Розподіл боргу при розлученні подружжя

Згідно із законом, при розірванні шлюбу розподіл боргу здійснюється пропорційно до частки, отриманої кожним із подружжя. Але з цього правила є виняток. Ми розповімо про нюанси, які мають місце при розподілі заборгованості при розлученні.

Раніше в статті “Реальний поділ житлового будинку при розлученні: зразок угоди” ми розповіли про те, як розподіляється нерухомість, яка знаходиться в частковій власності, та які документи необхідні для розподілу квартири.

Коли борг є спільним?

Борг – це зобов’язання фінансового характеру, що виникають в самих різних областях правовідносин. Приміром, боргами є зобов’язання по виплаті кредиту, зобов’язання щодо повернення позики, взятої у фізичних осіб, зобов’язання, пов’язані з відшкодуванням матеріальної шкоди (внаслідок ДТП або псування чужого майна), зобов’язання по оплаті комунальних послуг тощо.

Коли борг, який виник у період шлюбного союзу, є загальним і зобов’язання щодо його сплати покладено на обох подружжя?

Головний критерій спільності боргу такий: заборгованість утворена в період шлюбу, отримані кошти використовуються на потреби сім’ї.

Зокрема:

  • якщо зобов’язання виникли з договірних відносин, в яких один із представників подружньої пари є позичальником, а других – поручителем;
  • якщо чоловік і дружина є созайомщиками;
  • якщо один із подружжя є боржником, при цьому кошти використані для сімейних потреб (наприклад, чоловік оформив кредитну лінію, взяв позику, щоб провести ремонт, придбати побутову техніку або квартиру, оплатити навчання дитини).

Такі зобов’язання визнаються загальними, при розлученні розподіл боргу здійснюється між чоловіка та дружини пропорційно їхнім часткам.

Однак у процесі визначення боргових зобов’язань – особливо в останньому випадку, виникає чимало суперечок.

Позикові кошти на потреби сім’ї

Як довести, що грошові кошти, взяті у борг, використовувалися для сімейних потреб? Адже тільки в цьому випадку борг розподіляється пропорційно часткам чоловіка та жінки, або порівну.

Поняття «потреби сім’ї» – досить розпливчасте. Одна сімейна пара бере кредит на купівлю холодильника, інша – для придбання другого автомобіля. Прийнято вважати, що потреби сім’ї – це те, в чому сім’я потребує кожен день або періодично.

Довести те, що кошти витрачалися на сім’ю, досить просто. Про це може свідчити:

  • мета позики (сімейна поїздка, покупка);
  • підтверджуючі документи (путівка та квитки, товарний чек);
  • факт наявності придбаної речі (якщо, виходячи із матеріальних можливостей сім’ї, придбати майно без позикових коштів не уявлялося неможливим, про що свідчить довідка про доходи, свідчення).
Читайте також:  Договір (позовна заява) про виділ частки в натурі у суспільній сумісній власності (зразок)

А от представити суду докази, що позикові кошти використані в період шлюбу, але не для сімейних потреб, набагато складніше.

Особистий борг кожного із подружжярозподіл боргу

Особисті борги чоловіка та дружини при розлученні не підлягають поділу. До такої заборгованості відносяться:

  • зобов’язання, що виникли до реєстрації шлюбу (у тому числі борги по комунальним платежам);
  • обов’язок по сплаті грошової компенсації (наприклад, при вчиненні одним із подружжя правопорушення);
  • зобов’язання, що виникли в результаті отримання коштів, витрачених на особисті потреби (наприклад, позика, отримана на лікування батьків, на ремонт особистої квартири).

Як довести факт того, що борг є особистим? Чоловікові необхідно пред’явити докази того, що гроші витрачені не на загальні потреби, бо родина не мала потреби у цих коштах. Такими доказами служать довідки про доходи, виписки банківського рахунку, договори та інше.

Як розділити борг, якщо подружжя не підтримують відносин?

Заборгованість не буде вважатися загальною, якщо вона виникла у період, коли сімейні відносини чоловіка і дружини фактично припинені, але при цьому розлучення юридично не оформлено.

Якщо подружжя все ще перебувають в офіційних сімейних відносинах, але не живуть разом, не ведуть спільне господарство, розподіл боргу не здійснюється, оскільки він не є особистим.

Визнати окремими такі боргові зобов’язання можна тільки в судовому порядку. До суду необхідно надати переконливі докази того, що сімейні відносини фактично припинені та були відсутні в період виникнення боргу. Доказами роздільного проживання та відсутності спільного господарства найчастіше є свідчення.

