Розділ подарованого майна між подружжям при розлученні

Практично завжди розлучення супроводжується розділом спільно нажитого майна. Іноді шлюборозлучний процес може виявитися непростим. Існують нюанси, які стосуються розділу подарованого і спадкового майна між сторонами.

В статті “Позовна давність при розподілі майна при розлученні” ми розповіли, чому з розділом власності краще не затягувати.

Розділ подарунків при розлученні

Перш за все потрібно визначити, яке майно є спільним, а яке – особистим.

Сімейний кодекс України чітко розмежовує поняття загального та особистого майна. Подарунки відносяться до категорії особистого майна.

Згідно закону майно, подароване чоловікові або дружині в період подружнього життя, є особистою власністю.

Майно може бути передано в дар одному з подружжя членами сім’ї (дітьми, батьками, сестрами, братами), товаришами, друзями, а також другим чоловіком.

Отже, подарунки є особистою власністю одержувача. На перший погляд, все цілком очевидно. Але якщо стоїть питання про розлучення і розподіл, право власності на подароване майно часто оспорюється в суді. При цьому підтвердити факт дарування не завжди можливо.

Що можна ділити, а що не можна?

З юридичної точки зору, існують подарунки, які не можна ділити і які підлягають розподілу.

Не підлягає розділу наступне подароване майно:

  • предмети індивідуального використання (взуття, предмети гардеробу, біжутерія, сувеніри, косметика тощо);

Дорогі предмети гардероба, наприклад, шуба з натурального хутра, куртка або плащ з дорогого виду шкіри є винятком;

  • речі, подаровані до шлюбу і які не піддаються ремонту або вдосконаленню;
  • предмети, передані колишнім власником у особисте володіння одному з подружжя, які не підлягають ремонту або поліпшенню;
  • подароване майно, віднесене до категорії неподільного на підставі Угоди про розподіл майна або Шлюбного Договору.
Положення Угоди або Шлюбного Договору – не остаточне. У документ можна внести зміни (при згоді сторін або в судовому порядку), оскаржити або визнати недійсним.

Все ж таки, яке майно підлягає розділу?

  • подарунки, отримані чоловіком та жінкою;
  • особисте майно одного з подружжя, яке було суттєво покращено за рахунок спільних коштів або трудових ресурсів другого члена сім’ї;
  • виграші, призи, отримані одним із подружжя на загальних підставах.
Читайте також:  Договір (позовна заява) про виділ частки в натурі у суспільній сумісній власності (зразок)

Наприклад, придбана на спільні кошти машина оформлена на чоловіка. Автомобіль взяв участь в розіграші, номінальний власник (чоловік) переміг. У якості приза йому було вручено телевізор. При розлученні телевізор підлягає розділу, оскільки підставою для участі в розіграші була машина, придбана за спільні кошти.

Крім цього, одноосібною і неподільною власністю є:

  • майно, набуте одним із подружжя до шлюбу;
  • предмети індивідуального характеру;
  • спадкова власність одного з подружжя;
  • інше майно, отримане чоловіком або дружиною за безгрошової операції (приватизація, отримання адресної допомоги та інше).

Подарунок чи не подарунок?

Щоб подарунок не був включений в перелік загального майна, його власникові потрібно надати в суді вагомі докази (краще – документальні) факту дарування.

Закон вимагає, щоб цивільні угоди (а дарування належить до категорії цивільних угод) оформлялися письмово. Це стосується не тільки нерухомості, автомобілів, техніки, предметів розкоші, але і всього майна. Факт дарування підтверджує письмова і нотаріально посвідчена угода.

Якщо чоловік дарував дружині предмети індивідуального користування (одяг, взуття, парфуми, прикраси), швидше за все, право власності оскаржуватися не буде. Однак якщо в якості подарунку піднесена дорога річ, яка не є предметом особистого користування (машина, ноутбук, телефон), другій половині доведеться довести, що це подарунок.

Погодьтеся, договори дарування чоловік і дружина укладають вкрай рідко. І якщо при розлученні в суді подружжя свідчить, що предмет зовсім не подарований, а є майном спільного користування другій стороні важко довести зворотне. З цієї причини потрібно бути морально готовим до розділу такого подарунка.

Весільні подарунки: загальні або особисті?

Гора весільних подарунків для молодят – справа приємна. Їх приймають разом, користуються ними також разом. Однак при розлученні подароване на весілля майно не здається таким вже і загальним.

Читайте також:  Як залишити машину собі при розлученні (практичні поради юриста)?

