Спільне майно – як відмовитися при розлученні?

В українському законодавстві таке поняття, як відмова від спільно нажитого майна, відсутня. Насправді Сімейний кодекс регулює розділ власності подружжя – як під час шлюбу, так і при розлученні. Раніше ми розповідали про поділ спільних речей чоловіка та жінки в статті “Як ділиться майно при розлученні?“.

Часто виникає ситуація, коли з різних причин чоловік або дружина не бажають зберігати за собою право на майнову частку. Як юридично грамотно оформити відмову, які документи скласти? Про все це в нашій статті.

Коли необхідно оформити відмову на спільне майно?

Відмова чоловіка або дружини від майна, яке придбане за час сімейного життя, дає право другому представникові подружньої пари оформити право приватної власності (або залишитися одноосібним власником).

У період спільного життя між чоловіком і дружиною встановлюються довірчі відносини. Подружня пара усно, без складання будь-яких документів, визначає, кому і що належить. Наприклад, придбаний за час шлюбу будинок реєструється на чоловіка, а земельна ділянка – на дружину. Разом з тим при розлученні, один з подружжя має право подати позовну заяву і вимагати поділу майна у відповідність із законом. Так як власність, нажита в шлюбі, є спільною.

Щоб цього уникнути, домовленість потрібно юридично грамотно оформити. Особливо, якщо вона стосується майнових питань. Так, фактичний розділ власності підтверджується шлюбним договором або угодою. При цьому оскаржити умови, прописані в документі, непросто.

Скільки коштує оформлення шлюбного договору, ми розповіли в статті “Шлюбний договір у нотаріуса: вартість оформлення“.

Відмова від спільного майна

Спільно нажите майно – це власність, набута за час офіційно зареєстрованих шлюбних відносин. Зрозуміло, що відмовитися від цієї власності можна в період сімейного життя або після розірвання шлюбу.

Читайте також:  Договір про визначення місця проживання дитини (зразок)

Законодавець дозволяє також вирішити долю речей, які будуть придбані в майбутньому.

При розлученні чоловік (або жінка) має право відмовитися від спільної власності. Відмова може бути виражена в активній або пасивній формі.

В останньому випадку придбане майно оформлюється на ім’я дружини або чоловіка, а друга половина не здійснює дій, спрямованих на визначення власної частки і розділ.

Зазначимо зразу, що такий стан речей невигідний власнику, оскільки є юридична невизначеність. Необхідно врахувати, що строки давності щодо поділу майна подружжя починають обчислюватися не з дня розлучення, а з моменту, коли один із подружжя вчинив якусь розпорядницьку дію з цим майном (продав, подарував, поміняв, просто виставив на продаж). Така ситуація може тривати не один рік, а іноді навіть десятиліття. Власник змушений чекати або на свій страх і ризик вирішувати долю майна.

Активна відмова оформляється письмовим документом, згідно з яким відмовник добровільно передає спільне майно другій половині. Таким документом є:

  • шлюбний договір – укладається до реєстрації союзу або під час сімейного життя. Документ встановлює майнові права подружжя, в тому числі після розлучення. Договір визначає, яка власність буде передана чоловікові, а що залишиться дружині. Документ набуває юридичної сили після нотаріального засвідчення. В Україні шлюбний договір не особливо популярний та оформляється досить рідко. Більше інформації по цій темі ви дізнаєтесь в статті “Шлюбний договір в Україні. Права та обов’язки подружжя“.
  • угода про майновий розподіл між подружжям (поза рамками судового процесу розлучення) – полягає, як правило, в процесі розлучення або після нього. У документі добровільно визначається порядок поділу власності, подружжя підписує зобов’язання про відсутність майнових претензій. Угода не вимагає нотаріального завірення і це відрізняє його від шлюбного контракту.
Зверніть увагу! Цей документ не захищає сторони від судових позовів у майбутньому, оскільки не має юридичної сили.
  • мирова угода в судовому процесі. Документ має правову значимість. Суддя, упевнившись, що умови домовленості не порушують права сторін, стверджує його своїм рішенням.
  • договір дарування – оформляється на всю власність або на конкретний об’єкт окремо. Дарчу можна скласти не тільки на користь одного з подружжя, але також на користь неповнолітньої дитини. Якщо об’єктом дарування є нерухомість або земельна ділянка, право власності необхідно переоформляти в Держреєстрі або земельному кадастрі. Більше про договір дарування – в статті “Закон про договір дарування майна (скільки коштує у нотаріуса, зразок)”.
Читайте також:  Розірвання шлюбу з громадянином Туреччини

В даному випадку документальна відмова вигідна титульному власнику, оскільки право власності юридично визначено та надалі змінюватися не буде.

Після оформлення договору чи угоди, а також після державної реєстрації об’єкта, власник набутого в шлюбі майна може вільно відчужувати його, укладати договори купівлі-продажу, міни, дарчі та будь-які інші цивільно-правові угоди. Згода колишньої другої половини на це не потрібна.

До речі, шлюбний контракт можна визнати недійсним. В яких випадках – ми розповідали в цій статті.

Розписка про відмову від частки у спільному майніспільне майно

Часто подружжя задають питання: чи може дружина відмовитися від майнових прав на користь чоловіка, написавши розписку?

Розписка є одностороннім документом, а згідно з сімейним законодавством, розділ спільно нажитої власності супроводжується підписанням двостороннього документа – угоди (без суду) або мирової угоди (в суді). При визначенні частки у власності (або відмові від неї) оформлення розписки не передбачено.

У Вас попереду процес розлучення, але ви не бажаєте розлучатися із любими авто? Прочитайте статтю “Як залишити машину собі при розлученні (практичні поради юриста)?“.

Зверніть увагу!

  • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
  • Всі випадки індивідуальні та залежать від багатьох факторів.
  • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему – ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!

Отправить ответ

avatar
  Подписка  
Уведомления of