Сплата аліментів – порядок стягнення коштів на дитину

Всім відомо, що гроші на забезпечення дитини потрібно перераховувати обов’язково. Інакше буде рости борг, а з ним і ймовірність притягнення боржника до відповідальності. Сьогодні ми розповімо, як повинна здійснюватися сплата аліментів.

До речі, в статті “Ухилення від сплати аліментів на утримання дітей” ми розповіли, чим загрожує умисне ухилення від виплати коштів на утримання дитини.

Порядок сплати коштів на дітей встановлюється виконавчими документами (виконавчим листом, договором або судовим наказом) і не може бути змінений самостійно ні платником податків, ні стягувачем. Іноді виплаті аліментів передує усна домовленість батьків або добровільна згода батька дитини – без складання угоди. В останньому випадку татові потрібно бути готовим до того, щоб в суді довести, що аліменти виплачувалися регулярно.

Отже, залежно від конкретної ситуації, грошові кошти на утримання дітей можуть бути перераховані…

  • готівкою – передані безпосередньо в руки стягувачу;
  • за безготівковим розрахунком – на рахунок стягувача після утримання із заробітної плати або з іншого доходу платника податку;
  • через касу на банківський рахунок, відкритий одержувачем у будь-якій банківській установі;
  • за допомогою поштового перекладу;
  • через сервіс грошових переказів (Western Union» або йому подібний).

Сплата аліментів в добровільному порядку

Дійсно, існують сумлінні батьки, які перераховують кошти на забезпечення сина або дочки добровільно, без примусу з боку колишньої другої половини, виконавця або суду. Батьківська угода або судовий наказ — відсутні, а обов’язки з утримання власної дитини виконуються в строк і добровільно.

У таких ситуаціях аліментоплатник може особисто визначити умови виплати. Як правило, батько вибирає один з наступних варіантів:

  • передає колишній дружині готівку;
  • переводить кошти поштою (з повідомленням про отримання);
  • переводить аліменти через грошову систему;
  • перераховує гроші на рахунок або карту другого з батьків.
Читайте також:  Як стягнути аліменти з непрацюючого батька?

Зверніть увагу! Якщо платник здійснює добровільні перерахування, необхідно зберігати документи та фіксувати кожну виплату.

Можливо, для когось така передбачливість може здатися недоречною або непотрібною. Однак ніхто не застрахований від несподіваних судових позовів, в ході яких доведеться доводити факт сплати аліментів. Ось тоді розписки, квитанції, виписки по рахунках будуть вельми корисними.

У платіжних документах про переказ або розписках про передачу грошей слід в обов’язковому порядку вказувати призначення платежів (аліментні зобов’язання, П.І.Б. неповнолітнього), період, а також повну інформацію про платника та одержувача. Відсутність документального підтвердження добровільного перерахування нерідко стає приводом для незаконних позовних вимог з боку другого з батьків.

В статті “Договір про сплату аліментів на дитину: форма, зміст, порядок укладання, зразок” ми розповіли, як скласти батьківську угоду про утримання дитини.

У статтях “Як доказати, що батько платив аліменти на дитину?” та “Неофіційна сплата аліментів: як підтвердити, що батько утримує дитину?” ми розповіли, як довести факт сплати аліментів і захистити себе від необґрунтованих звинувачень.

Як сплачуються аліменти за договором?

Аліментна угода має істотну перевагу – сторони приходять до згоди з усіх питань, пов’язаних з аліментними зобов’язаннями, в тому числі, погоджуються з умовами та сумою виплат.

У батьківському договорі прописуються норми, що передбачають умови виплати грошей. Колишнє подружжя можуть визначити, що кошти нараховуються на спеціально відкритий для цих цілей рахунок, або передаються безпосередньо стягувачу з рук в руки.

Повторимо: не варто забувати про необхідність документального фіксування самого факту передачі аліментів (слід зберігати розписки, квитанції, виписки банку тощо).

Оформлений належним чином та завірений нотаріально аліментний договір є виконавчим документом, який прирівнюється до судового наказу або листа, виданого на підставі рішення суду. Якщо умови договору порушуються, в справу вступають пристави та стягують кошти примусово.

