Як перевірити, чи є спадщина і де знаходиться заповіт?

Дізнатися про те, чи існує заповіт, досить проблематично. Особи, які були присутні при підписанні документа, не вправі повідомляти будь-кому ні про факт його оформлення, ні про його зміст.

Нотаріуси та інші особи, причетні до складання заповіту (перекладачі, свідки) зобов’язані зберігати в таємниці інформацію про те, хто є претендентом на майно – аж до моменту відкриття спадкової процедури. Спробувати знайти заповіт можна виключно після відкриття спадщини. Як дізнатися, чи існує документ взагалі? І де він зберігається, якщо заповідач нікому не сказав про його місце його знаходження? А якщо документ не оформлений, хто тоді може претендувати на майно? На ці та інші питання ми відповімо в нашій статті.

Хто є спадкоємцем?

Відповідь на це питання міститься в двох джерелах:

  • в Цивільному кодексі;
  • у заповіті.

Дійсно, всі законні претенденти вказані в ГК України, а особи, згадані самим спадкодавцем – в заповідальному документі.

Здається, все просто та зрозуміло. Однак ситуація може бути складна й неоднозначна.

Приклад:
Наприклад, родича не повідомили про смерть заповідача, а значить, він не міг вчасно звернутися до нотаріуса. Або претендент не здогадувався, що входить в чергу правонаступників, яка покликана до спадкоємства. Або не знав, що він вказаний в заповіті.

В результаті відсутності інформації потенційний правонаступник пропускає термін для оформлення спадщини, поділ спадкової власності відбувається без урахування його інтересів. Вийти з даної ситуації непросто: потрібно буде відстоювати спадкове право в суді або домовлятися з іншими спадкоємцями – відібрати у них заяву про згоду на перерозподіл власності.

Як дізнатися про спадщину, якщо відсутній заповіт?

Якщо за життя власник не залишив заповіт, процедура спадкування здійснюватиметься згідно за законом – у порядку черги. Так, цивільне законодавство визначає п’ять черг правонаступників. Родичі кожної наступної групи закликаються до процедури, якщо тільки відсутні претенденти, що входять у вищестоящу чергу (померли або відмовилися від майнаде знаходиться заповіт).

Так, першочерговими правонаступниками є:

  • діти;
  • батьки;
  • переживший чоловік/дружина.

Другі на черзі – брат-сестра, дід-бабуся і так далі.

Детальніше про черги спадкоємців читайте у статті «Оформлення спадщини без заповіту – терміни, черговість, порядок оформлення, документи».

Буває, що кровні родичі, які проживають віддалено, не спілкуються між собою, не підтримують стосунки. І не знають, які відбулися зміни в сім’ї – хто вийшов заміж або одружився, розлучився або народився.

Приклад:
Наведемо приклад: сестра дізналася про смерть брата, проте до нотаріуса не звернулася – припускала, що в спадкові права вступить дружина й дочка брата. Однак виявилося, що з дружиною він давно в розлученні, а дочка відмовилася від майна, так як виїхала за кордон. Значить, законним правонаступником буде саме сестра.

Але в деяких випадках рідні навмисно приховують інформацію про смерть заповідача, про те, що є майно або відсутні правонаступники. Таким чином позбавляються від небажаних претендентів, в надії отримати великий «шматок» спадщини.

Приклад:
Наведемо ще один приклад: син не знав про смерть матері, так як переїхав в інший регіон та спілкувався з сім’єю рідко. Його дядько – брат матері – не повідомив племіннику про те, що трапилося, сподіваючись після шестимісячного терміну самому вступити в спадщину й стати єдиним власником власності. Однак він не врахував законне право сина на відновлення строку, оскільки тому не було відомо про смерть матері.

Як дізнатися, чи є спадщина?

Дамо пораду: спілкуйтеся з рідними, підтримуйте сприятливі відносини, проявляйте зацікавленість їх життям. І, звичайно, не тому, щоб бути в курсі, хто з них помре і коли відкриється спадщину.

Читайте також:  Заява про прийняття спадщини та документи - куди і кому подавати?

Якщо члени сім’ї добре ставляться один до одного, стосунки складаються добре, вас обов’язково поінформують про смерть родича, запросять на похорон, сповістять про наявність власності і про те, чи зможете ви претендувати на неї.

Що робити, якщо інформацію від родичів з яких-небудь причин отримати не можна? Слід звернутися до нотаріуса, який обслуговує район, де проживав заповідач, та подати заяву про прийняття спадщини.

Перед відвідуванням нотаріуса необхідно зібрати наступні документи:

  • паспорт;
  • свідоцтво про смерть заповідача (якщо оригінал відсутній – підійде фотокопія або виписка з РАГСУ. Не виключено, що інші правонаступники вже надали нотаріусу пакет документів, у тому числі свідоцтво про смерть. Значить, воно вже долучене до спадкової справи);
  • документи, що підтверджують спорідненість.

Якщо з моменту відкриття спадкової процедури пройшло більше півроку, нотаріус, швидше за все, відмовить родичу, який «спізнився», в оформленні документів. Заяву прийнято не буде, а заявнику порекомендують подати позов та відновити термін спадкування в суді – якщо причина пропуску поважна. Або порадять домовитися з іншими претендентами і взяти у них письмові заяви про перерозподіл власності.

Детальніше про це читайте у статті «Як оформити спадщину після спливу строку для її прийняття?».

