Як стягнути аліменти з цивільного чоловіка?

За статистикою, дві третини аліментних позовів розглядаються на користь дітей, які народжені в офіційно зареєстрованому шлюбі. Інша третина – це позовні заяви, де відповідачами виступають так звані «цивільні» чоловіки. Багато жінок змушені звернутися за аліментними стягненням до чоловіків, з якими не оформили належним чином шлюбний союз в РАГСі, але, разом з тим, народили спільних дітей.

Діти, народжені в незареєстрованому шлюбі, мають таке ж право на матеріальне утримання, як і діти, народжені в офіційному шлюбному союзі. Порядок утримання аліментних виплат з цивільного чоловіка мало чим відрізняється від процедури стягнення аліментів, ініційованої жінкою після розірвання шлюбу зі своїм законним чоловіком. Але тільки в тому випадку, якщо підтверджена спорідненість чоловіка і дитини.

Добровільна виплата аліментів цивільним чоловіком

Якщо чоловік із жінкою не зареєстрували шлюб, але домовилися про те, що батько буде добровільно сплачувати аліменти, домовленість потрібно оформити документально – скласти аліментну Угоду. Документ дозволить уникнути складної та тривалої судової процедури стягнення. Сторони самостійно встановлюють порядок виплати (у вигляді відсотка від доходу платника або у вигляді фіксованої суми), а також розмір забезпечення.

Це важливо! Щомісячна сума аліментів не повинна бути менше виплати, встановленої законом: на одну дитину – ¼ частина доходів батька, на двох – 1/3, на трьох і більше дітей – ½.

Угода має бути завірена нотаріально. Тільки в цьому випадку вона має юридичну значимість і є підставою для примусового стягнення коштів – якщо батько затримує виплати або зовсім відмовляється утримувати малюка.

Стягнення аліментів з цивільного чоловіка в судовому порядку

Якщо говорити про стягнення коштів на позашлюбну дитину, ситуація може бути наступна:

  • Цивільний чоловік визнав дитину ще до її появи на світ, та вказаний у свідоцтві про народження як батько (або суд встановив батьківство вже після народження малюка), при цьому шлюбний союз з матір’ю дитини не зареєстровано. У таких випадках процедура утримання аліментних коштів здійснюється в установленому законом порядку.
Читайте також:  Порядок стягнення аліментів за виконавчим листом

Існує єдиний нюанс – мати вказує у позовній заяві інформацію про те, що з відповідачем були фактичні сімейні відносини, а не зареєстрований в законному порядку шлюб.

Як стягнути аліменти з цивільного чоловіка?

  • Чоловік вказаний як батько у свідоцтві про народження, але після подачі позову про стягнення аліментів став заперечувати проти задоволення позовних вимог і направив зустрічний позов – про оскарження батьківства. В даному випадку аліментна заява та зустрічний позов про оспорювання батьківства будуть розглядатися в одному провадженні. Суд, як правило, призначає експертизу, щоб підтвердити або спростувати батьківство.
  • Цивільний чоловік не визнає малюка і не вказаний у свідоцтві як батько. Перш за все жінці слід ініціювати встановлення батьківства. І після позитивного рішення вимагати стягнути аліменти. Позовні вимоги найкраще викласти в одній заяві.

Найбільш проблемна ситуація – коли відповідач не згоден визнати власного малюка і заперечує батьківство. Це зрозуміло, адже чоловік, не обтяжений штампом в паспорті та ще й не записаний у свідоцтві про народження, відчуває себе набагато впевненіше, ніж чоловік, який перебував у офіційно зареєстрованому шлюбі з матір’ю дитини.

Таким чином, аліменти стягуються як з законних, так і з цивільних чоловіків. Зобов’язання забезпечувати малюка до його повноліття виникають незалежно від того, чи зареєстрований шлюбний союз між його батьками. Єдина вимога – чоловік повинен бути записаний як батько у свідоцтві про народження сина чи дочки.

Розглянемо це питання докладніше.

Чи можна стягнути аліменти з чоловіка, якщо він заперечує батьківство?

Як було сказано раніше, у заяві про встановлення аліментних виплат потрібно одночасно заявити вимоги про підтвердження спорідненості.

Закон не забороняє направляти дві окремі заяви – про встановлення батьківства та про стягнення аліментних виплат. Але це позбавлено сенсу – суд прийме позови і розгляне їх окремо, але дотримуючись послідовність. Це призведе до втрати часу – аліментний позов буде розглянуто пізніше, а малюка треба годувати щодня.

Зразок позовної заяви про визнання батьківства та про внесення змін до актового запису про народження дитини даних про батька

Читайте також:  Місце проживання дитини з батьком - як забрати сина чи дочку у колишньої дружини?

