Як ділиться майно при розлученні?

Розлучення – справа непроста. Іноді шлюборозлучний процес здорово ускладнює життя. Особливо, якщо у подружжя є неповнолітня дитина або пара, будучи в шлюбі, обзавелася коштовним майном. Часто чоловік з дружиною не уявляють собі, як ділиться майно при розлученні.

Сьогодні при розподілі власності між подружжям існує звичний алгоритм дій, який дозволяє значно спростити не особливо приємну процедуру.

У нашій статті ми розповімо, як ділиться майно при розлучення, які документи для цього потрібні.

Раніше ми розповіли, як при розірванні шлюбу між чоловіком та жінкою ділиться автомобіль, земельна ділянка, житловий будинок.

Як ділиться майно при розлученні?

Позподілити спільно нажите майно при розлученні можна двома способами:

як ділиться майно при розлученні

  • договірним. Чоловік з дружиною досягають домовленості, оформляючи свій компроміс документально. Угода про розділ майна – документ, який визначає, що і кому дістанеться після розлучення.
  • законним. Один з подружжя (позивач) звертається до суду, який і вирішує питання розділу відповідно до закону. У більшості випадків майно в суді ділиться порівну.

Зазначимо, що розділ майна необов’язково проводити одночасно з розлученням. Іноді розгляд позову, у якому заявлені відразу дві вимоги (про розлучення та розполіл загальної власності), затягується. У деяких випадках доцільно спочатку розірвати шлюбу в РАГСі або суді), а лише потім звернутися до суду з майновим позовом. Або навпаки: розділити спільне майно до розлучення, уклавши шлюбний договір, потім розривати шлюб.

Існує термін давнини при розподілі власності. Більш докладно про це ми розповіли в статті “Позовна давність при розподілі майна при розлученні“.

Читайте також:  Поділ земельної ділянки між співвласниками (зразок)

Розділ майна за домовленістю

Якщо пара вирішила розірвати шлюб, зовсім не обов’язково починати суперечку про розподіл майна в суді. Можна сісти за стіл переговорів та визначити, хто і що отримає.

Як ми відзначили раніше, досягнуту домовленість оформляють письмовим документом – угодою про розподіл майна.

Документ набуває юридичної чинності після нотаріального засвідчення. Умови, прописані в угоді, є обов’язковими для виконання обома сторонами.

Угода складається у довільній формі. Незважаючи на це, краще звернутися до юриста, який проконсультує, як ділиться майно при розлученні та підкаже, як грамотно скласти документи. Нотаріус також може надати правову допомогу при укладенні угоди.

Як ділиться майно при розлученні в суді

Досить часті ситуації, коли подружжя не може домовитися мирно. В результаті виникає спір з приводу поділу. У такому випадку ділити майно доводиться в судовому порядку. Подати майновий позов можна як під час шлюборозлучного процесу (заявити позовні вимоги про поділ в позові про розлучення), так і після нього.

Позов про розподіл майна

Отже, перше, що потрібно зробити подружжю – це скласти позовну заяву та підготувати пакет документів для суду.

Якщо подружжя прийняли рішення припинити шлюб та одночасно розділити майно, в первісному позові необхідно заявити дві позовні вимоги: про розлучення та про розподіл.

Так, позовна заява повинна містити наступну інформацію:

  • найменування судової інстанції;
  • анкетні (реєстраційні) дані заявника та відповідача: прізвище, ім’я, по батькові, адреса реєстрації та проживання, контактні номери телефонів);
  • реєстр майна, що підлягає розділу;
  • ціну позовних вимог (ціну майна);
  • за яких обставин відбувається розлучення та поділ майна;
  • посилання на документи та докази, які підтверджують зазначені вище обставини;
  • позовні вимоги;
  • реєстр документів, на які посилається позивач;
  • дата складання заяви;
  • підпис.
Читайте також:  Позовна давність при розподілі майна при розлученні

Позовна заява про розподіл в обов’язковому порядку повинна містити реєстр та докладні характеристики майна, набутого за час сімейного життя. Потрібно вказати, яке майно особисте (належить одному з подружжя), а яке є спільною власністю. Також у позові потрібно вказати вартість кожного з об’єктів, а також загальну вартість усього майна.

