняток (можливе підписання договору представником). Засвідчення проводить нотаріус за місцем реєстрації дарованої нерухомості або за місцем реєстрації одного з учасників договору.

Якщо подарунок – це частина спільної власності, то його для дарування необхідно виділити як окрему частину і зафіксувати нотаріально. Далі дарувальник заявляє про держреєстрацію виділеного об’єкта в державному реєстрі речових прав. Після проведення держреєстрації об’єкт можна дарувати.

В процесі засвідчення угоди, в нотаріальній конторі перевіряються наступні документи та обставини:

  • особи сторін-учасників правовідносин (на основі оригіналів паспортів чи інших посвідчень);
  • документ про право власності на нерухомість та належність її дарувальнику;
  • обставини обтяження дару – обмеження у вигляді тимчасових судових заборон передачі або арешту майна.

Якщо перерахованих обмежень немає, то сторони підписують договір, а нотаріус його завіряє. Після цього одержувач подає заяву про державну реєстрацію свого права власності на подарунок.

Зразок договору дарування ми представили тут.

++

Скільки коштує договір дарування у нотаріуса?

Подарована житлова нерухомість оподатковується так, як і отримана у спадок. Одержувач подарунка зобов’язаний відобразити в е-декларації про доход за минулий рік вартість отриманої нерухомості – для уплати податку на доходи фізосіб.

Зверніть увагу! Відповідно до ст. 174 ПКУ, податок за нульовою ставкою застосовується до одержувача майна, якщо той належить до першої та другої групи спорідненості по  відношенню до дарувальника.

Перша ступень родства – це син/дочка, чоловік/дружина, батько/мати. Друга ступінь – рідні брат/сестри, дідусь/бабуся.

Читайте також:  Все про судовий збір в Україні (звільнення, повернення, калькулятор розрахунку, зразок заяви)

Всі інші родичі та особи перераховують податок у розмірі 5 % від оціночної вартості подарованої нерухомості.

Якщо дарителем являється іноземний громадянин, а обдарованим – громадянин України, ПДФО буде становити 18%.

Крім того, родичі та всі інші особи, внезалежності від споріднення з особою-дарителем, платять військовий збір – 1,5% від оцінки майна.

При реєстрації дарчої стягується держмито у сумі 1% від оцінки об’єкту нерухомості. Згідно п.174.4 ПКУ, при обчисленні держмита приймається до уваги вартість нерухомості, що зазначена у договорі. Якщо обдарований являється родичем 1 або 2 групи спорідненості, застосовується нульова ставка податку, незалежна оцінка майна в даному випадку не проводиться.

Крім того, нотаріус може надавати послуги складання договору. Вартість їх нотаріус визначає особисто, у середньому це коштує 2000-2500 грн.

Тепер ви знаєте, скільки коштує договір дарування у нотаріуса.

Закон про дарування майна 2018

В інтернеті можна знайти інформацію, що з 1 листопада 2018 року нотаріуси не будуть оформлять договори дарування та спадщину, оскільки виникають труднощі з оцінкою майна – оцінщики з цього періоду не зможуть проводити експертну оцінку переданого в дар або успадкованого майна.договір дарування

Неофіційні видання посилаються на Постанову Кабінету Міністрів № 231 як на нормативний акт, яким суб’єктів оцінювання лишили прав здійснювати експертну оцінку. Інших нормативніих актів щодо внесення змін у Закон про дарування майна у 2018 році – не було.

Не будемо вдаватися у подробиці, зазначимо, що вказана Постанова скасована ще у 2015 році та на сьогоднішній день не є чинною. Більше про це ми розповіли у статті “Спадщина з 1 листопада 2018“.

Підсумуємо: закон про дарування майна 2018 не змінився, та з 01 листопада 2018 року, як і раніше, експертні оцінки будуть проводитися, а договори дарування будуть оформлюватися без яких-небудь труднощів та ускладнень.

7
Отправить ответ

avatar
2 Тем комментариев
5 Ответов
3 Подписчиков
 
Популярный комментарий
Популярное обсуждение
  Подписка  
новейшим старейшим рейтингу
Уведомления of
Наталія
Гость
Наталія

Доброго дня.Таке питання,мати хоче подарувати мені будинок(131м2),але в її документах входить гараж(всіх квадратів з будинком і гаражем 250).Чи потрібно оформляти і землю на себе,на якому будинок стоїть,робити кадастровий номер,чи можна оформити лише будинок і без гаражу?І чи потрібно платити 1%держмито,якщо ж я являюсь дочкою?Бо в нотаріусі кажуть що потрібно,бо оцінку майна треба робити.Так потрібно чи ні?Дякую за відповідь.

Zoryana
Гость
Zoryana

Добрий вечір, зараз займаюся збором документів для оформлення договору дарування. Мама даруватиме мені нерухомість. Нотаріус у списку необхідних документів зазначив, що повинна бути оцінка землі та нерухомості, а у вашій статті пише, що родичам 1 і 2 спорідненості незалежна оцінка майна не проводиться. То чи необхідно проводити оцінку і якщо ні, то як сплатити 1,5% військового збору?
Дякую!

wpdiscuz   wpDiscuz