Як подати на аліменти та отримати гроші від колишнього чоловіка?

На жаль, несплата грошових коштів на дитину – типова в наш час ситуація. Часто після завершення розлучення, матері, з якою залишилися діти, не вдається “достукатися” до колишньої другої половини. І добре, якщо вдається «вибити» хоч якісь кошти. Як офіційно подати на аліменти? Що робити мамі, якщо екс-чоловік виявився злісним неплатником? Ситуація непроста, але її можна вирішити – звернутися до нотаріуса, в суд або виконавчу службу.

Поговоримо про це докладніше.

Виплата аліментів, встановлених договором

Батько і мати, які дбають насамперед про дитину, здатні мирним шляхом домовитися про аліментні виплати. Багато хто з батьків не обтяжує себе походами до нотаріуса, в суд, та домовляється усно.

Але краще оформити домовленість документально – скласти аліментний договір. В угоді вказати, хто є платником, а хто – одержувачем, яка сума підлягає перерахуванню, в які терміни будуть здійснюватися виплати. Письмовий, нотаріально посвідчений договір про виплату аліментів дає матері можливість звернутися у виконавчу службу, якщо умови будуть порушені. Судовий виконавець на підставі документа і в рамках виконавчої справи стягне з батька дитини гроші в примусовому порядку.

Зверніть увагу! Однією з обов’язкових умов договору є термін виконання зобов’язань. Прострочення виплати аліментів навіть на один день вже дає стягувачу право звернутися до ДССВ (з умовою, якщо перший платіж здійснений в день підписання договору або в поточному періоді).

Деякі батьки вважають, що аліменти спрямовуються не за цільовим призначенням – мати витрачає їх на себе або на загальні сімейні потреби. Виникає логічне запитання: чи можна відкрити окремий рахунок на ім’я дитини, куди і перераховувати аліменти?

Соціальний банківський рахунок можна відкрити. Але його номер повинен фігурувати в договорі або судовому рішенні – як рахунок, на якому акумулюються «дитячі» гроші. В іншому випадку це не буде вважатися аліментними виплатами, а добровільною фінансовою допомогою. Слід врахувати, що витрачання грошових коштів на спеціально створеному алиментном рахунку обмежена: гроші може зняти тільки дитина, але після того, як їй виповниться 18 років. Списання коштів до повноліття дитини допускається тільки за згодою органів опіки та піклування. При цьому мати повинна представити в ООтаП звіт про цільове витрачання грошей.

Читайте також:  Ухилення від сплати аліментів на утримання дітей

Як подати на аліменти та стягнути в примусовому порядку?

Якщо батько порушує усну домовленість про утримання дітей або не бажає підписувати договір, стягувачу слід відстоювати свої інтереси та інтереси дитини в суді.

Стягнення аліментів через суд

Отже, якщо відсутня аліментна Угода, матері потрібно звернутися в суд. Судове рішення буде підставою для аліментних стягнень.

Як подати на аліменти в суді?

  • Перший етап – складання та подача позовної заяви (зразок заяви можна одержати в суді або завантажити в статті “Аліменти в 2018 в Україні, порядок нарахування“). Коли подається позов? Якщо протягом місяця гроші не надійшли, та батько дитини не може пояснити прострочення, заяву можна подати вже в перших числах наступного місяця.

Якщо вимоги про виплату аліментів залишаються без відповіді, зволікати з подачею заяви не слід. Аліментні зобов’язання будуть встановлені з моменту звернення до суду. В інтересах стягувача отримати кошти якомога швидше – адже дітей треба годувати щодня.

  • Далі суд призначить судове слухання, після чого винесе рішення.
  • Суддя виносить рішення. Після закінчення строку на оскарження, воно набирає чинності.
  • В канцелярії суду стягувачу на руки видається виконавчий лист – виписка з рішення або копія рішення. Документ потрібно надати в службу судових виконавців (надіслати поштою або нарочним).
  • Судовий пристав реєструє виробництво, стягувачу надсилає копію постанови. Таку саму копію документа отримує екс-чоловік – платник аліментів. Перші аліментні виплати надходять через декілька місяців, так як збір документів та повідомлення платника про встановлені щодо нього аліментні зобов’язання займе якийсь час. Якщо виконавчий документ надсилається за місцем працевлаштування платника, бухгалтерія здійснить відрахування з першої ж зарплати.

