Зміст
При заповненні позовної заяви про розлучення необхідно правильно вказати причину припинення шлюбу. На перший погляд, все просто. Сімейний конфлікт, остиглі почуття, різний підхід до виховання дитини, незадоволеність сімейним життям… Все це провокує процес розлучення.
Але як викласти це в офіційній заяві? Адже не хочеться озвучувати проблеми. Разом з тим, причини повинні бути настільки сильними, щоб суддя гарантовано задовольнив позовні вимоги.
Ми розповімо, які коректні та правильні формулювання можна використовувати в позовній заяві, та як аргументувати причини припинення шлюбу.
Раніше у статті “Порядок розірвання шлюбу” ми розповідали, як взагалі проходить шлюборозлучна процедура в суді або РАГСі.
Чи варто вказувати причину припинення шлюбу в позові?
Насправді позовна заява може і не містити причини, чому подружня пара бажає розпочати процес розлучення. Але це тільки в тому випадку, якщо бажання розлучитися – обопільне, сторони домовилися про припинення шлюбу та взаємних претензій не мають.
Якщо ж один із подружжя не бажає припиняти шлюбні відносини, ініціатору процесу розлучення обов’язково слід вказати в позовній заяві причини, які змусили його звернутися до суду. Ці дані суддя оцінить, визначить імовірність збереження родинних стосунків, можливо, призначить строк для примирення. При наявності дітей визначить їх місце проживання, а також встановить способи поділу спільного майна.
Іноді відносини ускладнюються з невизначених причин. Просто накопичилася втома, невдоволення, і весь негатив в один прекрасний момент вихлюпується назовні. Якщо в заяві причина не вказана, потрібно бути готовим до того, що суддя дасть час для примирення.
Процес розлучення – яку причину вказати?
В законі не передбачений перелік причин, які є підставою для розірвання шлюбу. Завдання заявника – знайти потрібні формулювання, викласти суть проблеми, переконати суд, що вирішити питання іншим способом, окрім як розійтись – не вдається.
Виходячи з практики, найбільш вагомі та переконливі причини розлучення наступні:
Причини особистого характеру
«Не зійшлися характерами» – найпоширеніша та обтічна фраза. Якщо в процесі розлучення не вирішуються «дитячі» питання та відсутній майновий спір, можливо, таке формулювання підійде. Однак у більш складній ситуації потрібна конкретика, інакше суд вважатиме таку причину припинення шлюбу непереконливою.
Якщо процес розлучення відбувається без розподілу власності (майно відсутнє, поділ власності відбувається за умовами шлюбного договору або на підставі нотаріально завіреної угоди), в позовній заяві призводять стандартне формулювання, згідно з нормами сімейного законодавства.
Якщо сторони тривалий час проживають окремо, обзавелися новою сім’єю, у заяві слід зазначити: «Сімейне життя з чоловіком/дружиною не склалося, шлюб фактично припинений з певної дати. Спільне господарство не ведеться, майнові суперечки та питання про місце проживання дітей відсутні. Взаємне примирення неможливо, прошу розірвати шлюб».
Побутові причини
У деяких випадках припинення шлюбу – це єдино можливий вихід. В такому разі слід розірвати відносини з людиною, яка пристрастилася до алкоголю, наркотиків, застосовує насильство або провокує конфлікти.
Причиною для ініціювання процесу розлучення можуть бути наступні побутові проблеми:
- наркотична або алкогольна залежність одного з подружжя;
- психічна хвороба;
- схильність до азартних ігор;
- відсутність допомоги у вихованні та утриманні дитини;
- сімейні конфлікти.
Як правило, дані проблеми мають місце в сукупності.
Не варто розписувати «в фарбах» сімейні проблеми. Позовна заява – офіційний документ. Крім того, судді розуміють становище позивача, який змушений проживати спільно людиною, що страждає алкогольною або наркозалежністю. А от підтвердити викладені в позові факти копією виписки з історії хвороби буде незайвим.
Якщо причиною процесу розлучення є пияцтво чоловіка, до позовної заяви слід додати:
- довідку з поліції, згідно з якою зафіксований факт сімейного насильства;
- копію адміністративного протоколу або довідку про те, що чоловік притягувався до адміністративної відповідальності;
- довідку про медичний огляд, яка підтверджує факт нанесення тілесних ушкоджень чоловіком.
Як розлучитися з чоловіком, який скоїв злочин і засуджений до позбавлення волі, ви дізнаєтеся, прочитавши нашу статтю.
Причини матеріального характеру
Відсутність роботи й дармоїдство також можуть стати приводом для, того, щоб розпочати процес розлучення. Дармоїдство в чистому вигляді можна зустріти досить рідко. У більшості випадків відсутність роботи в одного з подружжя є наслідком алкоголізму, наркоманії або психічної хвороби.
Дані твердження слід підкріпити довідками про доходи відповідача (точніше – про їх відсутність) з місця роботи (про звільнення), а також показаннями свідків.
До речі, якщо у вас із чоловіком є спільна власність, прочитайте нашу статтю “Як ділиться майно при розлученні?“.
Причини сексуального характеру
Іноді подружжя розлучається з причини сексуальної незадоволеності. Безумовно, ініціатор сам вирішує, яку причину вказати в заяві. Однак судова практика свідчить про те, що подібний аргумент серйозно не сприймається.
Сімейне законодавство не регулює сексуальні відносини чоловіка та дружини, у законі згадується лише «взаємна любов і повага». На переконання суду, причини для припинення сімейних відносин повинні бути більш значущими, ніж сексуальна незадоволеність партнерів.
Таємниця особистого життя в процесі розлучення
Бувають ситуації, коли в суді обговорюється сексуальне життя подружньої пари, оскільки саме воно є причиною розставання. В процесі судового розгляду зачіпаються приватні особливості інтимного життя розлучаються.
Як уникнути розголосу в цих випадках, враховуючи, що судові процеси публічні? Сторонам шлюборозлучного процесу слід подати клопотання про проведення закритого судового засідання.
Такий захід дозволяє уникнути присутності сторонніх осіб, запобігає розголошення відомостей особистого характеру та захищає недоторканність приватного життя подружжя.
У більшості випадків розірвання шлюбу відбувається з кількох причин. Завдання подружжя, який ініціює процес розлучення – не заплутатися у власних почуттях, претензіях та образах, а вичленувати головну, вагому причину для припинення шлюбу та аргументовано викласти її в заяві.
Бажаете розійтись з чоловіком, алі він – не згоден? Прочитайте нашу попередню статтю “Як отримати рішення суду про розірвання шлюбу (без згоди чоловіка)“.
- У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
- Всі випадки індивідуальні та залежать від багатьох факторів.
- Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему – ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!
Отправить ответ