Перед подачею позову сторони повинні ініціювати оцінку майнових об’єктів. Це необхідно для того, щоб розрахувати суму судового збору, а також правильно та справедливо провести поділ. Деякі об’єкти (будинки, квартири, автомобілі, земельні ділянки) можна розділити навпіл. У такому випадку суддя визначить розмір грошової компенсації, ґрунтуючись на оцінці майнових об’єктів. В статті “Скільки коштує розділ майна подружжя при розлученні в 2018 році?” ми розповіли, скільки грошей потрібно віддати чоловіку та жінці при розлученні в суді та в РАГСі.

Якщо говорити про позов в цілому, в заяві повинні бути зазначені всі відомості, які мають вагоме значення. Наприклад, потрібно вказати, чи є спільні неповнолітні діти, чи укладався шлюбний договір і таке інше.

Скачать позовну заяву про поділ майна подружжя при розлученні можна тут.

 

Які документи потрібно подати в суд?

Перед тим як підготувати позовну заяву, подружжю слід зібрати пакет документів. Вони будуть фігурувати в самому тексті, а їх копії потрібно прикласти до позову.

Основне завдання заявника – знайти документи, які підтверджують право спільної особистої власності на майнові об’єкти, придбані в період шлюбу. Такими документами є:

  • свідоцтва про спадщину, про приватизацію, договір купівлі-продажу, міни, дарча та інша документація, що встановлює право власності;
  • квитанції, які свідчать про придбання майна, виписки, чеки та інші платіжні документи, розписки, договори і так далі;
  • реєстраційні документи на об’єкти нерухомості, земельні ділянки, транспортні засоби;
  • документація, де зазначена оціночна вартість майнових об’єктів (кадастрові паспорти, довідки БТІ, акти про оцінку та інше).
Читайте також:  Термін позовної давності при розділі майна після розлучення

Якщо розділ супроводжується суперечкою, враховуйте можливість того, що документи можуть бути знищені другою стороною. Відсутність підтверджуючих документів позбавляє суд можливості законно та правильно провести поділ. А також значно ускладнює судовий розгляд.

Яким судом ділиться майно при розлученні?

як ділиться майно при розлученні

Останній крок – визначити, яка судова інстанція буде розглядати позовну заяву про розподіл майна.

Згідно із загальними правилами, позов направляється в суд за місцем проживання відповідача. Але якщо з позивачем проживає неповнолітня дитина, заявник має право звернутися до суду за місцем власного проживання. При наявності у складі майна нерухомості або інших цінних об’єктів, заяву може розглядати суд за місцем знаходження або реєстрації таких об’єктів.

Зверніть увагу: дві позовні заяви про розірвання шлюбу та поділ майна подружжя можуть розглядатися не тільки різними суддями, але і різними судами.

Ви знайдете ще інформацію по цій темі в статті “Як ділиться спільне майно подружжя при розлученні?“.

Зверніть увагу!

  • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
  • Всі випадки індивідуальні та залежать від багатьох факторів.
  • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему – ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!

3
Отправить ответ

avatar
2 Тем комментариев
1 Ответов
2 Подписчиков
 
Популярный комментарий
Популярное обсуждение
  Подписка  
новейшим старейшим рейтингу
Уведомления of
Юлія
Гость
Юлія

Доброго дня! Чи можна подавати позов про поділ спільного майна подружжя, якщо квартира записана на дружину, розлучені з чоловіком багато років назад. Дружина довгий період часу не з’являлася в квартирі, чоловік хазяйнував сам, а це приїхала і змінила замки. Чоловік хоче поділити квартиру, адже купували вони її разом. Чи діє позовна давність? Які документи прикладати до заяви?

Ірина
Гость
Ірина

Доброго вечора. Допоможіть розібратися в тому як буде відбуватися поділ 2-кімнатної квартири, купленої в шлюбі за спільні кошти.А ремонт зроблений за гроші чоловіка, оскільки я вже перебувала в декреті і виховувала і доглядала за нашими спільними двома дітьми. Чоловік йти з квартири не хоче.А після зради разом жити морально важко мені і дітям. Бо він не спілкується ні зі мною ні з дітьми

wpdiscuz   wpDiscuz