Відмова від спадщини

Відповідно до закону, майно спадкодавця можна або прийняти в повному обсязі, або відмовитися від нього. Іншими словами, оформити будь-яку частину власності, належну у спадок, або відмовитися від будь-якої частини майна – неможливо. Дане положення чітко сформульовано в Цивільному кодексі України.

Приклад:
Наведемо приклад:

у зв’язку зі смертю спадкодавця було визначено склад спадкової маси. Зокрема, об’єкти нерухомості – квартира в столиці й дачний будиночок з невеликою земельною ділянкою у віддаленому районі. Єдиним правонаступником є син, який побажав оформити право власності тільки на частину спадщини – на житлову площу, розташовану в місті. Від будови та земельноїділянки відмовився. Причини такого рішення зрозумілі – міським жителям без потреби сільська споруда, яка не тільки розташована віддалено, але ще й вимагає фінансових вкладень та ремонту. Однак нотаріус пояснив правонаступнику, що переоформити спадщину частково не можна. Чоловік або повинен успадкувати квартиру й будиночок з землею, або оформити відмову від всієї нерухомості.

Підсумуємо – якщо родич приймає частину майна, юридично він приймає всі об’єкти, що входять в спадкову масу, в тому числі борги. Якщо ж спадкоємець відмовився від частини, він відмовляється від усієї власності.

Однак існує виняток з даного правила.

В якому випадку можлива часткова відмова?

Іноді родич отримує спадкові права з двох підстав. Наприклад, є першочерговим спадкоємцем за законом та вказаний також у заповіті. У такому випадку відмова від частини спадщини можлива.

Приклад: за життя громадянка С склала заповіт, розділивши власність між сином та донькою. Так, міську квартиру заповідала синові, а дачу в передмісті – доньці. Майно, що залишилося – машину з капітальним гаражем в документі не згадала. Тому розділ даної власності (машини та гаража) здійснюється у відповідністі із законом – між двома першочерговими спадкоємцями – дітьми. Надалі син, який отримав мебльовану квартиру та предмети домашнього вжитку, оформив відмову від спадкової машини та гаража на користь своєї сестри.

Отже, особа, яка вступає у спадкові права з двох і більше підстав, може оформити відмову від частини власності, яка належить їй за однією або за кількома підставами.

Читайте також:  Час та місце відкриття спадщини

Підстави для вступу у спадок

Власність спадкодавця можуть прийняти (або не прийняти) такі особи:

  • зазначені в заповіті або ті, які є законними спадкоємцями;
  • при переході права (спадкова трансмісія) або в результаті відкриття спадщини.

Перш за все, правонаступнику потрібно знати, на яких підставах він вступає в права спадкування або відмовляється від майна.

Зверніть увагу! У відмовній заяві слід обов’язково вказати, від якого майна відмовляється спадкоємець: наприклад, від власності, зазначеної в заповіті або належної за законом. В іншому випадку буде вважатися, що відмова здійснюється щодо всього майна.

Правонаступник може оформити абсолютну відмову або вказати в заяві родича, який прийме частину власності. При абсолютній відмові неприйнята власність буде розділена між рештою претендентів, згідно з належними їм частками.

В статтях “Оформлення права на спадщину за законом” та “Спадщина за заповітом” ми розповіли про порядок оформлення майна після смерті власника.

Як частково відмовитися від майна?

Неприйняття майна (як і прийняття) оформляється документально. Потенційний спадкоємець звертається до нотаріуса, якому подає заяву. У документі вказується наступна інформація:

  • найменування та адреса нотаріальної контори;
  • П. І. Б., місце проживання заявника;
  • П. і. Б. заповідача, останнє місце проживання, дата смерті;
  • склад спадкового майна;
  • підстави для вступу у спадок;
  • яка частина власності не приймається;
  • дата складання;
  • підпис.

До заяви додаються документи (у копіях): паспорт заявника, заповіт (за наявності), документація, яка підтверджує родинні зв’язки.

У статті “Скільки коштує оформлення спадщини (витрати при вступі у спадщину в Україні)” ми розповіли про вартість нотаріальних послуги, розмір держмита та пільги, якими можуть скористатися певні категорії спадкоємців.

Наслідки відмови

Нотаріус не видає «відмовнику» будь-які документи, які підтверджують неприйняття частини спадщини. Тільки присвоює заяві реєстраційний номер, реєструє в книзі, заносить інформацію в загальну базу.

Читайте також:  Строки прийняття спадщини

Перед тим як піти на такий крок, як неприйняття спадщини, слід пам’ятати: відмова носить безумовний характер. Правонаступник надалі не зможе змінити рішення або анулювати відмову, навіть у судовому порядку.

Після подання відмовної заяви будь-які зобов’язання щодо успадкованої власності припиняються. Іншими словами, «відмовник» не зобов’язаний утримувати майно, охороняти, проводити ремонтні роботи, перераховувати комунальні платежі і таке інше.

Якщо вас цікавить питання, куди подавати заяву про відмову від спадщини, прочитайте нашу попередню статтю “Місце відкриття спадщини“.

Зверніть увагу!

  • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
  • Всі випадки індивідуальні та залежать від багатьох факторів.
  • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему – ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!

10
Отправить ответ

avatar
2 Тем комментариев
8 Ответов
3 Подписчиков
 
Популярный комментарий
Популярное обсуждение
  Подписка  
новейшим старейшим рейтингу
Уведомления of
марія
Гость
марія

Доброго дня.Тому 8 років померла наша мама.У її власності була 1/4 частки у квартирі,у якій я проживаю.Прописана мама була у сестри.Проживала частково у мене,частково у сестри.Ні я,ні сестра не переоформили 1/4 частки у квартирі на себе вчасно.Сестра не проти відмовитися від своєї частки,але не через дарування а через заяву про відмову.Як юридично правильно,покроково це зробити

Олена
Гость
Олена

Добрий день! Підкажіть, будьласка, відкрита справа на спадок на двох синів У спадщину входить : будинок та квартира. По усній домовленості одному сину відходить квартира іншому будинок. Чи можливо відмовитися від частини спадщини, ще до вступу у спадщину? Які для цього потрібні документи? Якщо ні, то що потрібно робити після вступу обома в спадщину?

wpdiscuz   wpDiscuz