Плюси і мінуси шлюбного договору: чи варто укладати шлюбний контракт в Україні?

У Європейських країнах та Америці шлюбний договір – досить поширене явище.

В Україні даний правовий інститут не настільки популярний. Багато пар, що знаходяться на початку свого шляху, вважають, що контракт принижує почуття і наближає розлучення. Це невірно. Насправді шлюбний договір здатний зміцнити почуття любові і поваги. Адже найчастіше проблемою, здатною занапастити шлюб, є майнові спори. А якщо подружжя визначили все заздалегідь — причин для сварки немає.

Безумовно, у шлюбному договорі є як позитивні, так і негативні сторони. Подружнім парам, які розмірковують про необхідність його оформлення, ми розповімо про всі «плюси» і «мінуси» цього документа.

Шлюбний договір у сімейному праві

У СК України і юридичній практиці поняття «шлюбний контракт» не застосовується, а використовується формулювання «шлюбний договір». Однак у побуті документ все ж називають «контрактом».

Шлюбний договір – письмова, нотаріально посвідчена угода, укладена між чоловіком і жінкою на добровільних засадах. Угода починає діяти з моменту офіційної реєстрації сімейних відносин.

Положення шлюбного договору передбачені Главою 10 СКУ (ст. ст. 92 — 103).

Договір регулює майнові питання подружньої пари. Підписують його після одруження або до реєстрації союзу. Шлюбну угоду слід відрізняти від угоди про майновий розділі. Останній документ складається в процесі розірвання шлюбу і покликан, в більшості випадків, вирішити конфліктні та спірні моменти. Шлюбний договір оформляють завчасно, спокійно обумовлюючи всі майнові питання. Пара, перебуваючи в довірливих відносинах, враховує інтереси один одного, не переслідуючи корисливі мотиви.

Які питання регулює шлюбна угода?

Договір визначає долю майна, власниками якого є майбутні подружжя (набутого до реєстрації шлюбного союзу, що перебуває в особистій або часткової власності). Крім того, майна, яке подружня пара планує придбати за час сімейних відносин.

Шлюбний контракт регулює такі відносини:

  • розподіл спільних витрат;
  • взаємне забезпечення: майнові обов’язки і права кожного з подружжя;
  • визначення майна, що залишається у власності чоловіка та дружини після припинення шлюбу;
  • обсяги формування дохідної частини сімейного бюджету;
  • інші питання, що відносяться до майнових інтересів подружньої пари.

Зобов’язання та права сторін, зазначені в угоді, можуть обмежуватися певними часовими відрізками або умовами, в разі настання яких відбувається їх реалізація.

Положення контракту не повинні обмежувати правоздатність або дієздатність сторін, або створювати для подружжя свідомо несприятливі умови. Крім того, шлюбний договір не повинен містити пункти, що суперечать нормам сімейного законодавства (наприклад, обмежувати добровільний вступ у шлюб, змінювати порядок реєстрації спілки, одношлюбність і таке інше).

Читайте також:  Скільки часу займає розлучення в суді?

Угода покликана регулювати майнові відносини і не повинна торкатися немайнових інтересів – права на захист прав в суді, особисті взаємини чоловіка і жінки, аліментні зобов’язання тощо.

Шлюбний договір – позитивні та негативні сторони

Угода є правовим інструментом, який ефективно регулює сімейні відносини. Разом з тим, він має негативні сторони, які є перешкодою для деяких подружніх пар. Розглянемо детальніше всі плюси і мінуси шлюбного контракту.

Плюси шлюбного контракту

  • Угоду укладають як під час спільного життя, так і до реєстрації відносин.
Зверніть увагу: договір, підписаний до реєстрації спілки, набуває юридичної значимості після одруження.
  • З допомогою договору подружжя визначає, хто є власником певного майна до реєстрації шлюбу, у процесі сімейного життя та після розлучення.

Чоловік і жінка мають право зберегти в особистій власності майно, набуте кожним із них до шлюбу. Угода дозволить подружжю залишитися одноосібним власником такого майна на час сімейного життя та після розлучення.

Важливим є питання визначення долі речей, придбаних за час спільного життя. Укладаючи шлюбний контракт, сторони вправі провести поділ в натурі (визначити, наприклад, що транспортний засіб належить чоловікові, а холодильник і телевізор – дружині), або встановити часткову власність (наприклад, у власності чоловіка – 2/3 всього майна, у власності дружини – 1/3). Подружжя також можуть зберегти спільну сумісну власність.

  • Шлюбний договір визначає, кому будуть належати речі, отримані в якості подарунка. Плюси шлюбного договору

Численні суперечки та розбіжності виникають через подарунки. На весілля молодятам дарують квартири, автомобілі, пральні машини. Чоловік дарує жінці ювелірні прикраси, а дружина підносить в дар чоловікові дорогі статусні «іграшки». Подальшу долю таких подарунків визначає шлюбна угода.

  • Шлюбний договір регулює питання майнового розділу, які виникають при розірванні шлюбу.

Можливо, хтось був свідком розлучення родичів, а хто сам пережив розлучення. І знає, що майновий розділ здатний доставити чимало клопоту. А якщо за час подружнього життя були придбані дорогі речі, боротьба може розвернутися запекла. Подружня пара, яка не зуміла досягти домовленості мирним шляхом, змушена звернутися до суду, де шлюборозлучний процес буде тривалим і малоприємним. Всіх цих моментів можна уникнути, уклавши шлюбний договір.

  • У контракті подружжя організують матеріальні і фінансові питання.

Подружня пара вправі передбачити будь-які умови, що відповідають фактичному стану фінансових справ: сформувати загальну доходну частину, встановити зобов’язання щодо видаткової частини сімейного бюджету, спланувати значущі покупки, розподілити між сторонами придбане майно.

