Як залишити машину собі при розлученні (практичні поради юриста)?

Машина – не розкіш, а засіб, здатний зробити життя комфортним, зручним. Однак при розпаді сім’ї авто часто стає предметом суперечки, який переростає в неабиякий конфлікт. Проблема розділу загальної машини – вельми актуальна.

У СК України міститися загальні правила поділу майна подружжя при розлученні. Власниками власності, придбаної після весілля, є обоє з подружжя – на умовах рівноправності. При розірванні шлюбу таке майно ділиться порівну.

Однак слід врахувати, що власником транспортного засобу є особа, яка вказана в технічному паспорті. Крім цього, авто може бути придбано чоловіком або жінкою до весілля – чи можна в такому випадку зробити розділ. Є ще одна проблема – як розділити таке майно на дві рівні частини?

Тому при розлученні необхідно з’ясувати безліч питань: коли придбаний транспорт, чиї кошти витрачалися і хто вказаний в реєстраційних документах? Чи поліпшувався автомобіль під час шлюбу, чи є різниця у вартості на день покупки й розлучення? Хто використовує машину частіше, для яких цілей?

Автомобіль, як спільне майно

Перш за все слід зазначити: машина, придбана після весілля, є спільним майном подружжя. Не важливо, хто заробляє кошти, а хто веде домашнє господарство, хто розписався у договорі купівлі-продажу, а хто записаний в техпаспорті. Автомобіль буде розділений порівну – подружжя має рівні права на спільне майно.

Разом з тим, автомобіль не можна розділити на частини фактично – транспортний засіб втратить свою функціональність, перетвориться на купу металу. А значить, розділ слід здійснювати юридично. Але перш за все, вирішити, для кого транспорт потрібніший.

У більшості випадків саме чоловіки претендують на одноосібне володіння автомобілем після розірвання шлюбу. В такому випадку дружина повинна отримати компенсацію, розмір якої дорівнює половині вартості «залізного коня». Нерідко в процесі розділу виникає конфлікт. Адже відсутні гарантії того, що розрахунок буде повний та своєчасний. Та й мало хто захоче відмовитися від власного авто й пересісти на громадський транспорт.

Коли автомобіль не підлягає розділу?

Неможливо поділити авто, яке є особистою власністю одного з подружжя. Особиста власність – це майно, придбане до весілля, отримане в дар або у спадок під час шлюбу.

Досить спірний момент – придбання майна після весілля на кошти, піднесені в дар одному з подружжя. Власнику авто необхідно довести факт того, що подарована сума повною мірою покрила вартість машини. Якщо ж частина коштів запозичена із загальних заощаджень, автомобіль буде вже не особистою власністю, а спільною.

Читайте також:  Основні права батька на дитину після розлучення

Аналогічна ситуація буде відбуватися, якщо авто, що належить одному чоловікові або жінці, покращено (проведені ремонт, відновлення, техобслуговування й так далі), та на це витрачалися загальні кошти.

Добровільний розділ машини

Поділ власності в добровільному порядку завжди краще, ніж конфлікт і тяжби в суді. Якщо подружжя досягли згоди – рішення влаштовує обидві сторони, Домовленість необхідно оформити документально – у вигляді договору про розподіл майна. Рішення, викладене в документі, має бути добровільним.

Як подружжя може поділити авто? Можна прийти до домовленості, що власником буде, приміром, чоловік, а дружині дістануться грошові кошти, розмір яких становить половину вартості машинимашини. Можливо, сторони домовляться про безоплатну передачу машини у власність чоловіка (або дружини). Варіантів може бути кілька, все залежить від добровільного волевиявлення сторін.

Зверніть увагу! Оформлену угоду про майновий розділ краще завірити нотаріально, хоча законом це прямо не передбачено. Перереєстрація автомобіля на нового власника відбувається в державтоінспекції, а для цього необхідно нотаріальне завірення документа.

У статті “Як ділиться майно подружжя при розлученні без суду?” ми докладно розповіли, як розділити власність в договірному порядку.

Розділ машини в суді

Буває, що транспортний засіб стає справжнім «каменем спотикання» – жодна з сторін не бажає йти назустріч. Тоді поділ відбувається в суді – для цього слід скласти й подати відповідну заяву.

У позові вказується наступна інформація:

  • дані про сторони( П.І Б., місце проживання, номер телефону подружжя);
  • коли, в якому органі РАГС оформлений шлюб та розлучення (якщо останнє відбулося);
  • коли, за чиї кошти було придбано автотранспорт (із зазначенням технічних та реєстраційних даних);
  • оціночна вартість машини;
  • вимоги до суду – встановити порядок поділу автотранспорту між сторонами.

Позивач повинен не просто вимагати зробити розділ в тому чи іншому порядку, але й переконати суд у своїй правоті.

Приклад:
Наприклад, вказати, що автомобіль щодня використовує виключно чоловік, а його друга половина навіть не має водійських прав. Або тільки чоловік проводив щорічне техобслуговування машини, а дружина в цьому нічого не розуміє. Або зворотна ситуація: дружина з дітьми живе в приватному будинку (в передмісті) та їй просто необхідний транспортний засіб. А чоловік проживає в місті, його робота знаходиться в крокової доступності від будинку.

До позову додаються документи, що підтверджують викладену інформацію (зокрема, дату й місце покупки, оціночну вартість на момент вчинення придбання та на сьогоднішній день, право власності й так далі).