Часто подружжя ділять подарунки за принципом: «мої родичі або друзі подарували, значить – моє». Але при розділі не має значення, чиї друзі або родичі дарували. Важливо, кому подаровано майно – одному з представників подружньої пари або обом. У більшості випадків подарунок на весілля дарують молодятам, і це весільна традиція.

Таким чином, подароване майно є спільним, при розлученні підлягає розподілу. Однак, якщо чоловік доведе, що подарунок піднесли на весіллі особисто йому, майно визнають особистою власністю.

Довести суду дарування в такій ситуації непросто. Доказами можуть бути свідчення дарувальників, інших присутніх при даруванні осіб, речові докази (наприклад, дорогі годинник з написом), письмові докази (договір дарування).

Якщо є документальне підтвердження факту дарування, свідчення суд до уваги не приймає.

Наведемо приклад: молоде подружжя отримало в дар від батьків нареченого квартиру. Перед одруженням оформили дарчу, на весіллі урочисто оголосили, що квартира – подарунок молодятам. При розлученні дружина не зможе заявити права на квартиру, оскільки житлоплоща є особистою власністю чоловіка. Заява про подарунок, зроблена на весіллі, не буде мати доказового значення.

Як здійснюється розподіл нерухомості, ми розповіли в статті “Реальній поділ житлового будинку при розлученні (зразок угоди)“.

Розділ особистого майна

У деяких випадках подарунок визнається спільним майном і підлягає поділу. Це допускається, якщо в період сімейного життя подароване або спадкове майно одного з подружжя значно поліпшується та збільшується в ціні.

Поліпшення передбачає:

  • грошові вкладення (залучення особистих заощаджень другого подружжя або сімейних коштів);
  • особисті трудові вкладення.

Наприклад, чоловік – дипломований будівельник, відбудував дачний будиночок, отриманий дружиною по дарчій. Після чого вартість будинку значно зросла;

  • об’єднання особистого майна подружжя або приєднання сімейного майна до особистого, в результаті чого з’явилася нова неподільна річ.

Наприклад, дружина отримала в дар золотий браслет, в який інкрустували дорогоцінний камінь, що належить родині.

Поліпшенням не визнають:

  • витрати, пов’язані зі сплатою обов’язкових платежів у процесі володіння майном (податок, комунальні платежі, страхування майна і так далі);
  • поточні витрати на підтримання майна в належному стані (ремонт, сервісне обслуговування та інше).
Читайте також:  Уточнення позовних вимог згідно з ЦПКУ від 2018 року

Факт подорожчання майна в суді доводить чоловік, який зацікавлений у розділі. Для цього необхідно пред’явити наступні документи:

  • висновок оцінювача;
  • документи, в яких міститься інформація про колишню вартості майна (кадастрові паспорти, квитанції, договори, інші документи, що складаються при первинному придбанні);
  • документи, що свідчать про витрати;
  • диплом, сертифікат про освіту, кваліфікації та інше.

Свідчення також є доказом у суді.

Чоловік, який виділив особисті кошти для поліпшення, має право вимагати визнання спільним майном не весь подарунок, а лише частину, яка відповідає вартості виробленої модернізації.

Як визначити, яка частина подарунка буде особистим майном одного із подружжя, а яка – сумісною власністю сторін? Для цього проводять експертну оцінку. Від оціночної вартості віднімають первісну вартість подарунка, а суму, що залишилася, ділять між сторонами (якщо поліпшення подарунка відбулося за рахунок спільних коштів) або передають тому, за чий рахунок було зроблено поліпшення.

Як взагалі здійснюється розподіл майна при розлeченні, ми розповіли в цій статті.

В статті “Все про договір дарування (зразок)” ми розповіли, скільки коштує оформлення договору дарування у нотаріуса, в яких випадках дарча визнається недійсною, чи зміниться порядок оформлення договору з 1 листопада 2018 року.

Зверніть увагу!

  • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
  • Всі випадки індивідуальні і залежать від багатьох факторів.
  • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему, і ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!

2
Отправить ответ

avatar
1 Тем комментариев
1 Ответов
1 Подписчиков
 
Популярный комментарий
Популярное обсуждение
  Подписка  
новейшим старейшим рейтингу
Уведомления of
Надія
Гость
Надія

Ми в шлюбі купили квартиру ,чоловік її оформив на себе як дарче від своєї мами( без мого відома),я тоді була після пологів в стані післяродової депресії! Квартира придбана в новобудові де повністю від а до я ми робили ремонт , тобто мої батьки і родичі! Чи маю при розподілі майна право претендувати на цю квартиру?

wpdiscuz   wpDiscuz