Читайте також:  Як законно не платити аліменти?

Сплата аліментів, встановлених судом

Якщо колишнє подружжя не може досягти домовленості, зрозуміло, що аліментний договір офрмлений не буде. Адже про добровільне перерахування не може бути й мови. У таких випадках стягувачу слід ініціювати судову процедуру, по завершенню якої суддя винесе рішення а пристав – відкриє провадження.

Спочатку на адресу платника податків надсилається повідомлення з вимогою сплачувати зобов’язання добровільно. Якщо повідомлення залишається без відповіді, оплата аліментів відсутня – документи про стягнення коштів направляються на підприємство, де працевлаштований батько.

Тоді вже стягувач може не хвилюватися про виплату аліментів – утриманням необхідної суми із зарплати другого з батьків буде займатися адміністрація підприємства. У попередніх статтях «Чи потрібно утримувати аліменти з відпускних виплат?“, “Чи сплачують аліменти з пенсії на неповнолітню дитину?“, “Стягнення аліментів з премії“, “Аліменти: виплати на дитину з матеріальної допомоги“, “Чи потрібно утримувати аліменти з відпускних виплат?”, ми докладно розповіли про те, як утримуються аліменти з різних видів доходів.

У більшості випадків питаннями утримання коштів займається безпосередньо бухгалтер. Він визначає розмір аліментів, оформляє платіжні документи, надсилає їх у банк, контролює надходження грошей на адресу стягувача. Крім цього, бухгалтер зобов’язаний зберігати відповідні документи, тому суд при необхідності може зажадати їх копії для вивчення.

Порядок стягнення аліментів

Як ми відзначили раніше, домовленість про аліментні виплати може бути письмовою чи усною. Батьки можуть самі встановити порядок стягнення аліментів, терміни і періодичність надходження грошей:

  • помісячно;
  • поквартальний;
  • раз на рік.

Якщо утримання коштів відбувається примусово (на підставі рішення суду), відповідний документ надсилається за місцем роботи платника податків. Порядок стягнення аліментів простий – грошові кошти з доходу в таких випадках утримуються щомісяця, протягом 3-х днів з моменту нарахування заробітку.

Читайте також:  Порядок стягнення аліментів за виконавчим листом

Дана норма повинна в обов’язковому порядку виконуватися керівництвом підприємства. За несвоєчасне утримання аліментів бухгалтер та керівник підприємства можуть бути притягнуті до відповідальності.

Незалежно від виду оплати праці, аліментні платежі перераховуються стягувачу щомісяця. Якщо нарахування заробітку відбувається частинами (наприклад, нарахування авансу та основної зарплати), сплата аліментів може здійснюватися з основного заробітку – з зарплати, але знову ж таки, не пізніше 3-х днів з дня нарахування.

Зверніть увагу!

  • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
  • Всі випадки індивідуальні та залежать від багатьох факторів.
  • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему – ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!

3
Отправить ответ

avatar
2 Тем комментариев
1 Ответов
1 Подписчиков
 
Популярный комментарий
Популярное обсуждение
  Подписка  
новейшим старейшим рейтингу
Уведомления of
Ірина
Гость
Ірина

Доброго вечора! Моя справа про стягнення аліментів розглядається з 2010 року…Ні, я правильно написала, САМЕ з 2010 року… У 2010 до розірвання шлюбу ми уклали мирову угоду відносно аліментів До квітня 2012 року відповідач сплачував все, що було прописано в мировій угоді, а потім припинив У 2017 році я подала в суд на стягнення заборгованност з відповідача. У відповідь відповідач подав апеляційну скаргу (точніше, його адвокат) на ухвалу мирової угоди від 2010 року і…апеляційний суд прияв сторону відповідача, не зважаючи на докази проти нього, і направив справу на розгляд у суд першої інстанції…У касації мені відмовлено, тому що справа відноситься… Читать далее »

Валентина
Гость
Валентина

Доброго дня! Як можна стягнути кошти з боржника( приблизно 45 тис.грн за декілька років), місце роботи і проживання боржника невідомі.

wpdiscuz   wpDiscuz