Читайте також:  Процедура розлучення якщо є діти

Як відбувається безпосередньо судовий процес? У більшості випадків судді застосовують наступний спосіб вирішення питання: визнають одного з подружжя власником авто та зобов’язують його перерахувати другому представникові подружньої пари компенсацію. Так як за законом машину необхідно розділити порівну, сума “відступних” повинна бути не менше ½ її вартості.

Щоб права подружжя не порушувалися, розмір компенсації повинен бути справедливим. Тому на момент судового розгляду проводиться оцінка вартості автотранспорту.

Якщо подружжя ділять не тільки машину, але і іншу спільну власність (земельну ділянку, будинок, квартиру, іншу нерухомість або меблі) грошову компенсацію цілком можна замінити рівним за вартістю майном.

У суді визначаються не тільки розміри “відступних” (або перелік рівноцінної власності), а й період сплати (передачі майна). Якщо встановлені судом строки порушуються, винна особа може бути притягнута до цивільно-правової відповідальності (нарахований штраф або пеня).

Популярний спосіб поділу – продати машину, а отримані гроші розділити порівну.

Перш ніж йти до суду та пред’являти вимоги, слід провести оцінку авто. Адже з моменту придбання машини може пройти не один рік. Автомобіль за цей час значно впаде в ціні. Крім цього, транспортний засіб міг бути куплено «з рук», його реальна вартість може бути занижена. Тому вказувати вартість авто, посилаючись на договір купівлі-продажу – нерозумно.

При відсутності інформації про вартість машини, не можна зробити її поділ. А значить, перед оформленням позову потрібно залучити професійного оцінювача (ініціювати оцінку машини можна й в суді).

Розділ кредитного авто

Якщо для придбання машини використовувалася банківська позика, при розлученні та розділі виникнуть додаткові нюанси – адже потрібно зробити розділ не тільки авто, але також невиплачених боргових зобов’язань. Як правило, перший внесок вноситься за рахунок сімейних коштів. Та й кредит, в більшості випадків, теж погашається загальними зусиллями.

Якщо має місце розділ в добровільному порядку, подружжя може вирішити ситуацію як вважатимуть за потрібне. Наприклад, домовитися, що користуватися транспортом будуть разом, виплачувати залишок позики – також разом.

Якщо ж поділ кредитної машини здійснює суд, швидше за все буде прийнято наступне рішення: майно дістанеться одному з сторін, яка й візьме на себе зобов’язання по виплаті боргу. Другий отримує компенсацію, розмір якої дорівнює половині позики, погашеної на момент розділу. Також спірну машину можна реалізувати, виручені від продажу гроші пустити на погашення кредитного боргу, залишок коштів – розділити.

Суд, при розділі кредитного авто, враховує наступне:

  • Коли оформлялася позика – до весілля або після неї?
  • Які умови кредитування (є другий представник подружньої пари созайомщиком)?
  • Які кошти витрачалися на погашення кредиту – особисті або спільні?
Читайте також:  Розірвання шлюбу з громадянином Туреччини

Безумовно, хід судового розгляду та остаточне рішення залежать від інших додаткових обставин.

Якщо бажаєте знати, як взагалі проводиться розподіл майна, прочитайте нашу статтю “Як ділиться майно при розлученні?“.

Як розділити дві машини?

Два транспортних засоби в одній родині – явище досить часте. На перший погляд, зробити їх розділ між подружжям не складе труднощів – кожному зі сторін дістанеться по автомобілю.

Але це помилкова думка. Розділ буде складним, якщо машини куплені після весілля, й вартість їх нерівнозначна. Простий принцип: «кожен отримає по машині» – в даному випадку не працює.

Суд проводить поділ в такому порядку: відбувається оцінка кожного авто. Чоловік, який отримав дорожчий автомобіль, бере на себе зобов’язання компенсувати другій стороні половину різниці між оціночною вартістю машин.

Якщо кожен із сторін став володарем автомобіля до весілля, отримав в дар або у спадок – складнощів не буде. Після розірвання шлюбу за кожним з зберігається належна йому особиста власність.

Поради юриста: як не втратити автомобіль після розлучення?

По-перше, варто докласти зусилля й домовитися мирно – запропонувати другій стороні «відступні», рівноцінні ½ вартості машини, натомість залишити авто у себе.

По-друге, можна домовитися використовувати машину спільно – але тільки якщо розлучення відбувалося гладко, без взаємних претензій і конфліктів.

Якщо домовитися з колишньою другою половиною не виходить, слід відстоювати свої інтереси в суді. При цьому потрібно довести, що саме ви потребуєте машини найбільше, принаймні саме ви користувалися авто, забезпечували необхідне технічне обслуговування.

Це важливо! Якщо попереду судові тяжби, виключіть можливість продажу автомобіля – клопочіть перед судом про арешт спірного майна. В такому випадку друга сторона не зможе реалізувати машину до прийняття остаточного рішення за позовом.

Якщо хочете докладніше дізнатися, як зробити розділ автомобіля при розлученні, прочитайте нашу попередню статтю “Розподіл автомобіля при розлученні“.

Зверніть увагу!

  • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
  • Всі випадки індивідуальні та залежать від багатьох факторів.
  • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему – ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!

Отправить ответ

avatar
  Подписка  
Уведомления of