Де може бути заповіт?

Багато хто вважає, що всі оформлені заповідальні документи реєструються в спеціальному реєстрі. Отже, дізнатися про наявність документа просто – достатньо звернутися до будь-якого нотаріуса. Думка відмінна, але в наш час – ніким не реалізована.

Де і коли спадкодавець склав заповіт і чи склав взагалі? Про це правонаступники повинні дізнатися самостійно.

У Законі визначено, що інформація про заповідальний документ суворо конфіденційна. Вона не розголошується аж до відкриття спадкової процедури. Звичайно, якщо спадкодавець висловить бажання повідомити майбутніх правонаступників. Дана норма необхідна для запобігання зловживання та правопорушень з боку осіб, згаданих самим заповідачем.

Читайте також:  Скільки коштує оформлення спадщини (витрати при вступі у спадщину в Україні)

Тут є й інша «сторона медалі»: якщо ніхто не знає про наявність документа, то процедура вступу в спадкові права буде проходити згідно із законом. Незважаючи на те, що волевиявлення власника було зовсім іншим. Тому, якщо є інформація, що оформлено заповіт, потенційним претендентам потрібно вчасно його знайти (протягом шести місяців після відкриття процедури), а потім відвідати нотаріуса.

Заповіт – одностороння угода, документ оформляється в двох примірниках. Один вручається спадкодавцю, другий лягає в архів нотаріуса, який його засвідчив.

З чого почати пошуки? Як ми сказали раніше, найдоцільніше звернутися до нотаріуса за останнім місцем проживання власника. Можливо, заповіт зберігається в квартирі спадкодавця, серед інших важливих документів.

Якщо із заповідачем жили родичі, вони вже точно можуть знати, де зберігається документ. Однак не слід особливо покладатися на їх чесність. Адже члени  сім’ї, які проживають спільно з померлим – потенційні законні спадкоємці. Якщо власник не врахував їх інтереси або зовсім позбавив спадщини, ніхто не повідомить про те, що заповіт існує. Більш того, документ можуть навмисно приховати або навіть знищити.

Якщо серед паперів спадкодавця відшукати документ не вдалося, слід зібрати необхідні документи та відправляся до нотаріуса.

Зверніть увагу! За нотаріусами закріплюються певні територіальні ділянки, і вони ведуть справи про спадщину осіб, які зареєстровані або проживають на даній території. Слід врахувати, що на великих територіальних ділянках працюють кілька нотаріусів. За потрібною інформацією можна звернутися до будь-якого з них.

Якщо місцезнаходження заповіту не встановлено (не за місцем проживання спадкодавця, ні у нотаріуса), що в такому випадку робити? При бажанні можна обійти всі нотаріусів, які ведуть діяльність в місті.

Але пам’ятайте: наші співвітчизники мають право засвідчити документ у будь-якого нотаріуса, незалежно від свого місця прописки або мешкання. Якщо заповіт не вдалося знайти в місцевих нотаріальних конторах, це не означає, що його не існує.

Запросіть інформацію в територіальному управління міністерства юстиції. Це вищестоящий орган, де акумулюється інформація про всі виконані нотаріальні дії. Крім запиту, в управління необхідно надати зазначений вище пакет документів.

Читайте також:  Оформлення права на спадщину за законом

Особливі випадки посвідчення заповітів

Часто трапляється, що власник поїхав в інше місто або регіон, і там виникла необхідність в оформленні заповіту. А відвідати нотаріуса – можливості немає. Законодавець передбачив такі випадки – заповідальний документ може бути посвідчений не тільки нотаріусом, але іншими компетентними особами:

  • головним лікарем медустанови, де заповідач проходив лікування або реабілітацію;
  • адміністрацією будинку престарілих;
  • адміністрацією виправної колонії чи іншої виправної установи;
  • командиром військової частини, капітаном судна.

Якщо власник таким чином оформив заповіт і не встиг поінформувати претендента, документ знайти буде дуже складно.

Нерідкі випадки, коли правонаступник живе в іншій області або країні – далеко від населеного пункту, де проживав померлий родич. Як можна дізнатися про заповіт і де воно зберігається?

Перш за все, слід звернутися до близьких або друзів, які проживають в одному населеному пункті зі спадкодавцем.

Якщо розшук інформації результатів не приніс, слід запросити дані управління юстиції. Лист можна надіслати нарочним або поштою, приклавши фотокопії зазначених вище документів.

Якщо раптом виявиться, що власник залишив заповіт, проте ваше ім’я там відсутнє, не треба з’ясовувати у нотаріуса імена щасливих спадкоємців – дана інформація не розголошується.

Пам’ятайте! Дізнатися про те, чи згадані ви заповідачем, можна тільки після відкриття спадкової процедури. З пошуком заповіту затягувати не варто – час обмежений шістьма місяцями і починає обчислюватися з дня смерті заповідача.

Більше про терміни позовної давності у спадковому праві ми розповіли в статті “Строк позовної давності у спадковому праві“.

До речі, якщо ви знайши заповіт то знайте, його можна анулювати. Як це робиться, ми розповіли у стаття “Як відсудити спадщину (визнання заповіту недійсним та інші підстави)“.

Зверніть увагу!

  • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
  • Всі випадки індивідуальні та залежать від багатьох факторів.
  • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему – ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!

Отправить ответ

avatar
  Подписка  
Уведомления of