  • У договорі можна вирішити кредитні та боргові питання.
Читайте також:  Шлюбний договір у нотаріуса: вартість оформлення

Боргові обов’язки чоловіка і дружини, так само як спільне майно, будуть розділені після розлучення. В угоді можна передбачити, хто і яким чином буде виконувати боргові зобов’язання.

  • Шлюбним контрактом розподіляють доходи і витрати кожного з подружжя.

Хто буде нести зобов’язання щодо утримання сім’ї та в якому розмірі, а хто має право витрачати особисті заощадження на свій розсуд? Яка сума заробітку буде йти на загальні потреби, а яка залишиться в якості накопичень? У шлюбній угоді подружжя організовують та планують сімейний бюджет. І, безумовно, розподіляють видаткову частину. Аж до того, хто зі сторін буде купувати продукти харчування, а хто – сплачувати рахунки за комунальні послуги.

  • У договорі передбачають фінансові питання, пов’язані з утриманням непрацездатного чоловіка після припинення шлюбу.

Законодавець встановлює аліментні зобов’язання на утримання непрацездатних чоловіка або жінки. У контракт можна включити додаткові підстави для виплати фінансової допомоги, встановити розмір, термін виплат, інші умови.

Мінуси шлюбного договору

Як бачите, угода має багато «плюсів». Однак є й «мінуси».

  • Негативне ставлення суспільства.

Більшість українців вважають, що такий контракт оформлюється із корисливих та зловмисних намірів. Для деяких вважається непристойним обговорювати фінансову сторону спільного життя до реєстрації шлюбного союзу. Однак шлюбний договір – свідчення відкритості і чесності подружніх відносин.

  • Відсутність значного доходу.

Більшість наших співвітчизників отримують невисокий дохід. Тому укладення контракту для них просто неактуально.

  • Необхідність оплачувати послуги нотаріуса.

При оформленні договору, внесення змін або припиненні, документ необхідно завіряти нотаріально. Потрібно бути готовим до візитів в нотаріальну контору, а це вимагає часових і матеріальних витрат. Про те, скільки коштує оформити шлюбний договір в Україні, ви дізнаєтеся, прочитавши нашу попередню статтю.

  • Зміни законодавства.

Норми сімейного або цивільного законодавства міняються. В таких випадках у контракт необхідно вносити поправки. Інакше документ визнають недійсним.

Юридична практика знає прецеденти, коли договір визнавався незаконним, оскільки на момент розлучення не відповідав правовим нормам. У таких випадках подружнім парам доводилося здійснювати розділ при розлученні у відповідності з законом.

  • Неоднозначність формулювань.

Недоліки шлюбного договоруТекст не повинен містити двозначного формулювання, оскільки це тягне за собою конфлікт і судові позови. Висока ймовірність того, що таку угоду визнають недійсною. Щоб скласти юридично грамотний і докладний документ, врахувати всі нюанси, необхідно залучити кваліфікованого фахівця, послуги якого оцінюються дорого.

Як грамотно скласти шлюбний договір, які права та обов’язки повинні бути відображені – про все це в нашій статті.

  • Обмеження умов.
Читайте також:  Розірвання шлюбу в судовому порядку: порядок розлучення через суд

Деякі чоловіки вважають за доцільне зазначити в шлюбному договорі не тільки майнові та фінансові, а також інші значимі сторони сімейного життя.

Приміром, обумовити умови забезпечення неповнолітніх при розлученні або порядок майнового розділу після смерті. Закон це забороняє. Крім того, заборонено включати положення, що стосуються особистих відносин подружжя.

Шлюбна угода, яка регулює інші відносини (крім майнових і фінансових)? визнається недійсним.
  • Маніпуляції, махінації, примус.

Ніхто не може гарантувати, що в договорі буде все враховано і прозоро. Навіть якщо сторони оформляють угоду добровільно, є ймовірність примусу або маніпуляції. В особливості це відноситься до шлюбів, в яких подружжя перебувають у нерівному матеріальному становищі.

  • Шлюбний контракт асоціюється з майновим розподілом і розлученням.

Закохані, що знаходяться на початку свого шляху, вважають, що розлучення не торкнеться їх. І навіщо тоді витрачати час і кошти на укладання контракту? А в психологічному плані така угода орієнтує молодят на можливе розлучення, руйнує довірчі відносини. Складається враження, що представник подружньої пари, який запропонував оформити шлюбний договір, намагається передбачити шляхи відходу і уберігтися у разі розриву відносин.

Проте нерозумно вважати, що любов буде вічною, та ймовірність припинення шлюбу незначна. Краще подбати, щоб шлюборозлучний процес, крім моральних втрат, не приніс також і матеріальні.

Коли потрібно укладати шлюбний договір?

Згідно зі статистикою, контракти оформляють не більше 5% наших співвітчизників, які реєструють союз. У розвинених європейських країнах шлюбний контракт – явище традиційне, його укладають 70% подружніх пар.

Договір вигідно укласти молодятам, які реєструють нерівний шлюб або тим, у кого є значний матеріальний достаток. Угода також вигідно для власників великого і середнього бізнесу, які не бажають втратити власність після розпаду сім’ї.

Чи потрібно укладати шлюбний договір – вирішувати вам. Однак враховуйте, що такий документ покликаний регулювати майнові відносини — як у шлюбі, так і після його розірвання. На сьогоднішній день договір є сучасним вирішенням фінансових питань між чоловіком і дружиною.

Зверніть увагу!

  • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
  • Всі випадки індивідуальні і залежать від багатьох факторів.
  • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему – ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!

Отправить ответ

avatar
  Подписка  
Уведомления of