Відповідно до сімейного законодавства, стягнути аліменти з батька можна за три останні роки, що передували зверненню в суд (але не більше). Однак з умовою, що протягом цього часу мати, з якою залишився дитина, зверталася до колишнього чоловіка з вимогою виплати, а також робила інші дії, щоб отримати кошти. Але батько ігнорував вимоги, можливо, прямо ідмовлявся забезпечувати малюка. Доказом може служити листування, запис телефонних переговорів, показання свідків.

Читайте також:  Позбавлення батьківських прав (позовна заява)

Більше про терміни позовної давності по аліментах ми розповіли в статті “Аліменти на дитину в 2018 році: термін позовної давності в Україні“.

Стягнення аліментів судовими приставами

Для деяких недобросовісних батьків навіть наявність судового рішення або раніше підписаного ними ж договору не є підставою для сплати аліментів. Кошти або взагалі не перераховуються, або приходять копійки. У такому разі стягувач має всі підстави для звернення в службу судових виконавців – потрібно оформити заяву та разом з виконавчим документом відправити в ДССВ.

Коли краще подати на аліменти? Направляти заяву можна відразу ж після утворення заборгованості, оскільки разова невиплата аліментних зобов’язань у встановлений термін вже є порушенням умов договору або невиконанням судового рішення.

Пристав-виконавець викличе боржника, проведе бесіду, з’ясує причини несплати. Для забезпечення стягнення проводиться комплекс заходів:

як подати на аліменти

  • боржник обмежується у виїзді за межі країни;
  • у неплатника тимчасово вилучаються права водія, дозвільні документи на полювання;
  • накладається арешт на особисту власність (рухоме, нерухоме майно, банківські рахунки);
  • ініціються торги, реалізується майно боржника;
  • проводяться інші дії.

Якщо алиментоплатник умисно ухиляється від аліментних зобов’язань (приховує свої доходи, переїжджає в інше місце, звільняється з роботи або не бажає працевлаштуватися), в результаті чого утворився значний борг – його можна притягнути до адміністративної або навіть кримінальної відповідальності.

Пристав-виконавець, на підставі заяви стягувача (або з власної ініціативи), збирає документи та передає в органи внутрішніх справ (прокуратури), де стосовно боржника порушується кримінальна справа за фактом ухилення від аліментних зобов’язань.

Докладніше про те, як притягти боржника до відповідальності, ми розповіли в цій статті “Відповідальність за несплату аліментів у Україні“.

З батьків-боржника стягується не тільки заборгованість, але і пеня – в якості компенсації за несплату аліментів. Її розмір становить 1% від суми заборгованості за кожен день просрочки. У статті “Як розраховують аліменти на одну дитину (формула розрахунку)” ми розповіли, як нараховуються штрафні санкції за порушення аліментних зобов’язань.

Читайте також:  Місце проживання дитини з батьком - як забрати сина чи дочку у колишньої дружини?

Перш ніж ініціювати судові позови, слід з’ясувати причину припинення аліментних виплат. Можливо, це відбулося з причини хвороби, або боржник позбувся роботи. Але якщо навіть батько офіційно не працевлаштований, він у будь-якому випадку зобов’язаний матеріально забезпечувати власну дитину. Більше про це ми розповіли у статті «Як стягнути аліменти з непрацюючого батька?». Якщо батько дитини пенсіонер або інвалід, питання «як подати на аліменти» також вирішується – кошти на дітей стягуються з пенсії або допомоги. Навіть позбавлення батьківських прав не є підставою для припинення аліментних зобов’язань.

Зверніть увагу!

  • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
  • Всі випадки індивідуальні та залежать від багатьох факторів.
  • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему – ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!

Отправить ответ

avatar
  Подписка  
Уведомления of