Процедура встановлення батьківства (як стягнути аліменти одинокій матері)

Закон стає на захист батьків, які вимушені самостійно забезпечувати та виховувати дитину. Держава встановлює привілеї у трудовій та соціальній сфері, надає пільги по оподаткуванню, виплачує різні допомоги, дотації. Не зважаючи на це, деякі з жінок вирішують позбутися статусу «одинокій матері», розшукати батька власної дитини, розпочати процедуру встановлення батьківства та стягнути аліменти.

Причини, які примушують прийняти таке рішення, у кожній з них різні. Ми розповімо, як мамі-одиночці стягнути аліменти на утримання малюка, визначимо порядок встановлення виплат, розповімо, які документи необхідно зібрати. А також спробуємо розібратися, що краще – одній забезпечувати та піклуватися про дітей, чи все ж таки зобов’язати їхнього батька виплачувати кошти?

Але перш за все визначимося, хто така «матір-одиначка»?

Встановлення батьківства матір’ю-одиночкою

Перш за все розберімося, хто така матір-одиночка.встановлення батьківства

Це офіційний статус жінки, яка народила дитину без реєстрації шлюбного союзу, у шлюбі, але при цьому спорідненість не підтверджена та не встановлена. Або усиновила дитину, та являється одинокою.

Як відомо, для одержання свідоцтва про народження малюка слід подати в РАГС заяву, підписану обома батьками. Анкетні дані батьків вказуються у свідоцтві. Якщо заява подається однією тільки матір’ю, у рядку «батько» ставиться прочерк або вказується інформація – зі слів жінки.

Таким чином, правовий статус матері одиночки підтверджується тим, що…

 • спільна заява чоловіком та жінкою не надавалося (родство добровільно не підтверджено);
 • судове рішення про визначення батьківства відсутнє (спорідненість у судовому порядку не встановлена).

Пільги для самотньої матері

Жінки, які одні ростять дітей, користуються певними привілеями порівняно з матерями, діти яких мають офіційно визнаних батьків.

Наприклад, мати-одиначка…

 • не підлягає звільненню, поки дитині не виповниться чотирнадцять років (з цього правила є винятки – ліквідація фірми, порушення дисципліни та норм з охорони праці, скоєння правопорушення тощо);
 • може скористатися додатковою двотижневою відпусткою;
 • має пільгові умови роботи – поки малюкові не виповниться п’ять років (робота в позаурочний час, у вихідний, святковий день – лише за її бажанням);
 • може претендувати на виплату максимальної допомоги у разі хвороби, лікарняний листок видається на більш тривалий період;
 • має право брати оплачувані відгули (4 дні щомісяця), якщо утримує дитину-інваліда.

Крім цього, підприємства можуть надавати одиноким матерям інші привілеї – компенсацію за перебування дітей у дитячому садку, безплатне харчування в шкільних їдальнях, прийом в дитсадок позачергово, продукти харчування за пільговими цінами, тощо.

Читайте також:  Заява про видачу виконавчого листа (дубліката) про стягнення аліментів

Статус матері-одиначки

До цієї категорії закон відносить жінок, які…

 • народили сина чи дочку, будучи в шлюбному союзі або протягом 300 днів після розлучення, однак законний або колишній чоловік не бажає визнавати дитину (інформація в рядку «батько» відсутня або прописана зі слів жінки);
 • народили малюка, не бувши в шлюбі (до реєстрації шлюбу, протягом 300 днів після реєстрації розлучення або після смерті чоловіка);
 • усиновили чи удочерили дитину, у шлюбі не перебували;
 • спорідненість батька та дитини підтверджена й зазначена у свідоцтві, але згодом анульовано судом.

До речі, відмова від батьківства може бути й добровільним – за угодою сторін. Більше про це ми розповіли в статті “Оспорювання батьківства (скільки коштує тест ДНК)“.

У статті “Повернення аліментів при оспорюванні батьківства” ми розповіли, чи можна повернути кошти, перераховані на утримання чужої дитини.

Батьком дитини є законний чоловік або чоловік, який визнав малюка, навіть якщо він не знаходиться з дитиною в кровному спорідненні, а з його матір’ю – в шлюбі.

А це значить, що жінка не може отримати статус матері-одиначки, якщо…

 • шлюбний союз з батьком дитини розірваний або триває процес розлучення;
 • народила сина чи дочку, після чого батька позбавили прав на дітей;
 • народила малюка в шлюбі, протягом 300 днів після розлучення, після смерті чоловіка або після анулювання шлюбу в суді;
 • шлюб не зареєстрований, мама одна піклується про малюка, разом з тим батьківство встановлено та підтверджено. Навіть якщо визнаний або встановлений батько проживає окремо, не сплачує аліменти та не бере участь в утриманні дітей.

Таким чином, навіть якщо жінка виховує дітей самостійно, але в свідоцтві про народження вказана інформація про батька (чоловік визнав малюка або батьківство визначено в суді), вона не зможе отримати статус матері-одиночки.

Встановлення батьківства та стягнення аліментів

Отже, законодавець наділяє статусом «одиночки» жінок, які самі займаються вихованням та утриманням дітей, при цьому дані про їх батька відсутні. Але очевидно, що мама знає, хто ж все-таки справжній (або ймовірний) тато її малюка. Отже, перед тим як стягувати аліменти з чоловіка, жінці потрібно довести батьківство.