Розподіл фіктивного боргу подружжя

Бувають ситуації, коли чоловік або дружина, вступивши у змову з третіми особами, оформляють фіктивну розписку або договір позики. Робиться це для того, щоб «повісити» неіснуючу заборгованість на на колишню другу половину і тим самим зменшити належну йому при розлученні частку.

Читайте також:  Скільки коштує розподіл майна подружжя при розлученні в 2018 році?

Судові спори за фіктивними борговими зобов’язаннями досить складні. В даному випадку боржник змушений шукати переконливі аргументи та документальні докази обману.

Суд може витребувати документи, що свідчать про фінансове становище позикодавця, проаналізувати відносини з обдуреним чоловіком. За клопотанням сторони, може бути призначена почеркознавча, технічна або психологічна експертиза. Ці питання непрості, розумно буде звернутися до юриста, який спеціалізується на шлюборозлучних процесах.

Як правильно розділити загальний борг?

У більшості випадків розділ спільного боргу при розлученні здійснюється за принципом рівності. Передбачається, що кожен представник подружньої пари несе відповідальність за погашення половини загальних боргових зобов’язань.

Існує виняток: суддя вправі відступити від цього принципу та зменшити боргові зобов’язання одного з подружжя, збільшивши тим самим зобов’язання іншого. Таке трапляється, якщо майнові права другої сторони порушені, чоловік не брав участі у забезпеченні дитини, безпідставно витрачав сімейне майно або привів його в непридатність. При цьому не має значення, чи здійснював він такі дії умисно або з необережності.

Якщо вас цікавить питання, скільки коштує розділ майна подружжя при розлученні в 2018 році, прочитайте нашу статтю.

Розподіл боргу в суді (зразок позовної заяви)

Подружня пара має право провести розділ боргу у судовому порядку, з урахуванням строків позовної давності. Так, звернутися до суду можна протягом 3 років після розірвання шлюбу або після того, як розведений чоловік дізнався про наявність боргових зобов’язань другої сторони.

До якого суду звернутися?

Позовна заява подається в суд за місцем проживання відповідача. Якщо з заявником проживає неповнолітня дитина, або за станом здоров’я позивач не може відвідувати суд, заява подається за місцем проживання саме позивача.

А тепер розповімо, як складається позовна заява про розділ боргу подружжя.

Документ складається відповідно до вимог ЦПК України. Так, документ повинен містити наступну інформацію:

  • П.І.Б., місце проживання, телефони позивача та відповідача;
  • коли та яким органом РАЦС зареєстрований шлюб;
  • коли та де зареєстровано розлучення;
  • намір здійснити поділ спільного майна та боргових зобов’язань;
  • перелік майна та боргів, що підлягають розділу (із зазначенням кредиторів та розміру зобов’язань);
  • прохання про поділ спільного майна та боргів;
  • порядок розділу (у рівних або інших нерівних частках);
  • посилання на правові норми;
  • підпис, дата.
Читайте також:  Спільне майно - як відмовитися при розлученні?

Заявник повинен обґрунтувати позовні вимоги про розподіл боргів, підтвердити документально або показаннями свідків факт того, що зобов’язання виникли у період шлюбу, а позикові кошти витрачалися на потреби сім’ї.

Якими документами можна підтвердити загальні борги?

  • Якщо кошти бралися на оплату ВУЗу дитини, необхідно надати кредитну угоду та договір з навчальним закладом (суми грошових коштів у договорах повинні збігатися).
  • Якщо позичка оформлена для придбання об’єктів нерухомості — підтвердженням є іпотечні договори, договори купівлі-продажу квартири, будинку, земельної ділянки.
  • Якщо кредит оформлений на купівлю побутового майна — кредитні договори, чеки на покупку побутової техніки, меблів.

Як розділити борги?

Як ми відзначили раніше, розділ загального майна та боргових зобов’язань здійснюють порівну або збільшують частку одного із подружжя, передаючи йому тим самим більше майна, але й більше боргів.

Справа про розподіл боргу може ускладнитися, якщо кредитор не згоден із порядком розділу. З приватними особами-позикодавцями домовитися простіше. Але що стосується розподілу боргу за банківськими позиками, потрібно переоформлення кредитного договору.

З чого почати розділ майна при розлученні, ми розповіли в статті “Як відбувається поділ майна при розлученні?“.

Зверніть увагу!

  • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
  • Всі випадки індивідуальні та залежать від багатьох факторів.
  • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему – ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!

Отправить ответ

avatar
  Подписка  
Уведомления of