Якщо суд встановить, що чоловік не є батьком дитини, раніше перераховані аліменти пілягають поверненню. Більше про це ви дізнаєтесь, якщо прочитаєте нашу статтю “Повернення аліментів при оспорюванні батьківства“.

Порядок дій при стягненні аліментів з цивільного чоловіка

Раніше ми розповіли, як стягнути кошти на дитину в суді.

Якщо коротко, то жінці, перш за все, слід зібрати документи, а потім підготувати і подати в суд позовну заяву про стягнення грошових коштів на забезпечення дитини.

Позов про стягнення аліментів (зразок)

Заява повинна відповідати загальним вимоги ЦПК України. У документі вказується наступна інформація:

  • назву суду;
  • дані про заявника і відповідача – П.І.Б., реєстрація, адреса, контактні телефони;
  • обставини справи – з якого часу чоловік і жінка проживають спільно, коли народився малюк, причини, за яких чоловік заперечує батьківство, обґрунтовані аргументи, чому потрібно визнати батьком саме відповідача;
  • окремо згадати про відмову відповідача визнавати спорідненість з дитиною;
  • обґрунтувати необхідність утримання аліментних виплат;
  • викласти позовні вимоги: перша вимога – встановити батьківство, друга – стягнути аліменти, третя (за бажанням, але не обов’язково) – стягнути з відповідача судові витрати;
  • реєстр документів, що додаються;
  • дата, підпис.

Зразок позовної заяви про встановлення батьківства та стягнення аліментів

Судове слухання

Після реєстрації позову та проведення попереднього засідання суд призначить слухання справи по суті. Викличе і опитає позивача і відповідача, вивчить представлені докази, які свідчать про те, що чоловік доводиться дитині батьком. В якості доказів до суду представляється листування, фото, відео – та аудіозаписи, показання свідків, медичні карти та інше.

Якщо цивільний чоловік заперечує проти задоволення позовних вимог, суддя призначає експертизу – генетичну дактилоскопію.

Генетична експертиза при встановленні батьківства

Зверніть увагу! Вартість експертизи оплачує позивач – до її проведення. Якщо експертиза буде позитивною, і суд задовольнить вимоги (підтвердить спорідненість), всі витрати компенсуються заявнику – стягуються з новоявленого батька.

Читайте також:  Ухилення від сплати аліментів на утримання дітей

З моменту призначення генетичного дослідження суд зупиняє провадження. Забір матеріалу для експертизи відбувається за рішенням суду. Порядок проведення відбору необхідного матеріалу також встановлює суд – визначає, куди та коли прибути дитині і відповідачу. Якщо чоловік не з’явився для проведення генетичної експертизи, суд може задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Отримавши висновки експертизи, суддя прийме рішення:

  • підтвердить батьківство та встановить аліментні зобов’язання на користь неповнолітньої дитини;
  • відмовить у задоволенні позову. Як правило, це відбувається на підставі висновку фахівця-генетика.

Якщо цивільний чоловік заперечує спорідненість з дитиною і направить зустрічний позов, процедура розгляду заяви про стягнення аліментів – аналогічна. Тільки от ДНК-експертизу буде оплачувати відповідач, оскільки він є заявником у зустрічному позові.

Строки стягнення аліментів з цивільного чоловіка

Терміни розгляду позовних заяв про підтвердження спорідненості та стягнення аліментів – від 2 до 6 місяців. Все залежить від того, чи призначена генетична експертиза.

Після винесення рішення у відповідача є один місяць на його оскарження. Тільки по закінченні цього часу судове рішення вступить в законну силу.

Це важливо! Аліментні виплати починають нараховуватися з моменту реєстрації позову в суді. Після того як рішення набере чинності, грошові кошти, які «набігли» за час судового слухання, стягуються з першою алиментною виплатою.

Якщо цивільний чоловік оскаржить судове рішення в апеляції, строк першої виплати буде відкладено до прийняття рішення по скарзі.

Якщо вас цікавить питання, коли починають нараховуватися аліменти на дитину прочитайте нашу попередню статтю.

Зверніть увагу!

  • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
  • Всі випадки індивідуальні і залежать від багатьох факторів.
  • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему – ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!

3
Отправить ответ

avatar
2 Тем комментариев
1 Ответов
2 Подписчиков
 
Популярный комментарий
Популярное обсуждение
  Подписка  
новейшим старейшим рейтингу
Уведомления of
надя
Гость
надя

Доброго дня,як скласти заяву на аліменти не перебуваючи в шлюбі,якщо батько не заперечує батьківство,якщо можна додайте зразок

Ірина
Гость
Ірина

Чи можна подати на аліменти на цивільного чоловіка , якщо він уже платить дитині від попереднього шлюбу., а суспільних дітей у нас 2 і ми проживаємо разом?

wpdiscuz   wpDiscuz