Як відмовитися від аліментів (відкликання виконавчого листа)

Батьки зобов’язані матеріально забезпечувати власних дітей. Сімейний кодекс говорить, що мати і батько зобов’язані утримувати дитину аж до її повноліття, відмова від аліментів – недопустима.відкликати виконавчий документ

Проте бувають ситуації, коли мати дитини не бажає отримувати аліменти від колишнього чоловіка. Причин може бути кілька – особиста неприязнь і конфлікти, аж до відмови бачитися з колишнім чоловіком. Або ж фінансовий стан аліментника бажає залишати кращого, а мати може й без такого тата на гідному рівні забезпечувати себе та дитину.

Прийнявши рішення про відмову від аліментів пам’ятайте, що таким чином ви порушуєте права та інтереси дітей. А якщо втрутиться орган опіки і встановить, що діти в чомусь ущемлені, їх мати можуть притягнути до відповідальності – за неналежне виховання неповнолітнього.

Сьогодні ми розберемося, чи може батько, з яким залишилася дитина, відмовитися від отримання коштів на її утримання та забрати відповідну заяву?

Причини добровільної відмови від аліментів

Причини, що спонукають стягувача відкликати заяву та відмовитися від утримання дитини можуть бути наступними:

  • особиста неприязнь або конфлікт між матір’ю та батьком дитини;
  • усна домовленість між колишнім подружжям про належне фінансування дітей;
  • низький дохід або несприятлива життєва обстановка у платника податків;
  • одноразова виплата аліментів, замість встановлених щомісячних перерахувань (може виражатися у вигляді передачі власності або крупної грошової суми);
  • домовленість між батьками про певні умови (наприклад, відмова колишньої дружини від аліментів взамін на дозвіл вивезти дітей в іншу країну на ПМЖ);

В результаті відмови (незалежно від того, як спосіб припинення аліментів вибрано), щомісячні платежі припиняють надходити на адресу одержувача.

Чи можна відмовитися від аліментів?

Слід пам’ятати, що жінка, яка відмовилася від грошей, діє так само незаконно, як і чоловік, який припиняє їх виплачувати.

В більшості випадків, відмовляючись від грошових коштів, матір не думає про те, що аліменти призначаються зовсім не їй, а дітям.

У сімейному законодавстві твердо висловлена позиція з цього питання: батьки, які не виконують свої зобов’язання щодо власних дітей, позбавляють фінансування, порушують права неповнолітніх. Отже, відмова від аліментних коштів є незаконною.

Якщо орган опіки та піклування, що стоїть на захисті інтересів дитини, дізнається, що порушені права неповнолітнього, що матеріальне забезпечення недостатнє, а фінансування не надходить по причині відмови, аліментні виплати будуть стягнуті в примусовому порядку. А щодо аліментоотримувача буде вирішуватися питання про позбавлення батьківських прав.

Читайте також:  Договір про визначення місця проживання дитини (зразок)

Але все-таки чи можна відмовитися від отримання аліментних коштів?

Так, можна. І далі ми розповімо, як це зробити, щоб до одержувача й платника не було претензій.

Пам’ятайте! Перш ніж піти на такий кардинальний крок, як відмова від аліментів, проаналізуйте причини та наслідки цього вчинку. Враховуйте не тільки власні потреби та вимоги колишнього чоловіка. Перш за все подумайте, чи не буде таке рішення обмежувати інтереси й права вашого сина або доньки.

Коли можна оформити відмову від аліментів?

Місце оформлення відмови від аліментів – суд, нотаріальна контора або кабінет судового виконавця – залежить від того, на якій стадії знаходиться процес стягнення, яким чином аліменти стягувалися (якщо стягувалися), чи є згода на відмову від аліментів обох сторін. Що потрібно зробити в кожному зі згаданих випадків для відмови від аліментних виплат?

Відмова від аліментів до винесення судового рішення

Найпростіше – взагалі не подавати заяву на аліменти. Якщо вже на момент розірвання шлюбу колишня дружина вирішила, що аліменти від колишнього чоловіка їй не потрібні, вона може просто не подавати до суду заяву.

Якщо шлюб не був офіційно зареєстрований, ніякої офіційної процедури розлучення немає, значить питання утримання дитини можна і не піднімати. Якщо ж шлюб був офіційним та розлучення відбувалося в передбаченому законом судовому порядку, питання аліментів не вийде просто проігнорувати. Відмовитися від матеріальної допомоги з боку батька дитини не вийде, мати повинна зазначити, що аліментні питання узгоджені, відповідач згоде на добровільну виплату та утримання сина або дочки. Ще більш переконливим для суду буде аліментна угода, укладена між сторонами. Головне, щоб домовленості батьків не порушували права дітей.

Відмова від аліментів у формі аліментної угоди

Навіть якщо між батьками вже укладено аліментну угоду, яка передбачає розмір і порядок оплати аліментів, вони в будь-який момент можуть розірвати її. І укласти нову — про відмову від сплати аліментів.

Процедура укладення угоди про скасування аліментних зобов’язань така ж, як і попередня — домовленості батьків наділяються в письмову форму й завіряються нотаріально. Вирушаючи в нотаріальну контору, батькам потрібно взяти з собою паспорти, свідоцтва про народження дітей, попередній зразок аліментного договора.

