Стягнення аліментів з премії

Аліменти захищають фінансові інтереси дітей, якщо вони виховуються одним з батьків або опікуном. Згідно з нормами права, стягнення аліментів здійснюється не тільки із зарплати, а також із премії.

Але не все так категорично. Існують певні нюанси, з огляду на які аліментні зобов’язання нараховуються на всі види премій. Про всі ці тонкощі ми розповімо в нашій статті.

Стягнення аліментів з премії: правове регулювання

Питання відрахування аліментів регулюються сімейним законодавством, Законом «Про виконавче провадження», іншими нормативно-правовими актами.

Постановою КМУ № 146 від 26.02.1993 затверджений Перелік видів доходів, з яких відраховуються аліменти. Зокрема, кошти на утримання дитини стягуються з…

  • усіх видів доплат і надбавок до зарплатні;
  • грошових та натуральних премій.

Система оплати праці

Згідно трудовому законодавству України, система оплати праці відображається в локальних актах організації (у Положенні про оплату праці), угоді або в колективному договорі. Локальні акти розробляються і затверджуються усередині підприємства. Вводяться в дію наказом керівництва, в деяких випадках проходять погодження з профспілковою організацією.

Фактично система оплати є уніфікованим списком виплат із затвердженим порядком і умовами нарахування грошових коштів.

Індивідуальні підприємці, які використовують найманих працівників, регулюють систему оплати трудовим договором.

З якою премії аліменти не стягуються?

Таким чином, можна зробити висновок, що премії, які відсутні в локальних актах підприємства, не можуть бути доходом, з якого утримуються зобов’язання.

Підсумуємо: якщо виплачена працівнику премія передбачена Положенням про оплату праці, угодою та трудовим договором (тобто локальними актами), з неї стягуються аліменти. Якщо преміальна виплата є винятком і не передбачена жодними локальними актами, аліменти з такого доходу не утримуються.

Крім цього, аліментні стягнення не торкнуться грошової премії за період, який передував виникненню зобов’язань.

Читайте також:  Місце проживання дитини з батьком - як забрати сина чи дочку у колишньої дружини?

Не секрет, що на багатьох підприємствах, крім офіційної зарплати, виплачуються значні винагороди «в конверті». При цьому ні умова, ні порядок виплати не передбачені внутрішніми нормативними актами. У законі немає заборони на виплату працівникам премії, не включеної в загальну систему оплати. Преміювання може бути з нагоди свята (загальнодержавного або професійного), річниці створення компанії і таке інше.

Іноді рішення про те, чи будуть стягуватися аліменти з такої премії, виносить суд.

Одноразова премія, з якої утримуються аліменти

Навіть якщо виплати премії нерегулярні (у деяких випадках виплата може бути одноразовою), помилково вважати, що вони не обкладаються аліментами.

У яких випадках з нерегулярних премій можуть стягуватися аліменти? Якщо…

  • компанія має непрозору систему оплати праці;
  • порядок і умови заохочення не закріплені в принципі;
  • преміювання відбувається за підсумками роботи, за відмінно виконану роботу.

Наприклад, співробітник одержав заохочення, перевиконавши план або успішно відкривши філію. Виплата має разовий характер. Але це винагорода за трудові досягнення. Суд з більшою часткою ймовірності визначить, що з таких преміальних аліментні утримання будуть проводитися.

Або, наприклад, «тринадцята зарплата» в кінці року. Та обставина, що ця премія виплачується раз на рік, не дає підстав вважати, що такі доходи вільні від аліментних зобов’язань.

Раніше ми розповіли, як розраховуються виплати на одну дитину, двох дітей або чотирьох дітей.

Приклади стягнення аліментів з премії

Багатьох платників хвилює питання: як розраховують утримання з преміальних, якщо, наприклад, грошове заохочення виплачено за підсумками минулого періоду, в якому було відсутнє судове рішення про стягнення аліментів?

Наведемо декілька простих прикладів.

Загальний порядок розрахунку аліментів з премії

Приміром, алиментоплательщик в січні 2017 року отримав заробітну плату в розмірі 20 тис.грн. і премію в сумі 10 тис.грн. Після податкового очищення розмір його доходу складе 24,6 тис.грн. (за вирахуванням 18% податкових відрахувань).

Припустимо, що даний працівник за рішенням суду зобов’язаний перераховувати аліменти на одну дитину в розмірі 25% від сумарного доходу. Отже, алиментоотримувачу буде перерахована сума у розмірі 6,1 тис.грн., батьку-алиментоплатнику залишаються кошти в сумі 18,5 тис.грн.

Розрахунок аліментів з премії, нарахованої за минулий період, в якому утримання не передбачено

Читайте також:  Позовна заява про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів

Наведемо другий приклад: у січні 2017 року в бухгалтерію підприємства надійшов виконавчий документ, згідно з яким з 01.01.2017 утримується сума аліментів у розмірі 25% від доходів працівника. У цьому ж місяці даному працівнику нарахована премія за 2-й квартал 2016 року. З премії стягнення здійснюється не буде, оскільки співробітник у 2016 році не зобов’язаний був виплачувати аліменти.

Розрахунок аліментів з річної премії

В даному випадку мова піде про стягнення аліментів за 2 місяці з премії, виплаченої за підсумками року.

Співробітник, відповідно до виконавчого листа, зобов’язаний сплачувати аліменти, наприклад, з 01.11.2016. У січні 2017 нарахована премія за 2016 рік в розмірі 10 тис.грн. Бухгалтерія підсумовує загальну кількість робочих днів у 2016 році (245) та робочі дні у листопаді та грудні (45). В кінцевому підсумку, з премії будуть стягнуті аліменти в розмірі 1,83 тис.грн. (10000:245х45).

До речі, як стрягуються грошові кошти на утримання дітей в суді, ми розповіли в цій статті.

В попередніх статтях ми розповіли про порядок стягнення аліментів з матеріальної допомоги, з відпускних, з лікарняного листа, з продажу автомобіля.

Зверніть увагу!

  • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
  • Всі випадки індивідуальні і залежать від багатьох факторів.
  • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему – ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!

Отправить ответ

avatar
  Подписка  
Уведомления of