Визнання батьківства

Незалежно від того, чи був зареєстрований шлюб між чоловіком і жінкою або дитина позашлюбна, існує два способи підтвердження спорідненості між батьком та дитиною:

 • добровільно – чоловік (разом з жінкою) надає заяву в РАГС, вказує свої анкетні дані, які будуть вписані в свідоцтво про народження непонолітнього;
 • в суді – мати дитини подає позов з вимогою визначити спорідненість.
Читайте також:  Договір про сплату аліментів на дитину: форма, зміст, порядок укладання, зразок

Як довести батьківство в суді?

Процедура, зазвичай, починається з подання позову.

Позовна заява повинна відповідати загальним вимогам закону та містити наступну інформацію:

 • назву суду;
 • дані про сторони (П.І.Б., місце проживання, контактні телефони);
 • назву – «Позовна заява про встановлення батьківства» («…та про стягнення аліментів» – якщо тут же заявлені вимоги про стягнення аліментів на забезпечення малюка);
 • загальна інформація (характер взаємовідносин, коли та яким органом РАГС зареєстрований та розірваний шлюб, проживали батьки спільно або окремо, коли народився малюк);
 • доказ батьківства;
 • прохання до суду – встановити батьківство (а також стягнути аліменти);
 • реєстр документів, що додаються;
 • дата складання, підпис.

Зразок позовної заяви про встановлення батьківства

В позові про визнання батьківства одночасно можуть бути заявлені вимоги про стягнення аліментів з потенційного батька. Це дозволить жінці заощадити час і гроші – судовий процес у такому випадку буде єдиним.

Документи, що додаються до позову про встановлення батьківства.

В суд з позовом надсилається пакет документації:

 • копія паспорта заявниці;
 • свідоцтво про народження малюка, про шлюб, про розлучення (якщо шлюб укладений або розірваний);
 • висновки фахівців-генетиків (якщо проводилися ДНК тести про встановлення батьківства);
 • докази спорідненості (листування, аудіо – та відеозаписи, пояснення свідків і таке інше);
 • довідки про доходи заявника та відповідача;
 • документ про сплату судового збору;
 • інші необхідні документи.

Процес встановлення батьківства та стягнення аліментів (генетична експертиза)

У більшості випадків процедура визнання батьківства в суді складна й тривала. Якщо чоловік відмовляється визнавати дитину, буде призначена генетична експертиза встановлення батьківства. Ціна дослідження – недешева. Але, у разі позитивного результату, його вартість (як і всі інші витрати, судові витрати і держмито) буде компенсована за рахунок «встановленого» батька.

Бувають ситуації, коли відповідач категорично відмовляється брати участь у генетичній експертизі. Тоді суд розгляне інші докази. До речі, в більшості позовних заяв рішення приймається на користь позивача (навіть якщо ситуація спірна). Потрібно набратися терпіння й дочекатися щасливого вирішення питання.

Якщо спорідненість буде підтверджена та аліменти встановлені, нарахування коштів почнеться з дня вступу рішення в силу. Якщо ж аліментний позов подавався окремо – з дня його подачі.

Як проводиться генетична експертиза встановлення батьківства, ціна дослідження – все це ми висвітлили у статті «Оспорювання батьківства (скільки коштує тест ДНК)».

Читайте також:  Відповідальність за несплату аліментів у Україні

Після винесення судового рішення, його копія направляється у відповідний відділ РАГСу або документ видається на руки тепер вже колишній одинокій матері. На підставі рішення в актову книгу вноситься інформація та виписується нове свідоцтво. Крім цього, заявниця отримує на руки виконавчий документ про стягнення аліментних коштів) та направляє його до судового виконавця – для організації стягненні коштів.

Більше про те, з якого дня починають нараховуватися аліменти на дитину, ми розповіли в статті “Як розраховують аліменти на одну дитину (формула розрахунку)“.

Не секрет, що деякі жінки задають питання: що краще – бути самотньою матір’ю або стягувати аліменти?

Не будемо акцентувати увагу на моральному аспекті цієї проблеми. Але, в кінцевому разі, подаючи на встановлення батьківства, а також ініціюючи стягнення аліментів, більшість жінок керується бажанням отримати матеріальну вигоду – кошти на забезпечення малюка. Так що все-таки краще – зберегти статус одинокої матері та жити на встановлену державою допомогу або зобов’язати чоловіка виплачувати аліменти?

З одного боку, розмір державної дотації на дітей, які виховуються самотніми матерям, невеликий.визнання батьківства

Однак з іншого боку, можна з упевненістю сказати, що чоловік, який не визнавав власної дитини та всіляко ухилявся від спілкування з малюком і його мамою, який, крім волі, став «новоспеченим» татом і змушений виплачувати гроші – чи буде він добровільно виконувати аліментні зобов’язання?

Не варто забувати й те, що наші закони містять достатньо лазівок та неточностей, які грають на руку чоловікам, дозволяють знизити розміри аліментів та ухилитися від відповідальності за їх несплату.

В статті “Коли чекати перших аліментних платежів (перше нарахування аліментів)” ми розповіли, з якого моменту стягуються кошти на дитину та що краще – направити заяву про видачу судового наказу, або позовну заяву.

Зверніть увагу!

 • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
 • Всі випадки індивідуальні та залежать від багатьох факторів.
 • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему – ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!

2
Отправить ответ

avatar
1 Тем комментариев
1 Ответов
2 Подписчиков
 
Популярный комментарий
Популярное обсуждение
  Подписка  
новейшим старейшим рейтингу
Уведомления of
Нюша
Гость
Нюша

Доброго вечора, Батькивство не встановлене, Але я хочу його установить так як Користи мени з статусу “одинока” не мае через зарплату. Батьки його берут донечку до себе, иноди дарують подарки на тисячи 3500грн

wpdiscuz   wpDiscuz