Але, як вже говорилося вище, нотаріус погодиться засвідчити документ, якщо не порушуються права дитини. Відмова матері отримувати від батька кошти на утримання дитини викличе у нотаріуса підозри. Ідеальний варіант – надати докази того, що батьком одноразово виплачена велика грошова сума, рівна багаторічним щомісячним платежам. Важливо, щоб розмір цієї суми не був менше загальної суми аліментних платежів. Тоді жоден нотаріус не відмовить у завіренні аліментної угоди, адже права дитини вона нітрохи не порушує.

Читайте також:  Розмір аліментів на двох дітей в Україні

Відмова від аліментів після винесення судового рішення, під час виконавчого провадження

Чи можна відмовитися від аліментів, якщо судове рішення вже прийнято, але виконавче провадження ще не відкрито? Можна. Наявність судового рішення та виконавчого документа на руках ще не зобов’язує вживати заходів для стягнення грошей. На цьому етапі цілком можна зупинитися, залишивши виконавчий документ при собі та не звертатися в службу судових приставів. Без заяви про стягнення аліментів й виконавчого документа пристави не вправі починати виконавчого провадження.

Відмова від аліментів можлива й в тому випадку, якщо виконавче провадження вже в повному розпалі, аліментні платежі стягуються з платника в примусовому порядку. У будь-який момент можна звернутися в службу судових приставів із заявою про повернення виконавчого листа, враховуючи, що таке право стягувача прямо передбачено п.1. ч.1 ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження».

В заяві не потрібно вказувати причину відмови від аліментів.

Коротко розглянемо, як правильно написати заяву про повернення виконавчого листа.

Така заява пишеться в довільній формі. Необхідно вказати наступні дані:

  • найменування та адреса відділу ДВС, де ведеться виконавче провадження;
  • дані сторін – платника та стягувача аліментів (П.І.Б., адреса);
  • підстава для стягнення аліментів – коли, ким було прийнято судове рішення або укладено аліментну угоду. Коли виконавчий документ був прийнятий до ввиконання;
  • прохання про повернення виконавчого листа та припинення провадження;
  • причина відкликання;
  • дата подання заяви;
  • підпис заявника.

Із зразком заяви про повернення виконавчого документа можна ознайомитися тут.

зразок заяви про повернення виконавчого листа

Заява подається в двох примірниках – один залишається у судового пристава, а другий з відміткою про прийняття – повертається заявнику.

До речі, строк, в який можна пред’явити виконавчий документ у ДВС – обмежений. Детальніше про це у статті «Термін дії виконавчого листа за аліментними зобов’язаннями».

Не слід плутати заяву про повернення виконавчого документа із закінченням виконавчого провадження. Останнє можливе тільки на підставі постанови виконавця або рішення суду за наявності законних підстав, передбачених ст. 39 Закону України «Про виконавче провадження» (наприклад, при оскарженні аліментної угоди або судового рішення, на підставі якого був виданий виконавчий документ, непред’явлення виконавчого листа у встановлені строки і т.і.).

Читайте також:  Позовна заява про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів

Часто буває ситуація, коли дитина тривалий час проживає із платником аліментів (наприклад, переїхала до батька). А стягувач у той же час продовжує отримувати кошти. В такому разі платнику необхідно звернутися до суду з позовом про припинення стягнення аліментів та про відкликання виконавчого листа.

Чи можна отримувати аліменти після відмови?

Припустимо, в силу певних причин жінка відмовилася від матеріальної допомоги на дитину. Але через деякий час у неї з’явилися вагомі причини отримати від платника податків те, що належить дитині по праву. Причинами цього може бути погіршення матеріального становища, хвороба або потреба в реабілітації, оздоровленні, необхідність оплатити освіту. Що робити жінці, якщо після відмови вона хоче знову отримувати кошти?

Вище ми говорили про те, як розірвати угоду батьків про виплату аліментів та укласти нову – про відмову. Можна зробити і навпаки — розірвати угоду про відмову від аліментів й укласти новиу. Головна умова укладення такого документа — це обопільна згода батьків. І, звичайно, захист інтересів дітей.

Якщо відмова від аліментів мала місце в процесі розлучення, в будь-який момент після розлучення можна звернутися до суду за аліментами. З судовим наказом або виконавчим листом, виданим на підставі судового рішення, можна вирушати до судового приставаа.

Якщо через відмову від аліментів виконавче провадження щодо стягнення було призупинено, закон допускає його поновлення. Слід просто звернутися в службу судових приставів з виконавчим документом й подати відповідну заяву.

Єдиний нюанс – після відмови від аліментів вимагати виплат за минулий час можна не більше, ніж за останні три роки до повторного звернення з заявою.

Більше інформації по цій темі ви знайдете в статті “Відмова від аліментів на дитину – як забрати заяву?“.

Зверніть увагу!

  • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
  • Всі випадки індивідуальні та залежать від багатьох факторів.
  • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему – ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!

1
Отправить ответ

avatar
1 Тем комментариев
0 Ответов
2 Подписчиков
 
Популярный комментарий
Популярное обсуждение
  Подписка  
новейшим старейшим рейтингу
Уведомления of
Анастасія
Гость
Анастасія

Проживала в районному центрі (там зверталась до юстиції), на даний момент проживаю в обласному центрі і не маю змоги поїхати в рай.центр – де хочу забрати виконавчий лист. Через домовленність з батьком дитини .

wpdiscuz   wpDiscuz