Заява на відпустку (зразок)

Згідно ст.45 Конституції, громадянам України гарантується право на відпустку. Умови надання, терміни, порядок та інші питання, що виникають у звязку із відпустками, регулюються КЗпП, Законом України № 504/96-ВР «Про відпустки», іншими нормативними документами. Як правильно складається заява на відпустку 2018, на 1 день, за свій рахунок, на дітей? Коли чекати відпускні? Коли писати заяву? На ці та інші питання ми відповімо у цій статті.

Так, згідно вищевказаному Закону про відпустки, право на відпочинок гарантується громадянам, що знаходяться у трудових правовідносинах із суб’єктами господарювання любої форми власності, крім того громадянам, що виконують свої функції за трудовими договорами.

Які види відпустки бувають?

Законодавець встановлює наступні види відпусток:заява на відпустку 2018

  • щорічні, які поділяються, в свою чергу, на основні, додаткові (якщо мають місце шкідливі умови праці, особливі умови праці, тривалість і таке інше);
  • додаткові у період навчань;
  • додаткові – особам, що піклуються про неповнолітню дитину або дитину з інвалідністю 1 групи;
  • для підготовки у змаганнях;
  • соціальні;
  • у зв’язку із вагітністю, після пологів;
  • для догляду за малюком, допоки йому не виповниться 3-х років;
  • при усиновленні дитини;
  • за власний рахунок.

Заява на відпустку – коли писати?

Законодавець не встановлює чітких термінів для складання заяви. Але в локальних актах окремого підприємства такі строки можуть бути прописані. На підприємствах та установах, де є велика кількість працівників, складається графік відпусток. Деякі робітники вправі йти на відпочинок у зручних час (неповнолітні, вагітні жінки та такі, що виховують двох і більше дітей до 15 років, дружини військовослужбовців і так далі).

Читайте також:  Пояснювальна записка

Заява про відпустку 2018, 2019

Цей документ можна писати «від руки», або ж надрукувати на комп’ютері. Заява, як і інші документи, повинна містити наступну інформацію:

  • в «шапці» зазначається посада, П.І.Б. керівника, назва підприємства або організації, П.І.Б. робітника;
  • назва документу – «Заява»;
  • безпосередньо текст — прохання надати відпустку, тривалість, причина надання;
  • дата складання документу, підпис працівника.

У деяких випадках до заяви надаються додаткові документи. Наприклад, у разі отримання відпустки у зв’язку із навчанням, необхідно надати виклик або довідку із навчальної установи. У разі оформлення по догляду за малюком, до заяви прикладають копію свідоцтва про народження.

Заява на щорічну відпустку 2018, 2019 (зразок)

Щорічні відпустки – основні перерви, що надаються робітникам за поточний рік. Термін повинен складати не менше 24 календарних днів, з урахуванням вихідних, але без урахування святкових. В окремому випадку закон дозволяє надавати робітникам оплачувані відпустки, тривалість яких більш ніж 24 доби. Наприклад, неповнолітнім особам та особам з 1 та 2 групою інвалідності надається перерва від роботи строком на 30 діб.

Щорічну відпустку можна «дробити» – взяти декілька днів на початку року, а згодом оформити заяву на залишок. При цьому основний проміжок перерви не може бути менший, ніж 14 діб.

Слід врахувати, що першу свою відпустку можуть отримати особи, які проробили на підприємстві безперервно не менше 6 місяців.

заява на відпустку
Зразок заяви на щорічну відпустку

Заява про надання відпустки із подальшим звільненням (зразок)

Згідно ст. 3 Закону № 504/96-ВР, робітник вправі використати відпустку, якщо планує звільнятися. Звільняючись, можна подати заяву та отримати дні, які були не реалізовані у поточному році. Але якщо працівника звільнено у зв’язку із порушенням трудової дисципліни, отримання відпустки неможливе. На вимогу особи, що звільняється, нереалізовану відпустку можна компенсувати грошима (ст. 24).

Читайте також:  Довідка про доходи (бланк)

Звільнення здійснюється на наступний робочий день, який іде за останнім днем відпустки. Це правило працює, навіть якщо робітник іде у відпустку у зв’язку із закінченням терміну дії трудової угоди, і термін відпустки закінчується після закінчення строку дії договору. В такому разі договір продовжує діяти до закінчення відпускних.

заява на відпустку із звільненням
Зразок заяви на відпустку із подальшим звільненням

Відпустка у зв’язку з пологами та вагітністю (зразок заяви)

Вагітнім жінкам та жінкам після полог також надається відпустка. Підставою для цього є також заява, а от тривалість значно відрізняється. Приміром…

  • жінка отримує 126 діб, з них – 70 днів до пологів, 56 – після, 70 – якщо народиться двійня або більше малюків, або ж процес пологів був ускладнений);
  • 180 діб отримує жінка, якщо листок непрацездатності видавався на 27-му тижні вагітності, або якщо робітниця має категорію постраждалої від аварії на Чорнобильській станції (по 90 днів до пологів і опісля).

Перерва у роботі за такими обставинами надається обов’язково, та не залежить від того, чи використала жінка щорічну відпустку, основну або додаткову.

Документ у даному випадку буде виглядати наступним чином:

заява про відпустку у зв'язку із пологами та вагітністю
Зразок заяви на відпустку у зв’язку із пологами та вагітністю

Відпустка по догляду за дитиною (зразок заяви)

Перерва у роботі за такими обставинами може надаватися не тільки матері, а й іншим родичам, що є членами сім’ї (наприклад, татові, дідусю, бабусі, опікуну або іншому родичу, який практично доглядає за малюком). Відпустку можна використовувати частково, або ж у повній мірі.

Час відпустки зараховується у загальний трудовий стаж, не переривається термін роботи за фахом, робоче місце зберігається. Виняток із правила – це вихід на дострокову пенсію.

До заяви про відпустку по догляду необхідно додати копію свідоцтва про народження дитини. Законодавець не встановлює типову форму документу, тому його форма – довільна. Із зразком заяви про відпустку по догляду за дитиною можна ознайомитися тут:

Читайте також:  Доповідна записка: види, зразок
заява про відпустку по догляду за дитиною
Зразок заяви на надання відпустки для догляду за дитиною

Заява на відпустку «за свій рахунок» – без збереження зарплатні (зразок)

Можливість зробити перерву у роботі за власний рахунок гарантована на законодавчому рівні. При цьому робітник вправі взяти відпустку як обов’язкову, так і за згодою сторін (ст.ст. 25, 26 ЗУ 504/96-ВР). Її термін не повинен перевищувати 15 діб за рік.

Деякі кадровики вимагають від працівників аргументувати в заяві необхідність надання їм відпустка «за свій рахунок» – надати копії підтверджуючих документів. Це не обов’язково, але якщо такі документи, їх можна додати до заяви. Перерва в роботі за власний рахунок може бути на декілька робочих днів, або навіть на 1 день. Навіть тоді необхідно написати заяву на відпустку за свій рахунок, оскільки на її підставі здійснюється облік робочого часу та розрахунки зарплатні.

заява про відпустку за власний рахунок
Зразок заяви на відпустку “за свій рахунок”

Оплата відпустки

Грошові кошти повинні перераховуватися відпускнику не пізніше ніж за 3 робочих днів до початку відпустки.

У разі звільнення, роботодавець повинен компенсувати працівнику «невідгуляні» дні основної щорічної відпустки. А якщо працівник виховує неповнолітніх дітей або є інвалідом, компенсації підлягає також додаткова відпустка.

Отправить ответ

avatar
  Подписка  
Уведомления of